Problem kabli wiecznie żywy

Na temat kabli głośnikowych przesyłających sygnał analogowy krąży tyle, niekiedy sprzecznych, informacji, często podsycanych przez marketingowe działania producentów, że niekiedy nawet średnio zaawansowany użytkownik może poczuć się zagubiony. Dlatego przypominamy kilka podstawowych rad.

Na temat kabli głośnikowych przesyłających sygnał analogowy krąży tyle, niekiedy sprzecznych, informacji, często podsycanych przez marketingowe działania producentów, że niekiedy nawet średnio zaawansowany użytkownik może poczuć się zagubiony. Dlatego przypominamy kilka podstawowych rad.

1 Miedziane czy srebrne? Miedź jest metalem mniej szlachetnym niż srebro, co w praktyce oznacza, że gorzej przewodzi sygnał wychodzący z amplitunera. Miedziane przewody mają tendencję do powierzchniowego utleniania się, co zwłaszcza na stykach zmniejsza ich przewodzenie. Niemniej jednak praktyczne zastosowanie kabli, w których wykorzystano srebro, mogą docenić przede wszystkim posiadacze sprzętu audiofilskiego, przeznaczonego do słuchania muzyki. W kinie domowym większość odbiorców nie usłyszy żadnej różnicy, za to wybór kabli miedzianych pozwoli na spore oszczędności.

Zobacz również:

2 Pozłacane czy niklowane? Złoto ma jeszcze lepsze właściwości niż srebro, w typowych warunkach użytkowania się nie utlenia. Dlatego jest szczególnie cennym materiałem dla gniazd i wtyków. Zastosowanie złota daje gwarancję, że w miejscach połączeń kabli nie będą powstawać zakłócenia. W praktyce jednak często spotykane są złącza o mikroskopijnej wręcz warstwie złota, która ulega wytarciu. To dobry chwyt marketingowy i efektowny wygląd, ale wpływ na brzmienie jest znikomy, jeżeli nie żaden.

Działanie zestawu kina domowego zależy w dużej mierze od jakości kabli połączeniowych. Podstawowa zasada brzmi: jakość kabli nie może być niższa od jakości sprzętu.Kliknij, aby powiększyćDziałanie zestawu kina domowego zależy w dużej mierze od jakości kabli połączeniowych. Podstawowa zasada brzmi: jakość kabli nie może być niższa od jakości sprzętu.3 Grubsze czy cieńsze? Przyjmuje się, że grubsze kable głośnikowe zapewniają lepsze parametry przenoszenia sygnału. Przepływający do głośników prąd niekiedy powoduje wahnięcia natężenia i grube kable zapewniają lepsze brzmienie, co nie pozostaje bez wpływu na tony niskie. Z drugiej strony jednak grube kable wytwarzają silne pole elektromagnetyczne, a ono powoduje zakłócenia. Specjalne ułożenie żył, z których składa się kabel, pozwala zminimalizować to zjawisko. Jednak kupując gruby markowy kabel głośnikowy, wcale nie mamy pełnej gwarancji, że będzie to miało rzeczywisty wpływ na jakość sygnału. Dużo zależy od odpowiedniego zestawienia sprzętu, a także dobrania długości kabla.

4 Tańsze czy droższe? Przekonanie, że droższy znaczy lepszy, sprawdza się w wielu dziedzinach, jednak w odniesieniu do kabli głośnikowych sprawa jest dyskusyjna. Nawet w kręgach audiofilskich są tacy, którzy kwestionują rzeczywisty wpływ tego elementu zestawu na jakość dźwięku. Dlatego też, jeżeli nie mamy stuprocentowej pewności, że wiemy, co robimy, zamiast kupować najdroższe kable za kilkaset złotych, lepiej wybrać te średnio drogie. W każdym razie nie należy przesadzać, lepiej zainwestować w dobre kolumny i amplituner.