Zabezpiecz się

Wszystkie dane można podzielić na dwie grupy: te, które są zabezpieczone i te, które jeszczenie zostały utracone - twierdzi przedstawiciel jednego z producentów sprzętu do zabezpieczania danych. Tylko czemu ta druga grupa jest kilkakrotnie większa od pierwszej? Czyżby nasze dane nie stanowiły żadnej wartości?

Wszystkie dane można podzielić na dwie grupy: te, które są zabezpieczone i te, które jeszczenie zostały utracone - twierdzi przedstawiciel jednego z producentów sprzętu do zabezpieczania danych. Tylko czemu ta druga grupa jest kilkakrotnie większa od pierwszej? Czyżby nasze dane nie stanowiły żadnej wartości?

Nie ma dziś żadnej firmy, która nie operowałaby na stworzonych przez siebie danych i to nie ma znaczenia jakich: księgowych, tekstowych, graficznych, muzycznych... Dla każdej z tych firm stanowią one bezcenne źródło wiedzy, możliwości, siły, a ponadto - po prostu - pieniędzy. Aż dziwne, że do tej pory niewiele firm zdaje sobie sprawę z tego faktu.

Zobacz również:

Tak jak instalujemy solidne zamki do drzwi wejściowych, a kopię klucza chowamy do sejfu lub wywozimy z firm w bezpiecznie miejsce, podobnie powinniśmy postępować z danymi firmy. Idealnie byłoby, gdyby odpowiednie procedury zabezpieczania i odzyskiwania danych zapisane były w dokumencie polityki bezpieczeństwa naszej firmy. Do ideału jednak daleko - dokument taki ma tylko co trzecia wśród największych polskich firm, a wśród mniejszych... lepiej nie mówić.

Prześledźmy potencjalne zagrożenia, które mogą spowodować utratę naszych cennych danych:

  • Błędy człowieka - umyślne bądź nieumyślne skasowanie pliku, niewłaściwe dbanie o sprzęt czy po prostu zaniechanie pewnych czynności wciąż stanowią największy odsetek wśród możliwych do wystąpienia czynników zagrożenia systemów informatycznych. Metod przeciwdziałania jest wiele: częste zabezpieczanie danych i automatyzacja tego procesu, właściwe kierowanie przyznawaniem praw dostępu do poszczególnych danych itd.

  • Wirusy - to kolejna grupa najbardziej aktywnie zagrażająca naszym danym. W dobie Internetu zabezpieczenie jest jedno: zawsze aktualne oprogramowanie antywirusowe.

  • Awaria twardego dysku - dysk jest najczęściej psującym się elementem komputera. Najprostszą metodą zabezpieczenia się jest, podobnie jak na skutek błędów człowieka, częste zabezpieczanie danych. Są też metody bardziej zaawansowane, ale i kosztowne. Dyski twarde można łączyć w tzw. macierze RAID, w których wykonać można np. lustrzane kopie dysków (te same dane od razu zapisywane są na dwóch napędach).

  • Przepięcia lub zaniki napięcia w sieci energetycznej - tu jedynym i sensownym zabezpieczeniem jest zasilacz UPS. Mimo że na urządzenie to poświęcić należy minimum kilkaset złotych, warto zabezpieczyć nie tylko dane (będziemy mogli spokojnie je zapisać w przypadku awarii zasilania), ale i cały komputer.

  • Kradzież, sabotaż, pożar i inne żywioły jak pokazały np. ostatnie powodzie, zagrożenie dla danych przychodzi także ze strony przyrody. Jeśli dokumenty są dla nas wyjątkowo cenne, musimy zadbać również o to, aby ich kopia znajdowała się poza siedzibą firmy. Tu jednak warto dokonać odpowiednich obliczeń i porównać wartość zabezpieczanych plików z kosztem takiego rozwiązania. Rozwiązanie do bezpiecznego wykonywania lustrzanej kopii danych w budynku oddalonym o kilkanaście kilometrów kosztuje miliony dolarów i siłą rzeczy, nie dla wszystkich jest opłacalne.
Oprócz zabezpieczenia się przed zagrożeniem, pamiętać trzeba też,ile będziemy mieli czasu na przywrócenie naszych dokumentów i ponowne rozpoczęcie działalności. O ile jednodniowy przestój w małej firmie graficznejnie spowoduje ogromnych strat,to np. w banku prawie natychmiast prowadzi do bankructwa (utrata płynności finansowej, wiarygodności w oczach klientów, odszkodowania, nagonka mediów itd.).

Banki czy też inne instytucje finansowelub telekomunikacyjne praktycznie zmuszone są do wdrożenia rozwiązań wykonywania kopii bezpieczeństwa w miejscu znacznie oddalonym od miejsca przechowywania oryginalnych danych. Co więcej, struktura informatyczna musi umożliwiać w przypadku awarii natychmiastowe przełączenie do ośrodka zapasowego i stamtąd kontynuować działalność. Pozostałych firm jednak na to rozwiązanie nie będzie stać i muszą one indywidualnie przeliczyć ryzyko strat w wyniku przestoju systemu informatycznego i możliwość poniesienia kosztów, aby tym stratom przeciwdziałać.

Dobrze zabezpieczony system przeciwko wirusom czy problemom energetycznym nawet nie zauważy ewentualnego zagrożenia. W przypadku awarii twardego dysku, gdy znajduje się on w macierzy RAID, zostaniemy poinformowani o awarii, ale będziemy mogli kontynuować pracę, podejmując jednocześnie działania dla zdobycia dodatkowego dysku.W pozostałych przypadkach przywrócenie systemu do życia trochę potrwa i aby móc czas ten wyliczyć, musimy poznać parę pojęć teoretycznych.

Jak zabezpieczyć się na przyszłość?

1. Regularnie robić kopie zapasowe danych. Nie ma lepszej metody, gdyż każdy dysk, wcześniej czy później, ulegnie uszkodzeniu.

2. Dbać o komputer w należyty sposób. Nie grzebać w sprzęcie bez potrzeby, nie próbować "podkręcać" procesora, nie przestawiać komputera w czasie pracy, zapewnić odpowiednią wentylację i dostęp powietrza itd. Ta lista mogłaby się ciągnąć w nieskończoność.

3. Warto dysponować listą szczegółowych parametrów komputera (płyta główna, procesor, pamięć, karta graficzna, twardy dysk) oraz parametrów struktury danych na dysku (ilość i rodzaj partycji, system plików, zainstalowany system operacyjny). Przyspieszy to ewentualną diagnozę specjalisty. Wraz z taką listą warto też trzymać sterowniki do komputera.

4. Regularnie aktualizowane oprogramowanie antywirusowe to dziś nieodzowny element każdego komputera. Bez niego mamy gwarancję, że wcześniej czy później zdarzy się katastrofa.

5. Warto też czasem "odkurzyć" dysk ze zbędnych śmieci i wykonać jego defragmentację. W przypadku awarii pozwoli to na łatwiejsze i szybsze posklejanie utraconych danych. Dodatkową korzyścią będzie szybsza i stabilniejsza praca komputera.

6. Bezpiecznym i świadczącym o dojrzałości użytkownika komputera zachowaniem jest oddzielenie od siebie systemu operacyjnego od danych i zapisanie ich na różnych partycjach bądź nawet dyskach.

7. Gdy w miejscu pracy komputera bywają problemy z siecią elektryczną, warto zaopatrzyć się w zasilacz awaryjny UPS (pozwoli na bezpieczny zapis danych w przypadku zaniku prądu), a gdy nie mamy na niego funduszy, przynajmniej w listwę antyprzepięciową.