Nagrywarki DVD i HDD

Nagrywarki DVD tanieją i stają się coraz bardziej dostępne dla średniozamożnego użytkownika. Na jaki model jednak się zdecydować - stacjonarny czy komputerowy?

Nagrywarki DVD tanieją i stają się coraz bardziej dostępne dla średniozamożnego użytkownika. Na jaki model jednak się zdecydować - stacjonarny czy komputerowy?

Wyższość krążków DVD nad kasetami VHS jest niepodważalna. Nadchodzi era cyfrowidów, które już od ok. roku coraz odważniej poczynają sobie na rynku polskim. Coraz więcej producentów prezentuje szeroką gamę modeli nagrywarek, które jako nośnika używają płyty DVD lub komputerowch dysków twardych.

Zobacz również:

Zanim zdecydujemy się, jaki rodzaj nagrywarki kupić, trzeba zastanowić się, do czego ma ona nam służyć. Nagrywarki stacjonarne służą przede wszystkim do zapisywania na płytach nagrań z telewizji oraz archiwizowania filmów ze źródeł analogowych (magnetowid, kamera) i kamer cyfrowych. Ich największe zalety to prostota i wygoda obsługi oraz dobra zazwyczaj jakość zapisywanego obrazu. Coraz częściej stacjonarne wypalarki DVD mają złącze FireWire do podłączenia kamery cyfrowej i zgrania materiału bezpośrednio na dysk. Niektórzy producenci (np. Panasonic) wzbogacają takie urządzenia w dysk twardy, który znacznie zwiększa ilość wolnego miejsca na ulubione programy. Wady urządzeń stacjonarnych to przede wszystkim wysoka cena (od ok. 2000 zł wzwyż) oraz ograniczone zastosowanie.

Co innego nagrywarki komputerowe, które mogą służyć zarówno do nagrywania filmów, jak i dowolnych danych. Jest tylko jedno ale - żeby nagrać program telewizyjny, trzeba mieć odpowiednią komputerową kartę TV, podobnie z przegrywaniem materiału z kamery. Do tego trzeba jeszcze mieć oprogramowanie, odpowiednio wydajny komputer, czas i... pewne umiejętności. Z drugiej strony, komputerowy czytnik jest niezastąpiony, gdy chcemy skopiować płytę z filmem lub nagrać zmontowany film z wakacji. Zaletą jest też cena, trzykrotnie niższa od modeli stacjonarnych.

Na rynku występują trzy konkurujące ze sobą standardy nagrywalnego DVD. Nie są one kompatybilne, co stanowi spore utrudnienie dla kupujących. Philips, Yamaha i mniejsi producenci, jak np. Yamada, promują format DVD+R/+RW. Jego zaletą jest to, że film nagrany w tym formacie będzie możliwy do odczytania na większości odtwarzaczy DVD. Z kolei format DVD-RAM pozwala w trakcie nagrywania np. programu telewizyjnego na oglądanie wcześniej zapisanego materiału. Jego wadą jest niekompatybilność z większością odtwarzaczy DVD. Tylko najnowsze modele Panasonica odczytują tak zapisane krążki. Najwyższą kompatybilność mają płyty trzeciego formatu - DVD-R/RW. Konflikt stara się łagodzić firma Sony, której nagrywarki DVD współpracują z wszystkimi formatami poza DVD-RAM.

Plus i minus

Większość nowszych modeli nagrywarek komputerowych akceptuje płyty DVD z "plusem" oraz "minusem".

Czekamy na Państwa pytania pod adresem: listy_kd@idg.com.pl