Nadciąga Tablet PC

Konstruując Tablet PC Microsoft, opracował nową generację komputerów przenośnych - notebook, w którym do wprowadzania danych służy rysik. Microsoft przygotował specjalną wersję Windows XP do komputerów Tablet PC. W zależności od wersji Tablet PC może być kompletnym notebookiem lub pozbawioną klawiatury tabliczką.

Konstruując Tablet PC Microsoft, opracował nową generację komputerów przenośnych - notebook, w którym do wprowadzania danych służy rysik. Microsoft przygotował specjalną wersję Windows XP do komputerów Tablet PC. W zależności od wersji Tablet PC może być kompletnym notebookiem lub pozbawioną klawiatury tabliczką.

Pierwotnie produkt zamierzano rozprowadzać głównie wśród profesjonalistów. Tak też postępują producenci, którzy - z wyjątkiem Acera (Media Markt) nie rozprowadzają komputerów w sieciach detalicznych, lecz próbują dotrzeć bezpośrednio do grup użytkowników.

Zobacz również:

Mówiąc o grupach docelowych, sam Microsoft wymienia tzw. corridor warriors i road warriors. Ci pierwsi, których liczbę tylko w Stanach Zjednoczonych Microsoft szacuje na 20 mln, przemieszczają się po korytarzach swoich firm z jednego spotkania na drugie, podczas gdy road warriors pracują poza siedzibą firmy, jako współpracownicy zewnętrzni lub stale podróżujący służbowo.

Przeprowadzone przez firmę TechConsults na zlecenie Microsoftu badanie rynkowe wykazało, że najbardziej zainteresowana produktem jest wyższa kadra zarządzająca. Zainteresowanie zgłaszają też działy IT dużych i średnich przedsiębiorstw, ale w tym wypadku zapotrzebowanie częściowo wynika z obowiązków służbowych - zamawiane są egzemplarze testowe, analizuje się możliwe obszary zastosowań i przydatność tabletów.

1. Grupa docelowa

Prawdziwie mobilny notebook - Transport na kółkach.Kliknij, aby powiększyćPrawdziwie mobilny notebook - Transport na kółkach.Z 350 ankietowanych telefonicznie potencjalnych użytkowników i decydentów 78 procent zadeklarowało, że może sobie wyobrazić zastosowanie tabletów w przedsiębiorstwie, 21 procent zdecydowanie odrzuca koncepcję, nie widząc w niej żadnych korzyści, obawiając się zbyt wysokiej ceny lub uznając, że obecne wyposażenie wystarcza.

W odniesieniu do rynku niemieckiego badanie TechConsults wykazało, że 52 procent kadry przedsiębiorstw uważa się za pracowników mobilnych, którzy spędzają 20 procent czasu pracy na spotkaniach lub poza biurem, a 74 procent użytkowników laptopów chce używać komputera Tablet PC.

Najważniejsza jest dla ankietowanych jakość rozpoznawania pisma ręcznego. Dla pracowników terenowych ważna jest też, według TechConsults, wytrzymałość urządzenia. Ich obawy budzi przede wszystkim trwałość modeli tabliczkowych z odkrytym wyświetlaczem. Także mechanizm łączący w modelach rozkładanych musi się dopiero sprawdzić w praktyce.

Elementem decydującym, obok sprzętu, jest także oprogramowanie, czyli Windows XP. Duże przedsiębiorstwa lubią ujednolicenie. Oparty na Windows XP Professional Tablet PC będzie - według badania - mile widziany tylko w tych przedsiębiorstwach, które i tak używają XP. W ten sposób sukces komputerów Tablet PC może bardziej zależeć od rozpowszechnienia się Windows XP w przedsiębiorstwach, niż podoba się to Microsoftowi i producentom.

2. Notatnikowe i przekształcane

Jak we wszystkich modelach przekształcanych, wystarczy obrót wyświetlacza i TravelMate C100 stanie się tabletem.Kliknij, aby powiększyćJak we wszystkich modelach przekształcanych, wystarczy obrót wyświetlacza i TravelMate C100 stanie się tabletem.Tablety pojawiające się na rynku mogą mieć różną postać. Microsoft rozróżnia slate - notatnik i convertible - przekształcany. Slate to tablet, który można trzymać jak notatnik, a jego odkryty wyświetlacz służy również do pisania. Do wprowadzania danych służy wyświetlacz i przyciski. Opcjonalnie można podłączyć klawiaturę i mysz; w modelach niektórych producentów potrzebne jest do tego pośrednictwo stacji dokującej.

Modele przekształcane wywodzą się bezpośrednio z notebooków. W zależności od modelu czy producenta mechanizm zawiasowy lub obrotowy przekształca komputer w tablet. Ma to tę zaletę, że w stanie złożonym wyświetlacz urządzenia jest zabezpieczony w czasie transportu. Osoby używające notebooków od dawna łatwiej się poza tym oswoją z wersją przekształcaną, gdyż może być używana jak zwykły notebook. Tablet ma nad notebookiem jedną przewagę - dodatkowo rozpoznaje pismo ręczne. Za pomocą odpowiednich aplikacji można w ten sposób załatwić rysikiem wiele zadań, wymagających do tej pory klawiatury i myszy.

Ostateczny wybór rodzaju urządzenia musi zależeć od przeznaczenia. Corridor warrior, który porusza się głównie w obrębie przedsiębiorstwa i zapewne ma do dyspozycji również tradycyjny komputer biurkowy, może wybrać tabliczkę. Naprawdę mobilny pracownik terenowy (road warrior) może woleć model rozkładany, który da się przekształcić w tradycyjny notebook z klawiaturą.

3. Tako rzecze Microsoft

Przyszli użytkownicy tabletów mogą wybierać zasadniczo między tymi dwiema wersjami: notatnik i przekształcany.Kliknij, aby powiększyćPrzyszli użytkownicy tabletów mogą wybierać zasadniczo między tymi dwiema wersjami: notatnik i przekształcany.Producent, który chce mieć w portfolio Tablet PC, musi spełnić sześć warunków. Najważniejszy to zastosowanie elektromagnetycznego rozpoznawania pisma ręcznego za pomocą indukcyjnego ekranu dotykowego. Do pisania służy specjalny rysik. Użytkownik może położyć dłoń na wyświetlaczu tabletu, nie zakłócając rozpoznawania pisma.

Jeżeli urządzenie ma mieć oficjalne logo Windows Tablet PC, Microsoft wymaga, aby obsługiwało stację dokującą typu hot. Użytkownik musi mieć możliwość łatwego wyjęcia urządzenia ze stacji dokującej - na tym właśnie polega hot docking. To z kolei wymaga - od strony sprzętowej, w zależności od modelu - przełączania częstotliwości taktowania szyny i procesora oraz prądu zasilania w czasie rzeczywistym. Według Microsoftu, praktycznie tak samo szybko tablet powinien powracać do normalnego stanu z trybu standby.

Oprócz rozpoznawania pisma wyświetlacz musi także przełączać się między orientacją pionową a poziomą (portrait - landscape) bez restartu systemu, co wymaga odpowiednio przystosowanych sterowników kart grafiki. Na koniec, by umożliwić bezproblemowe logowanie bez klawiatury, kombinację klawiszy [Ctrl Alt Delete] musi obsługiwać jeden przycisk.

4. Nauka pisania od nowa

Komputery Tablet PC - przekształconeKliknij, aby powiększyćKomputery Tablet PC - przekształconeTablety nie są wyposażone w ekran reagujący wyłącznie na dotyk, jak pen computers czy nawet palmtopy. Specyfikacja wymaga ekranu, który działa na zasadzie digitalizacji elektromagnetycznej. Takie rozwiązanie uniemożliwia wprowadzenie błędnych danych na przykład przez przypadkowe dotknięcie ekranu palcem.

W technologii elektromagnetycznej pod właściwym wyświetlaczem znajdują się sensory z antenami. Rysik zawiera w najprostszym przypadku obwód rezonansowy, złożony z kondensatora i cewki. Sensor wysyła sygnał, który wzbudza układ rezonansowy w rysiku. Powstały w ten sposób impuls elektromagnetyczny jest odbierany przez sensor. Siła sygnału służy do obliczenia współrzędnych. Zmiana częstotliwości rezonansowej sygnalizuje naciśnięcie przycisku na rysiku lub dotknięcie wyświetlacza rysikiem. W ten sposób steruje się też "elektronicznym atramentem" - dotknięcie ekranu rysikiem umożliwia pisanie, przesunięcie nad ekranem umożliwia określenie pozycji rysika. Większy nacisk to grubsza kreska, tak jak w wypadku prawdziwego rysika. Niektóre wersje rysików mogą być wyposażone w funkcję gumki.