Tanie (nie) znaczy dobre

Komputerowe nagrywarki DVD staniały do tego stopnia, że stały się atrakcyjną alternatywą dla napędów CD-R/-RW. Jak wybrać odpowiedni nośnik, który zapewni wysoką jakość nagrania, a nie będzie kosztował zbyt wiele?

Komputerowe nagrywarki DVD staniały do tego stopnia, że stały się atrakcyjną alternatywą dla napędów CD-R/-RW. Jak wybrać odpowiedni nośnik, który zapewni wysoką jakość nagrania, a nie będzie kosztował zbyt wiele?

Ceny nagrywalnych płyt DVD (plusów i minusów) są bardzo różne. Za krążek jednokrotnego zapisu DVD+R/-R możemy więc zapłacić 5 zł lub dwu czy trzykrotność tej sumy. Tajemnica takiej rozpiętości cen tkwi w jakości krążków, która bezpośrednio jest zależna od producenta. Markowe krążki takich firm, jak Verbatim, TDK czy Ricoh, są najdroższe, ale też najlepsze. Po pierwsze, nie ma zwykle problemów z nagraniem ich w nominalnej prędkości, a bywa że i nawet wyższej. Często bowiem jest tak, że mimo iż nasza nagrywarka powinna nagrywać płyty np. z czterokrotną prędkością, to przy wykorzystaniu tanich nośników za kilka złotych osiągniemy połowę tej prędkości. Może to i lepiej, gdyż przy szybszym nagrywaniu liczba błędów zapisu na płycie niskiej jakości dramatycznie wzrasta. Tu płyty markowe sprawdzają się o niebo lepiej.

Zobacz również:

Najtańsze płyty są sygnowane egzotycznymi markami - Datex, GigaMaster - czy wręcz są nieoznakowane. Kosztują niewiele, ale ich jakość nie jest najwyższa. Poza wspomnianymi problemami z szybkością zapisu i liczbą błędów, takie krążki cechują się także mniejszą trwałością. Może się więc zdarzyć, że za kilka lat nie będzie można odczytać zarchiwizowanych danych czy filmu z wesela.

Wybierając płytę do nagrania, nie kierujmy się więc jedynie niską ceną, ale też nie popadajmy w przesadę. Tanie nośniki za kilka złotych sprawdzą się do nagrań, od których nie wymagamy długowieczności i niezawodności, a takie sytuacje przecież także się zdarzają. Warto dodać, iż krążki mniej znanych marek powstają często w tych samych fabrykach co płyty uznanych firm. Czasami są to po prostu odpady produkcyjne niespełniające wszystkich norm, można jednak wśród nich natrafić także na partię o wysokiej jakości. Radzimy spróbować samemu, warto też zasięgnąć opinii w Internecie (polecamy stronę: http://www.dvdrhelp.com ) i przeglądać branżową prasę komputerową (np. PC World).

Plus i minus

Jedynie płyty DVD-RAM są produkowane wyłącznie przez uznanych producentów i nie ma problemów z ich jakością. Niestety, słono kosztują...