Kupić czy czekać

Jaki aparat wybrać, to niełatwe pytanie. By na nie odpowiedzieć, poprosiliśmy o radę dwóch profesjonalistów na co dzień związanych z fotografią.

Jaki aparat wybrać, to niełatwe pytanie. By na nie odpowiedzieć, poprosiliśmy o radę dwóch profesjonalistów na co dzień związanych z fotografią.

Kiedy nadejdzie ten właściwy moment na zakup aparatu cyfrowego? Czy już, czy jeszcze trochę poczekać? Można zebrać 39 aparatów i w studiu fotograficznym cierpliwie przetestować jeden po drugim. Badanie rozdzielczości, jakości koloru, odwzorowania szczegółów w światłach i cieniach. Są to parametry, które można zmierzyć, porównać i wyłonić najlepsze aparaty, napiętnować najgorsze. Ale pytanie, czy warto, wciąż pozostanie otwarte.

Zobacz również:

Na pierwszy rzut oka trudno odpowiedzieć. Bo za równowartość średniej klasy aparatu cyfrowego kupimy wysokiej klasy aparat na tradycyjny film. Tyle, że sam aparat to połowa zakupów, jakie nas czekają. Pozostają jeszcze filmy, które trzeba przecież potem wywołać. Często, gdy wracamy z wakacji spłukani do granic wytrzymałości, zdjęcia czekają kilka miesięcy, aż odkujemy się finansowo.

A może lepiej zapłacić więcej, a potem ani grosza za filmy, kupując aparat cyfrowy? Każde naciśnięcie spustu migawki jest rozkosznie bezpłatne. Dopiero, gdy robimy odbitki, musimy sięgnąć do kieszeni. Ale przecież nie musimy ich robić - znajomych możemy uraczyć pokazem slajdów na ekranie komputera domowego.

Z drugiej strony powszechna opinia o aparatach cyfrowych sugeruje, że jakością wciąż ustępują tradycyjnym filmom. Ile jakości jesteśmy w stanie poświęcić? Gdzie przebiega granica? To też udało nam się zmierzyć w naszym teście.

Poprosiliśmy o opinię dwóch osób zawodowo związanych z fotografią: Marcina Jamkowskiego, zastępcę redaktora naczelnego National Geographic Polska, i Jacka Heroka, jednego z fotografów tygodnika Newsweek Polska. Ze zderzenia dwóch skrajnych opinii fachowców na temat fotografii cyfrowej wyłania się prosty wniosek: granica jakości między fotografią cyfrową a analogową przebiega między National Geographic a Newsweekiem.

Jeśli chcemy doścignąć jakość tego pierwszego, darujmy sobie zakup aparatu cyfrowego. Jeśli jesteśmy skromniejsi i jakość tego drugiego czasopisma uznamy za wystarczającą, to spokojnie możemy sobie pozwolić na zakup aparatu cyfrowego. Jakiego? My mamy kilka propozycji...

<hr size=1 noshade>Nie ma jak slajd

Rozmowa z Marcinem Jamkowskim, zastępcą redaktora naczelnego National Geographic Polska.

Krzysztof Wojciechowski: Czy w takim piśmie jak NG, gdzie olbrzymi nacisk jest położony na doskonałą fotografię, aparaty cyfrowe mają zastosowanie?

Marcin Jamkowski: W naszym magazynie wciąż bardzo nieufnie podchodzimy do zdjęć wykonanych aparatami cyfrowymi. Wiąże się to z pewnymi mankamentami tych urządzeń, które rzutują m.in. na jakość wykonanych zdjęć.

Czy są one poważne?

Marcin JamkowskiMarcin JamkowskiW przypadku zastosowań profesjonalnych, jak najbardziej. Podstawową wadą jest wciąż element światłoczuły - matryca. To przez nią zdjęcia cyfrowe są gorsze od zdjęć zrobionych zwykłą lustrzanką. Przekonaliśmy się wielokrotnie, że zdjęcia cyfrowe nawet o bardzo dużej rozdzielczości, powiększone do rozmiarów rozkładówki, nie spełniają naszych standardów i nie są w stanie zastąpić slajdów. Mam na myśli nie tylko rozdzielczość zdjęcia, ale także nieosiągalną dla cyfrówek głębię kolorów, subtelnych półcieni, łagodnych przejść tonalnych. Niedawno na festiwalu fotografii w Perpignan we Francji oglądałem długą serię fotoreportaży z Iraku. Wszystkie były robione na "cyfrach" - z wyjątkiem jednego reportażu, powstałego na zlecenie National Geographic. Kiedy po godzinie bladych zdjęć, te zrobione na slajdach zostały wreszcie rzucone na ekran, publiczność aż przysiadła z wrażenia. Coś, co jeszcze do niedawna było normalne, teraz okazało się niedoścignione. To taka różnica, jak między porządnym obiadem w dobrej restauracji a hamburgerem w fast foodzie.

Inna poważna wada aparatów cyfrowych wiąże się z fotoedycją. Od fotografa, który robi zdjęcia "cyfrą", redakcja dostaje tylko te klatki, których on nie wykasował - czyli jego wybór. Tymczasem od fotografa pracującego na slajdach otrzymuje pełen materiał, z którego może wybierać sama. To bardzo ważne, bo często autor potrafi we własnych zdjęciach przegapić prawdziwą perłę!

Ostatnią wadą większości aparatów cyfrowych jest mniejsza szybkość ich działania.

Ta ostatnia uwaga chyba jednak nie dotyczy cyfrowych lustrzanek?

Oczywiście. Dotyczy przede wszystkim aparatów ze średniej półki - cyfrówka za 1000 USD jest wciąż znacznie wolniejsza od aparatu analogowego za 100 USD. Najlepsze (czyt. najdroższe) aparaty cyfrowe są bardzo szybkie. Ale pozostałe ich wady nie znikają.

Czy w takim razie aparaty cyfrowe mają przyszłość, czy też są nowinką techniczną, która tak szybko, jak się pojawiła, równie szybko zgaśnie?

Nie popadajmy w przesadę! Rozwiązania techniczne są przecież coraz lepsze. Trudno dziś wróżyć z fusów, nie wiadomo jakimi możliwościami aparaty cyfrowe będą mogły poszczycić się za 2, 3 lata. Uważam jednak, że przy obecnych rozwiązaniach technicznych zajęły one już niszę, jaką miały zająć. Ich przydatność i zastosowanie sprawdziły się w dwóch zasadniczych obszarach. Pierwszy to fotografia depeszowa, newsowa - a więc tam, gdzie liczą się szybkość uzyskania zdjęcia i możliwość jego natychmiastowego przesłania przez telefon do redakcji. Dlatego aparaty cyfrowe są niezastąpione w gazetach codziennych, tym bardziej że ich użycie obniża koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Drugim obszarem jest fotografia pamiętnikarska lub - nazwijmy ją - emocjonalna. Mam na myśli utrwalanie wszystkich wydarzeń rodzinnych bądź dziejących się w gronie przyjaciół i znajomych, gdzie bardziej od jakości zdjęcia liczą się emocjonalne więzi łączące nas z osobami upamiętnionymi w danym, z jakiegoś powodu szczególnym dla nas, momencie.

Czym więc należy się kierować przy wyborze aparatu?

Podstawową sprawą jest zawsze uświadomienie sobie, do czego chcemy go używać. Jeśli w celach profesjonalnych, zdecydowanie polecałbym aparaty analogowe, chyba że ciągnie nas praca fotoreportera w dzienniku.

Niejednokrotnie spotkałem się z przekonaniem, że im bardziej skomplikowany aparat (często jest to synonim aparatu cyfrowego), tym większa gwarancja lepszych zdjęć. Nic bardziej mylnego. Niewiele osób chce pamiętać, że Henri Cartier-Bresson, jeden z najlepszych fotografów ubiegłego wieku, robił zdjęcia aparatem, który pod względem skomplikowania niewiele odbiegał od popularnej radzieckiej Smieny. Zawsze trzeba pamiętać, że w fotografii liczą się przede wszystkim dobre oko, cierpliwość i poświęcenie. Sprzęt jest w istocie kwestią wtórną.