Spacerkiem i kabelkiem

Fotografia cyfrowa przebojem wchodzi na nasz rynek. W coraz większej liczbie laboratoriów maszyny potrafią przerabiać pliki komputerowe na papierowe odbitki.

Fotografia cyfrowa przebojem wchodzi na nasz rynek. W coraz większej liczbie laboratoriów maszyny potrafią przerabiać pliki komputerowe na papierowe odbitki.

Na targach Photokina, które odbyły się w Kolonii w 2002 r., co krok można było natknąć się na punkty przyjmujące pliki. Schludne kioski, z kilkoma szczelinami na różnej maści nośniki cyfrowe - od kart pamięci, do płyt CD. By odebrać odbitki, trzeba było odwiedzić stoisko firmy, która wystawiła taki punkt. Po prostu reklama firmy.

Zobacz również:

Wiele osób skorzystało z darmowych odbitek, doceniając jakość zdjęć. Tylko fachowcy uzbrojeni w "szkiełko i oko" potrafili poznać, że odbitki miały cyfrowy rodowód. Wśród osób, które doceniły nową technologię wykonywania odbitek, było na pewno wielu właścicieli laboratoriów fotograficznych. Na nasze szczęście, również wielu z Polski. Po czym można poznać? Bo coraz więcej punktów fotograficznych przyjmuje pliki w postaci cyfrowej.

Producenci minilabów od dawna postawili na technikę cyfrową. Większość urządzeń do masowego wykonywania odbitek ma tak zwany tor cyfrowy. Nawet jeśli oddajemy film, to i tak najpierw jest skanowany, a dopiero potem zdjęcia są naświetlane na zwykłym papierze fotograficznym.

Użyteczne bity

Koszt odbitekKliknij, aby powiększyćKoszt odbitekZalet takiego traktowania zdjęć jest wiele. W minilabach analogowych można poprawić jedynie jasność i równowagę pomiędzy trzema kolorami podstawowymi oraz wykadrować zdjęcie. Obróbka cyfrowa pozwala czynić z obrazami cuda, począwszy od prostego zaczernienia źrenic czerwonych od lampy błyskowej, poprzez wyostrzanie, skończywszy na selektywnym rozjaśnianiu i przyciemnianiu partii obrazu.

Pliki ze zdjęciami możemy dostarczyć na różne sposoby - na dyskietce, płytce CD, karcie pamięci z aparatu itp. Na szczęście coraz mniej laboratoriów pobiera dodatkową opłatę za "otwarcie nośnika", porównywalną z ceną wywołania tradycyjnego filmu. Pliki przysyłane przez Internet również są wolne od tego myta. Jeśli mamy szybkie łącze, to najwygodniejszy sposób dostarczenia zdjęć. Często nie potrzebujemy nawet żadnego oprogramowania - wystarczy przeglądarka internetowa.

Porównanie kosztów wydrukuKliknij, aby powiększyćPorównanie kosztów wydrukuPunktów wykonujących odbitki jest coraz więcej. Dzięki temu jest między nimi całkiem porządna konkurencja, a co za tym idzie ceny osiągnęły rozsądny poziom - rzadko wykonanie odbitki z pliku cyfrowego jest droższe niż z tradycyjnego filmu. To jest też pewną miarą przyjęcia przez rynek technik cyfrowych - nie są już traktowane jako nowinka, lecz jako zwykła usługa.

To oznacza, że fotografia cyfrowa stała się już poważną konkurencją dla analogowej, bowiem przy wykonywaniu zdjęć odpadają zakup i wywołanie filmu, czyli ok. 20-30 zł. Łatwo wyliczyć, że przy cenie odbitki rzędu 1,20 zł (Kodak Express w Warszawie) oszczędzamy od 55 do 83 gr, czyli 30-40%.

Coraz popularniejsze stają się w laboratoriach kioski, dokładnie takie jak było widać na Photokinie. Na razie można je spotkać tylko w laboratoriach fotograficznych, ale to tylko kwestia czasu, gdy w dużych centrach handlowych pojawi się kilka lub kilkanaście kiosków zbierających odbitki, które odbieramy w jednym punkcie.

Plik mój widzę ogromny

Cyfrowy minilab Fujifilm PrintPix 400Kliknij, aby powiększyćCyfrowy minilab Fujifilm PrintPix 400Oczywiście, każdy fotograf chciałby, by jego zdjęcia były jak najlepsze. W dążeniu do perfekcji wielu ludzi jak ognia wystrzega się jakiejkolwiek kompresji, uważając ją za wynalazek szatana. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z kompresją JPG, która jak wiadomo polega na usunięciu z obrazu rzeczy, których ludzkie oko nie zauważy.

Dlatego nawet gdy z aparatu cyfrowego taki maniak jakości wyciągnie plik o wielkości 1 MB, podda go obróbce w programie graficznym, to i tak zapisze go z najmniejszym możliwym stopniem kompresji i otrzyma plik ważący 4 MB. Wówczas maniak jakości jest szczęśliwy, bo ma złudne poczucie, że zachował cenne detale na zdjęciu.

Nic bardziej mylnego. Kompresja stratna nie jest funkcją odwracalną. Gdy raz poddamy plik zmniejszeniu, nie ma sensu go powiększać, bo dane i tak zniknęły ze zdjęcia bezpowrotnie. Spokojnie można więc wysłać plik tej samej wielkości, jaką miał w aparacie cyfrowym, niezależnie od tego, ile pracy w niego włożyliśmy. Rozjaśnianie, retuszowanie, wyostrzanie i milion innych czarów tak naprawdę nie zwiększyło ilości danych na zdjęciu. A na pewno nie powiększyło tej ilości w sposób istotny.

Podobnie jest z rozdzielczością zdjęcia. W minilabach fotografie są naświetlane z rozdzielczością 400 dpi. Nie ma jednak sensu walczyć o taką ich rozdzielczość, bo to by oznaczało, że aparat o matrycy 6 mln punktów pozwala na wykonanie odbitki o rozmiarach 15 x 20 cm. Ale konia z rzędem temu, kto w czasie normalnego oglądania, bez mikroskopu zauważy różnicę między plikiem 400 dpi a 200 dpi. Jaki stąd morał? Że zdjęcia z 6 mln pikseli można spokojnie odbijać w formacie 30 x 40 cm. A dobre odbitki pocztówkowe wychodzą ze zdjęć 1600 x 1200 pikseli, czyli z aparatu o matrycy 2 mln punktów.

Cena ma znaczenie

Nie ukrywajmy - wątek ekonomiczny ma ogromne znaczenie przy wywoływaniu zdjęć. Warto uświadomić sobie, ile to nas kosztuje. Oprócz minilabów mamy jeszcze dwie technologie przenoszenia obrazów elektronicznych na bardziej tradycyjny nośnik: atramentową i termosublimacyjną.

Szczegółowy test drukarek atramentowych, łącznie z szacunkowym kosztem wydruku jednego zdjęcia A4 (czyli 21 x 29,7 cm) opublikowaliśmy w tym numerze Zooma. Najtańszy wydruk na materiałach oryginalnych kosztuje ok. 10 zł, najdroższy - 16 zł. Przy czym przy szacowaniu kosztów zakładaliśmy średnie zużycie każdego koloru na dość wysokim poziomie, bo aż 50%. W rzeczywistości atramentu zużywa się mniej, toteż szacunki należy wykonać bardzo zgrubnie. Co więcej, można kupić tańszy papier oraz tańszy atrament, ale wpłynie to na jakość wydruku.

Koszt wydruku A4 z drukarki termosublimacyjnej wypada na poziomie 11 zł, przy czym tu z reguły łatwo obliczyć koszt materiałów. Zazwyczaj kupuje się bowiem pełen zestaw papierów i materiałów barwiących starczający na z góry określoną liczbę wydruków i tu nic nie da się zaoszczędzić.

Minilaby na tym tle wyróżniają się bardzo pozytywnie. Najdroższa odbitka wykonana w laboratorium jest o złotówkę tańsza od najtańszego wydruku. Niezależnie od formatu laboratoria fotograficzne biją na głowę wszelkie drukarki.

Jest tylko jeden szkopuł, który musimy brać pod uwagę - czas to pieniądz. Tańsze odbitki z laboratorium na drugim krańcu Polski otrzymamy dopiero za kilka dni. Jeśli zależy nam na zdjęciach "od ręki", pozostaje tylko drukarka. Sami musimy wybierać, czy chcemy szybko i drogo, czy tanio i wolno. Jakość (na pierwszy, drugi i trzeci rzut oka) jest jednakowa...