Zdjęcia dla dyskretnych i niecierpliwych

Ma prawie dwa metry, waży blisko 200 kg, nie boi się kija baseballowego i błyskawicznie wywołuje zdjęcia. Mowa o Foto Kiosku.

Ma prawie dwa metry, waży blisko 200 kg, nie boi się kija baseballowego i błyskawicznie wywołuje zdjęcia. Mowa o Foto Kiosku.

Cyfrowe Foto Kioski (CFK) pojawiły się na polskim rynku kilka miesięcy temu. Te wolno stojące urządzenia z grubsza przypominają automaty z puszkami zimnych napojów lub bankomaty.

Zobacz również:

Głównym zadaniem tych "pancernych szaf" jest wywoływanie zdjęć z nośników cyfrowych. Jako źródło danych akceptowane są CD-ROM-y, dyskietki 1,44", nośniki SmartMedia, Compact Flash, MultiMediaCard, Memory Stick oraz XD - Picture Card (poprzez adapter CF). Tomasz Jaworski, odpowiedzialny za sprzedaż Foto Kiosków, zapewnia, iż z końcem roku będzie również dostępny port Bluetooth - prawdopodobnie zamiast Floppy Disc, która nieuchronnie przechodzi do archeologii komputerowej.

Foto Kiosk w pełnej okazałościKliknij, aby powiększyćFoto Kiosk w pełnej okazałościJuż sama lista czytników danych budzi uznanie. Jednak najważniejszą cechą Foto Kiosku jest fakt, że dane przyniesione w postaci cyfrowej są przetwarzane na obraz analogowy, a odbitka, jaką na końcu otrzymujemy, jest taką samą odbitką, jaką dostalibyśmy w każdym laboratorium. Nie jest to bowiem atramentowy wydruk na papierze fotograficznym, ale zwykłe zdjęcie powstałe wskutek obróbki chemicznej. Wszystko dzięki znajdującemu się wewnątrz "szafy" przetwornikowi LCD wzmocnionemu odpowiednim oprogramowaniem, które przyspiesza proces obróbki. Fachowcy oznaczyli ten proces kryptonimem QP 80, aby odróżnić go od powszechnie stosowanego w tradycyjnych labach procesu RA 4. Ten ostatni "wypuszcza" pierwsze zdjęcie po ok. 3,5 min, QP 80 natomiast już po 2 min i 20 s. Nie oznacza to bynajmniej, że na każde zdjęcie trzeba czekać ponad 2 min. Kolejne odbitki pojawiają się już bowiem co 12 s. Mając więc określoną liczbę zdjęć do wywołania, łatwo możemy obliczyć czas, jaki będziemy musieli poświęcić, stojąc przy maszynie. Może on oczywiście się wydłużyć, jeśli postanowimy wykadrować nasze zdjęcia. Fakt, że istnieje taka możliwość, jest dużą zaletą Foto Kiosku, podobnie jak możliwość korekty nasycenia barw na naszych zdjęciach. Jedno zastrzeżenie: zdjęcia muszą być w dużej rozdzielczości.

Ile i za ile

Gdzie znaleźć Foto KioskiKliknij, aby powiększyćGdzie znaleźć Foto KioskiW Foto Kioskach jest wykorzystywany błyszczący papier Kodaka. Mankamentem może wydać się fakt, że jest on niestety dostępny tylko w jednym formacie: 10 x 15 cm. Producent zdecydował się na tę właśnie wielkość, ponieważ, jak dowodzi praktyka, to najpopularniejszy format zdjęcia, jaki wybierają klienci labów. Próba instalacji dodatkowych formatów znacznie zwiększałaby koszt urządzenia, a ich wykorzystanie mogłoby być minimalne. Pewną namiastkę wyboru formatu może stanowić możliwość umieszczenia na jednej odbitce np. czterech zdjęć portfelowych lub fotoindeksu. Koszt jednej odbitki wynosi 1 zł.

Dyskrecja gwarantowana

Ważną informacją jest na pewno to, że maszyna zapewnia całkowitą dyskrecję wywoływanych zdjęć. Dysk twardy komputera jest po każdej operacji czyszczony. W jego pamięci pozostaje tylko ślad, że dana operacja miała miejsce i ile zdjęć zostało wywołanych. Maszyna umożliwia również nagranie przyniesionych na dowolnym czytniku zdjęć na płytę CD. Kosztuje to 10 zł. Niestety, na razie wszystkie operacje płatne są gotówką. Akceptowany jest bilon (1, 2, 5 zł) oraz banknoty (10, 20, 50 zł). W przyszłości w urządzeniach będzie dostępny port dla kart bankomatowych i pojawi się możliwość korzystania z Internetu i np. pobranie zdjęcia do wydruku prosto z własnej skrzynki pocztowej.