Retusz wcale nie taki drobny

Co zrobić, gdy na zdjęciu pojawi się niechciany motyw, a ujęcia nie możemy powtórzyć? Zawsze jeszcze można spróbować w Photoshopie.

Co zrobić, gdy na zdjęciu pojawi się niechciany motyw, a ujęcia nie możemy powtórzyć? Zawsze jeszcze można spróbować w Photoshopie.

Na dobre zdjęcie składają się: "bycie gdzie trzeba", "umiejętności" i "odpowiedni sprzęt". Tak przynajmniej jest w przypadku fotografii tradycyjnej. Fotografia cyfrowa zaciera różnice między "umieć" i "mieć sprzęt". Dlaczego? Bo zdjęcie zawsze można poprawić na komputerze.

Zobacz również:

Omówimy dwie metody korygowania zdjęć, na których pojawił się niechciany motyw. Dla ułatwienia pokażemy na tej samej fotografii, by wskazać, że zadowalający efekt można osiągnąć na różne sposoby. Za narzędzie posłuży program Photoshop Elements, który często jest dołączany w pakiecie do skanera lub aparatu cyfrowego.

Jako przykład niech posłuży zdjęcie zrobione w warszawskich Łazienkach Królewskich. Motywem fotografii miało być dziecko na środku wspinające się na barierkę klombu. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie chłopiec w czerwonych szortach biegnący obok. Czerwony kolor i umiejscowienie obok jednego z "mocnych punktów" obrazu sprawiają, że to on przyciąga wzrok, a nie to, co pierwotnie zaplanowaliśmy. W efekcie zdjęcie, co tu dużo ukrywać, jest złe. Co można zrobić? Powtórzyć zdjęcie - nie zawsze jest to możliwe. Choć akurat w tym przypadku najłatwiej jest powtórzyć spacer do Łazienek, postaramy się jednak usunąć niesfornego biegacza w czerwonych spodenkach. W czasach totalitaryzmu tak usuwano z trybuny honorowej niewygodnych towarzyszy...

Pierwsza metoda usuwania niewygodnych elementów obrazu polega na zastąpieniu fragmentu kawałkami z innego miejsca. Służy do tego bardzo proste narzędzie, tzw. stempel klonujący - Clone Stamp Tool (Rys. 1).

Za pomocą lupy z przybornika (Rys. 2) powiększamy właściwy fragment obrazu (Rys. 3). Wybieramy stempel klonujący. To narzędzie kopiuje we wskazane miejsce kawałek obrazu o wielkości określonej przez rozmiar pędzla. Na początek do większych zadań warto wybrać duży pędzel, o średnicy np. 100 pikseli, o miękkich brzegach (Rys. 4). Miękkie brzegi sprawią, że kopiowane fragmenty obrazu będą wtapiać się w obraz, tak że trudno będzie odróżnić brzeg skopiowanego obszaru.

Rys. 1 i 2Kliknij, aby powiększyćRys. 1 i 2Rys. 3Kliknij, aby powiększyćRys. 3
Rys. 4Kliknij, aby powiększyćRys. 4Rys. 5Kliknij, aby powiększyćRys. 5

Przed przystąpieniem do kopiowania obrazu musimy poinformować komputer, skąd ma pobierać potrzebne fragmenty. Za każdym razem, gdy naciśniemy klawisz "Alt", kursor zmienia się w celownik (Rys. 5). Wystarczy kliknąć w miejsce skąd chcemy kopiować, a następnie puścić "Alt" i przesunąć kursor nad miejsce docelowe. Po kliknięciu jest zapamiętywany wektor, o jaki wobec kursora jest przesunięte miejsce pobierania obrazu.

Celujemy więc w zieloną ścianę drzew i rozpoczynamy kopiowanie, malując po biegnącej postaci. Na pierwszy rzut oka widać co się dzieje - niechciany motyw ze zdjęcia znika jak Harry Potter pod płaszczem niewidką (Rys. 6, 7, 8). Pobierając fragmenty obrazu to sprzed, to zza biegnącego chłopaka, zastępujemy jego postać tłem z wody i drzew. Jeśli mamy fantazję, można na jego miejscu umieścić nawet jedną rybitwę (Rys. 9).

Rys. 6Kliknij, aby powiększyćRys. 6Rys. 7Kliknij, aby powiększyćRys. 7
Rys. 8Kliknij, aby powiększyćRys. 8Rys. 9Kliknij, aby powiększyćRys. 9

Sprawa zaczyna się trochę komplikować na tle płyt chodnikowych. Tutaj trzeba bardzo uważać na brzeg wody i lądu. Teraz zaczyna się praca precyzyjna, zamieniamy więc wielkość pędzla (Rys. 10) i powiększamy jeszcze fragment obrazu. Wskazujemy celownikiem stempla klonującego na granicę między wodą a lądem i klikamy (Rys. 11). Teraz zastępujemy kolana brzegiem. Nie jest to proste. Prosty brzeg, bez "schodka" udaje się dopiero za którymś podejściem. Warto zapamiętać, że cofnięcie poprzedniej operacji to "Ctrl+Z". Gdy mamy już odciętą linię wody (Rys. 12), wszystko co ponad nią można łatwo i szybko zastąpić wodą, podobnie jak robiliśmy to przed chwilą. Problemem jest chodnik ze względu na ukośnie i pionowo biegnące linie. Tu trzeba owe linie kopiować kawałek po kawałku, dopasowując wielkość pędzla.

Rys. 10Kliknij, aby powiększyćRys. 10Rys. 11Kliknij, aby powiększyćRys. 11
Rys. 12Kliknij, aby powiększyćRys. 12Rys. 13Kliknij, aby powiększyćRys. 13

Największy problem jest z butami. Są one bowiem przed chodnikiem, ale za barierką. Prosta zamiana buta na chodnik sprawi, że zniknie też ogrodzenie klombu i retusz byłby widoczny, przynajmniej w tym miejscu. Trzeba więc zrobić coś, by barierka została. Trzeba ją "wyjąć" spod władania pędzla klonującego. Ale jak?