Kamera cyfrowa - budowa

Budowa kamery cyfrowej

Budowa kamery cyfrowej

1. Obiektyw

W kamerach wideo stosuje się wyłącznie obiektywy zmiennoogniskowe, czyli tak zwane zoomy. Na obiektywie znajdziemy następujące oznaczenia:

1a krotność zoomu - współczynnik przed "x" określa jak bardzo można przybliżyć obraz. Im liczba jest większa, tym bardziej można przybliżyć filmowaną scenę.

Zobacz również:

1b zakres ogniskowych - określa właściwie to samo, co "krotność zoomu". Pierwsze liczby mówią o tym, jak szeroko można objąć filmowaną scenę, drugie - jak duże da się zrobić zbliżenie. Pamiętajmy, że jest to też uzależnione od wielkości matrycy CCD.

1c światło obiektywu - w ten sposób określa się największy otwór przysłony, czyli to, jak dużo światła obiektyw może wpuścić do wnętrza kamery. Lepiej, gdy po "1:" jest jak najniższa wartość.

1, 1a, 1b, 1c, 1d, 2, 3Kliknij, aby powiększyć1, 1a, 1b, 1c, 1d, 2, 31d średnica gwintu przeznaczonego na filtr - podobnie jak w aparatach fotograficznych możesz używać filtrów korekcyjnych (np. UV) lub tworzących różnego rodzaju efekty (m.in. "gwiazd" z punktów świetlnych - takich jak latarnie, świeczki). Można również dokręcić "konwertery" - nakładki na obiektyw powodujące rozszerzenie kadru (wide-converter) lub jego przybliżenie (tele-converter).

2. Mikrofony

Najczęściej stosuje się nie jeden, a dwa mikrofony, by rejestrować dźwięk stereo.

3.Pokrywa gniazd transmisyjnych

3a gniazdo S-Video - umożliwia transmisję analogowego sygnału, np. do magnetowidu lub analogowej kamery wideo.

3, 3a, 3bKliknij, aby powiększyć3, 3a, 3b3b gniazdo DV - służy do transmisji danych w postaci cyfrowej - do komputera, innej kamery cyfrowej lub cyfrowego magnetowidu. Jeśli gniazdo ma oznaczenie "i", możliwa jest także transmisja sygnału do kamery.

W kamerach występują także gniazda: "AV" (mały jack), służące np. do wyświetlania nagrania na ekranie telewizora, oraz USB, które najczęściej wykorzystuje się do pobierania zdjęć cyfrowych do komputera lub transmisji internetowej.

4. Odchylany panel LCD

Charakterystyczny element kamer cyfrowych. Na nim można obserwować rejestrowany obraz. Często mamy możliwość ustawienia jasności wyświetlanego na nim obrazu.

5. Przyciski obsługi funkcji menu i magnetowidu

Z ich pomocą można używać efektów specjalnych oraz sterować odtwarzaniem zarejestrowanego filmu.

4, 5, 6, 7, 8, 9,Kliknij, aby powiększyć4, 5, 6, 7, 8, 9,6. Gniazdo karty pamięci

Tu umieszczamy kartę pamięci, na której są zapisywane cyfrowe fotografie i krótkie klipy wideo.

7. Akumulator kamery

Na ogół umieszcza się go na zewnątrz, a nie jak w aparatach - w środku korpusu.

8. Odchylany okular

Posiada wbudowany mały wyświetlacz LCD. Można go używać do podglądania filmowanej sceny, jest to jednak niewygodne i męczy wzrok.

9. Uchwyt do lampy

11, 12, 13Kliknij, aby powiększyć11, 12, 13Gdy filmujemy w ciemnym pomieszczeniu, można wspomagać się dodatkowym źródłem światła.

10. Przycisk funkcyjny

Czyli start/stop oraz kamera i magnetowid. Zaczynamy i kończymy nim filmowanie oraz decydujemy, czy nagrać film czy go obejrzeć.

11. Kieszeń kasety Mini DV

12. Wbudowany głośnik

13. Przycisk zoom

Spust migawki i przełącznik wyboru nośnika. Obsługiwane najczęściej przez palec wskazujący, zmiana ogniskowej, przycisk do wykonywania cyfrowych zdjęć.