Świat w obrazie cyfrowym

Osoby decydujące się na kupno cyfrowej kamery wideo będą miały twardy orzech do zgryzienia. Niełatwy jest wybór, gdy zaczniemy przedzierać się przez mnogość parametrów, wśród których jeden wydaje się ważniejszy od drugiego.

Osoby decydujące się na kupno cyfrowej kamery wideo będą miały twardy orzech do zgryzienia. Niełatwy jest wybór, gdy zaczniemy przedzierać się przez mnogość parametrów, wśród których jeden wydaje się ważniejszy od drugiego.

Na początku zawsze należy postawić sobie kilka pytań: kto będzie korzystał z kamery (dziecko czy dorosły, mężczyzna czy kobieta), jakie sytuacje będą nagrywane (imprezy rodzinne, wydarzenia sportowe) i w jaki sposób później materiał ten będzie wykorzystany (telewizja, odtwarzanie na telewizorze czy pliki do Internetu)? Znając odpowiedzi na te pytania, bardzo łatwo jest znaleźć właściwy dla siebie model.

Zobacz również:

Zanim zaczniemy wybierać kamerę, warto przypomnieć pewien fakt. Parametry kamer sprzed trzech lat, w swojej części optycznej, prawie niczym nie różniły się od tych w kamerach produkowanych obecnie. Zachowano ten sam przedział jasności obiektywu (1:1,6-1:1,8) i tylko nieliczni mają modele z jaśniejszymi obiektywami. Nie widać również dużych zmian w zakresie zoomu. Przez ten czas zmniejszono tylko wielkość przetwornika obrazu CCD - kiedyś 800 tys. pikseli było standardem w przetworniku o przekątnej 1/4 cala. W dzisiejszych kamerach liczba ta została upakowana w przetwornikach o przekątnej 1/6 cala. Dzięki temu stała się możliwa miniaturyzacja kamer. Należy jednak oddać honor producentom - zamiast parametrów, znacznie poprawiła się jakość wmontowanych w kamerę komponentów.

800 tys. pikseli jest dziś nieoficjalnym standardem kamer cyfrowych (bo i mało komu więcej potrzeba). Można też bez większego problemu kupić kamerę o rozdzielczości 1-1,3 mln pikseli, a nieśmiało debiutują na rynku kamery o rozdzielczości ponad 2 mln pikseli. Jestem jednak przekonany, że większość osób nie zauważy różnicy jakości zapisanego obrazu. Po co więc tak duże przetworniki? Do zdjęć.

Dwa w jednym

Mimo niewielkich rozmiarów, kamera Sony PC330 dobrze leży w dłoniKliknij, aby powiększyćMimo niewielkich rozmiarów, kamera Sony PC330 dobrze leży w dłoniDzisiaj kamery mają niewiele wspólnego z tymi sprzed 10 lat. Kiedyś jako dodatkowe funkcje traktowano możliwość przyciemniania obrazu (fade) czy kompensacji ekspozycji. Dziś o nich mało kto pamięta. Teraz ważniejsze są rozmiary wyświetlaczy LCD, wbudowane aparaty cyfrowe, stabilizatory obrazu, możliwość filmowania w ciemności itd.

Wspomniany wbudowany aparat cyfrowy to funkcja, którą producenci ostatnio bardziej konkurują ze sobą niż funkcjami kamery jako urządzenia służącego do zapisu ciągłego obrazu. Popularność fotografii cyfrowej i możliwość szybkiego udostępnienia jej np. w Internecie sprawiły, że mogłoby się wydawać naturalne wbudowanie funkcji aparatu do cyfrowej kamery, która miała wszystkie potrzebne komponenty, z wyjątkiem łatwego w eksploatacji nośnika.

Obecnie największe boje są toczone o rozdzielczość przetwornika. Matryce montowane standardowo w kamerach są zbyt małe do wykonywania odpowiednich do wydruku fotografii. Stąd jedni próbują powiększyć matrycę, inni zaś montują w kamerze dwie, niezależne od siebie matryce.

Trzeba też pamiętać o jeszcze jednym parametrze. Chociaż właściciele aparatów fotograficznych o jasności spotykanej w obiektywach kamery mogą tylko pomarzyć, to czasem może ona być niewystarczająca do wykonania kontrastowego i dobrze oświetlonego zdjęcia. A tylko co piąty model kamery ma wbudowaną lampę błyskową. Pozostałym zostaje zadbanie o właściwe oświetlenie we własnym zakresie. Warto zastanowić się nad kupnem specjalnej, przeznaczonej do współpracy z kamerą lampy błyskowej lub lampy rozświetlającej (przyda się także przy nagrywaniu).

Stabilne powiększenie

Odejście od schematu - Panasonic GS10 w kolorowej obudowieKliknij, aby powiększyćOdejście od schematu - Panasonic GS10 w kolorowej obudowiePrzy określaniu parametrów zooma zastosowano podział na "krotność" optyczną i cyfrową. W informacji o każdej kamerze cyfrowej możemy znaleźć oba te parametry. Zoom optyczny daje ostrzejszy obraz, ale nie umożliwia osiągnięcia dużych przybliżeń - w zakresie od 10x do 22x. Obraz stworzony z wykorzystaniem zooma cyfrowego ma znacznie gorszą jakość (tu dane pobrane przez obiektyw kamery są interpolowane przez procesor), ale umożliwia osiągnięcie przybliżeń mierzonych w setkach.

W parze z zoomem idzie pojęcie stabilizacji obrazu. Nagrywanie "z ręki" na dużych przybliżeniach zawsze charakteryzuje się drżeniem obrazu. Nawet statyw nie zawsze pomoże. O wiele przyjemniej będzie oglądać obraz zarejestrowany z włączoną funkcją stabilizacji. Są trzy metody stabilizacji obrazu: optyczna (oparta na odpowiedniej konstrukcji obiektywu, w którym pryzmat kompensuje drżenie kamery), elektroniczna (układy w kamerze kompensują drgania, ale powoduje to spowolnienie pracy autofocusa) i cyfrowa. W cyfrowych kamerach najczęściej jest spotykana stabilizacja cyfrowa. Gdy jest włączona, część pikseli z brzegów przetwornika CCD staje się nieaktywna i służy pozyskiwaniu dodatkowych informacji o filmowanym obiekcie. Informacje te, w wyniku matematycznych obliczeń, są "wplatane" w film, dzięki czemu obserwujemy materiał bez zbędnego drżenia. Odbija się to (chociaż nieznacznie) na jakości obrazu, gdyż do jego pozyskania nie są wykorzystywane wszystkie, fizycznie znajdujące się na przetworniku CCD, piksele.

Nocny szpieg - filmowanie w ciemnościach

Profesjonalna kamera Mini DV Sony z trzema przetwornikami CCDKliknij, aby powiększyćProfesjonalna kamera Mini DV Sony z trzema przetwornikami CCDGdy zdarzy się nam filmować nocną imprezę pod gołym niebem, docenimy możliwości funkcji filmowania w trudnych warunkach oświetleniowych. Jeśli istnieje jakiekolwiek źródło światła (ognisko, latarnia, księżyc w pełni), do filmowania wystarczy znajdująca się we wszystkich kamerach funkcja filmowania w nocy. Producenci prześcigają się w dążeniu do minimalnej granicy światła umożliwiającego zapis filmu w kolorze. Ich osiągnięcia zatrzymały się na poziomie 0,5-2 luksów.

Kamera działająca w trybie nocnych zdjęć ma dłuższy czas otwarcia migawki, dzięki czemu zwiększa się czułość kamery. Powoduje to jednak smużenie obrazu, a także konieczność stosowania statywów. Zarówno filmowane obiekty, jak i kamera nie mogą szybko się poruszać, gdyż obraz będzie zupełnie zamazany.

Co w przypadku, gdy jest całkowicie ciemno? Tu pomoże tylko kamera filmująca w podczerwieni, ale zarejestrowany przez nią obraz będzie czarno-biały. Gdy zależy nam na kolorze, musimy postarać się o źródło światła, którym może się stać... kamera wyposażona w system zapisu przy całkowitym braku oświetlenia. Jako "latarka" w kamerach tych funkcjonuje mała lampka, dająca bardzo rozproszone światło bądź odwrócony w stronę filmowanego obiektu świecący na biało wyświetlacz.

Kamery Sony do rejestracji w nocy wykorzystują technikę Night Shot, w której obiekt jest oświetlany wiązką światła podczerwonego, pochodzącego z diod półprzewodnikowych, pracujących w tym zakresie promieniowania. Jednocześnie następuje zmiana czułości przetwornika CCD dla podczerwieni (z układu optycznego zostaje usunięty filtr działający w zwykłym paśmie światła widzialnego). Użytkownik ma możliwość wyboru pracy w jednej z opcji - bez oświetlenia diodami LED lub z jednym z dwóch stopni intensywności świecenia (Super Night Shot). Jest także możliwość dokupienia dodatkowej lampy doświetlającej, działającej w podczerwieni, która zwiększa zasięg filmowania w tych warunkach do ok. 30 m. Wadą tego rozwiązania jest to, że udostępnia ono tylko obraz monochromatyczny, lecz szczegółowy, o doskonałej ostrości i kontraście.

Kaseta analogowa w kamerze cyfrowej

Gdy debiutował standard Mini DV w kamerach cyfrowych, producenci przeprowadzili badania wśród konsumentów. Okazało się, że wielu dotychczasowych użytkowników kamer analogowych chętnie przeniosłoby się na platformę cyfrową, gdyby ta gwarantowała im wsteczną kompatybilność.

W rezultacie powstały kamery cyfrowe, w których można stosować kasety analogowe w standardzie Digital 8. Właścicielem patentu na to rozwiązanie jest Sony. Kamera umożliwia odczyt analogowych taśm 8 mm lub Hi-8, a także zapis i odczyt cyfrowych danych na taśmach Digital 8. Jakość zapisu jest prawie taka jak w standardzie Mini DV (kamera także rejestruje 500 poziomych linii).