Filtrowanie filmu

Co zrobić ze starymi nagraniami z uroczystości rodzinnych na leciwych kasetach VHS? Można je przenieść do komputera i nagrać na płyty.

Co zrobić ze starymi nagraniami z uroczystości rodzinnych na leciwych kasetach VHS? Można je przenieść do komputera i nagrać na płyty.

Nie ulega wątpliwości, że rozpoczynanie zabawy z cyfrowym filmem od materiału nagranego na "tradycyjnej" (jeśli można mówić o tradycji liczącej mniej niż trzydzieści lat) kasecie wideo to jeden wielki kłopot. Otóż, marny już z samej natury obraz (kaseta VHS - oferuje rozdzielczość pionową ledwie 250 linii), poprzez takie sobie wyjście wideo z magnetowidu lub kamery, kiepskim kablem wędruje do równie marnego wejścia wideo w naszym komputerze; ten pracowicie zapisuje obraz, gubiąc co dziesiątą klatkę - i dopiero wtedy można zacząć pracę nad materiałem...

Zobacz również:

Co robić, jeśli mamy stare kasety VHS z ciekawymi nagraniami? A może po prostu dysponujemy jedynie analogową kamerą - a nowa kamera cyfrowa, przykro to powiedzieć, trochę jednak kosztuje. W takiej sytuacji najlepsze, co możemy zrobić, to zabrać się do minimalizowania strat.

Karty i kabelki

Zacznijmy od "warstwy fizycznej": dwa urządzenia trzeba połączyć kablem. Nasza kamera (lub magnetowid) będzie miała do zaoferowania wyjście composite video (praktycznie zawsze), oprócz tego ewentualnie S-Video (czasem) - zasadniczo, jeżeli tylko możemy (czyli - nasz sprzęt ma to gniazdko), powinniśmy zdecydować się na to drugie rozwiązanie. O złączu composite można powiedzieć, że gorszy jest już tylko kabel antenowy.

Drugi koniec kabla wpinamy w komputer. Być może nasza karta graficzna ma wejście wideo. Jeśli nie, to możemy taką kupić już za ok. 300 zł; 100 zł mniej zapłacimy za kartę tunera TV, również wyposażoną w potrzebne wejście. Te dwa rozwiązania łączy nie tylko niska cena, ale i przeciętna jakość przechwytywanego obrazu, a także przygnębiające ubóstwo dołączonego oprogramowania (tę drugą wadę bardzo łatwo zniwelować: należy kupić droższą kartę graficzną). Są też specjalistyczne karty do montażu nieliniowego, które mają wszystkie potrzebne wejścia, czasem również wyjścia, użyteczne oprogramowanie do montażu wideo, są wyposażone w sprzętowy kompresor strumienia wideo (najczęściej MJPEG lub MPEG-2) i kosztują co najmniej 1000 zł.

Załóżmy, że korzystamy z tunera TV lub karty graficznej. Jednym kabelkiem połączyliśmy wyjście wizji z odpowiednim wejściem w naszym pececie, innym - wyjście audio z wejściem line-in karty dźwiękowej, i możemy zacząć zabawę.

Oprogramowanie

Najpierw odrobina rachunków: w minucie jest 60 s, w sekundzie wyświetla się 25 klatek, jedna klatka ma wymiary 352 x 288 pikseli, a każdy piksel jest opisywany dwudziestoma czterema bitami, to - po pomnożeniu tych wszystkich wartości - otrzymamy liczbę zdecydowanie większą, niż byśmy chcieli. Dlatego mało kto posługuje się nieskompresowanym strumieniem wideo. Z kilku popularnych algorytmów kompresji proponujemy te, w których każda klatka jest tzw. klatką kluczową. Edycja takiego materiału jest wygodniejsza. Będziemy używać shareware'owego kodeka PicVideo MJPEG( http://www.pegasusimaging.com/picvideomjpeg.htm ) (Rys. 1), który kosztuje 28 USD do użytku niekomercyjnego. Ceny kodeków MJPEG innych producentów wynoszą mniej więcej tyle samo. Alternatywą jest HuffYUV (www.math.berkeley.edu/~benrg/huffyuv.html ) (Rys. 2). Oferuje on dość niski stopień kompresji (czyli wymaga pojemniejszego dysku), za to bezstratnej - polecamy go tym, którym zależy na jak najlepszej jakości. Kodek ten jest bezpłatny.

Rys. 1Kliknij, aby powiększyćRys. 1

Jeśli chodzi o program do przechwytywania obrazu, jest kilka możliwości. Możemy posłużyć się darmowym VirtualDubem, który niestety "gryzie się" ze sterownikami WDM (wymaga większej mocy procesora, może gubić klatki, ogranicza rozdzielczość do 288 linii). Lepszym rozwiązaniem jest shareware'owy iuVCR (www.iulabs.com). Można też spróbować skorzystać z oprogramowania dołączonego do sprzętu. Pamiętajmy, by unikać egzotycznych formatów pliku, których potem nie sposób edytować. Należy wybrać AVI (i któryś z wymienionych wcześniej kodeków), ewentualnie MPEG-2.

Rys. 2Kliknij, aby powiększyćRys. 2

Do dalszej obróbki wykorzystamy darmowy VirtualDub bądź - jeżeli potrzebujemy np. otworzyć plik w formacie MPEG-2 - VirtualDubMod.

Przechwytywanie - iuVCR

Po uruchomieniu iuVCR-a należy go skonfigurować. Nie jest to skomplikowane.

1) Zakładka File (Rys. 3). Tu ustalamy kilka oczywistych drobiazgów, takich jak miejsce, w którym znajdzie się przechwytywany materiał (dobrze mieć na to osobny dysk twardy, a przynajmniej partycję). Jeżeli mamy Windows XP lub 2000 i korzystamy z systemu plików NTFS, w okienku Max File Size zaznaczamy "No limit". Jeśli natomiast materiał będziemy zrzucać na partycję FAT 32, maksymalny rozmiar pliku należy ograniczyć do 4 GB.

Rys. 3Kliknij, aby powiększyćRys. 3Rys. 4Kliknij, aby powiększyćRys. 4

2) Zakładka Video (Rys. 4). Po naciśnięciu przycisku Capture Format ustawiamy najważniejszy parametr: rozdzielczość obrazu. Po pierwsze, najlepiej jeśli od razu wybierzemy taką rozdzielczość, jaką będzie miał plik docelowy. Przykładowo, jeżeli będziemy chcieli przesłać go e-mailem, powinna być mała (np. 384 x 288). Gdy natomiast chcemy wypalić płytkę VCD, to nie mamy praktycznie żadnego wyboru: zaznaczamy 352 x 288 (Rys. 5). Po drugie, i długość, i szerokość powinny być wyrażone liczbami podzielnymi przez 16. Po trzecie, pamiętajmy, że oryginał ma ograniczenia. I tak rozdzielczość pionowa kasety VHS wynosi 250 linii, Video-8 - 270 linii, S-VHS i Hi-8 mają 400 linii. Na liście "color format" zaznaczamy YUY2 lub RGB24.

Rys. 5Kliknij, aby powiększyćRys. 5

3) Zakładka Audio (Rys. 6): zaznaczamy wejście liniowe karty dźwiękowej i format zapisu dźwięku. Na początek niech będzie to nieskompresowane 44 kHz z 16-bitową rozdzielczością.

Rys. 6Kliknij, aby powiększyćRys. 6

4) Channels (Rys. 7): wskazujemy źródło sygnału - w naszym przypadku będzie to "Composite In" lub "SVideo In".

Rys. 7Kliknij, aby powiększyćRys. 7

5) Options: zaznaczamy "Smart Tee for Preview" i "Master stream - audio", pozostałych opcji nie ruszamy.

To już koniec konfiguracji. Rozpoczynamy nagrywanie, co jakiś czas rzucając okiem na liczbę opisaną jako "Dropped frames". Powinna być bliska zeru. Jeżeli jest zbyt duża, musimy podjąć kroki zapobiegawcze. Zdefragmentować partycję, zamknąć wszystkie programy pracujące w tle bądź zmniejszyć rozdzielczość.