Z kamery na płytę

Cyfrowe nagranie - zanim pokażemy je światu - musimy poddać kilku etapom obróbki. Przechwytywanie, edycja, kompresja, authoring, nagranie na płycie VCD/SVCD/DVD/DivX - nawet jeśli brzmią groźnie, w rzeczywistości mogą być proste.

Cyfrowe nagranie - zanim pokażemy je światu - musimy poddać kilku etapom obróbki. Przechwytywanie, edycja, kompresja, authoring, nagranie na płycie VCD/SVCD/DVD/DivX - nawet jeśli brzmią groźnie, w rzeczywistości mogą być proste.

Przechwytywanie

Przechwytywanie obrazu z kamery cyfrowej jest wyjątkowo proste. Po prostu łączymy kamerę z komputerem za pomocą kabla FireWire i odpowiadamy twierdząco na usłużne pytanie systemu, czy aby chcemy zrzucić obraz z taśmy DV na dysk twardy. Otworzy się systemowy Windows Movie Maker; ustalamy, gdzie chcemy przechowywać (bardzo duży, ale tylko tymczasowy) plik z filmem... i to właściwie byłoby już wszystko: możemy już wcisnąć przycisk "nagrywanie" (lub podobnie). Przy okazji: Movie Maker (albo inny program do przechwytywania i montażu) być może zaproponuje nam podział na klipy w locie - proponuję grzecznie odmówić i zrobić to później ręcznie. Prawdopodobnie zajmie to mniej czasu (Rys. 1).

Zobacz również:

Rys. 1Kliknij, aby powiększyćRys. 1

Edycja

Movie Maker będzie użyteczny również podczas następnego kroku - edycji. Oczywiście, nie jesteśmy wcale na niego skazani: oprogramowanie do montażu jest dorzucane do kart wideo, kontrolerów FireWire, płyt głównych itp. Możemy też taki program kupić osobno, wydając kilkaset lub kilkanaście tysięcy złotych. Ale Movie Maker po prostu jest pod ręką i na początek w pełni wystarczy (Rys. 2).

Rys. 2Kliknij, aby powiększyćRys. 2

Zaczynamy od importowania naszego filmu: klikamy przycisk Zadania, a następnie "importuj obraz wideo". Potem przeciągamy go na "stół montażowy" na dole. Po zmianie widoku z "serii ujęć" na "oś czasu" możemy swobodnie podzielić nasz materiał na klipy (menu Klip->Podziel), poprzycinać i ustawić w pożądanej kolejności. Jeżeli chcemy dodać materiały z innego źródła (np. obrazki lub kolejny film), po prostu importujemy jeszcze raz.

Dodawanie napisów, przejść między scenami czy ścieżki dźwiękowej robi się tu intuicyjnie, na zasadzie drag & drop. Bardziej dociekliwych odsyłam do poradnika z poprzedniego numeru; tutaj wpomnę jeszcze ostatni etap pracy - zapisywanie pliku wynikowego. Ten powinien mieć jak najlepszą jakość (a zatem, niestety, jak największą objętość) - kompresja oznacza utratę szczegółów, zbędną w tym przypadku, skoro za chwilę plik będzie kompresowany jeszcze raz. Wybieramy "Wideo wysokiej jakości (duże)" lub "DV-AVI".

Kompresja

Do płyty DVD, VCD i SVCD dotrzemy podobną drogą - poprzez program TMPGEnc. To znakomity, a przy tym niedrogi (i z trzydziestodniowym bezpłatnym okresem próbnym) enkoder MPEG i MPEG-2. Przy tym prosty w obsłudze (Rys. 3).

Rys. 3Kliknij, aby powiększyćRys. 3

"Na dzień dobry" program spyta nas, jaką płytę chcemy nagrać. Przyznajemy się bez specjalnych oporów. Dysk VCD zmieści siedemdziesiąt minut nagrania z jakością zbliżoną do VHS, SVCD - najwyżej pięćdziesiąt minut, za to z dużo lepszym obrazem; płyty DVD wszyscy znamy. Na następnym ekranie wskazujemy plik docelowy. Uwaga! TMPGEnc wygląda, jakby nie otwierał plików Windows Media File; nie jest to prawda. Wystarczy rozwinąć listę "Files of type" i zaznaczyć "All files - *.*". Na kolejnym ekranie klikamy przycisk "Other settings". Interesują nas trzy opcje:

Rys. 4Kliknij, aby powiększyćRys. 4

Rate control mode - wybór techniki kompresji. CBR oznacza "constant bitrate" - przepływność (bitrate) nie zależy w żaden sposób od dynamiki i złożoności sceny. To najprostsza metoda: daje najgorszy wynik, za to trwa najkrócej. Jeżeli zależy nam na dobrej jakości, powinniśmy wybrać (niestety, najbardziej kosztowny obliczeniowo) tryb "2-pass VBR"; film jest skanowany dwukrotnie, dzięki czemu enkoder może przydzielić wyższy bitrate dokładnie tam, gdzie potrzeba, i niższy dla prostszych, statycznych scen (Rys. 4, 5, 6).

Rys. 5Kliknij, aby powiększyćRys. 5

Bitrate - objętość jednej sekundy filmu, wyrażona w kilobitach. Zależność jest prosta: im większy bitrate, tym lepsza jakość. Jeżeli nie wybraliśmy metody CBR, to ten parametr edytujemy, wciskając przycisk Setting obok rubryki Rate control mode. Tam wskazujemy minimalną, średnią i maksymalną przepływność. Średnia (average) powinna być tak dobrana, żeby zająć całą płytę (pamiętajmy, że nie są tu wliczone ani ścieżka dźwiękowa, ani ewentualny system menu). Minimalne i maksymalne wartości możemy ustawić: dla płyty DVD 2000-8000, dla SVCD 1300-2520. Jeżeli nie chce nam się przeprowadzać żadnych obliczeń - nie musimy; patrz niżej.

Rys. 6Kliknij, aby powiększyćRys. 6

W przypadku płyty VCD nie mamy wpływu na powyższe parametry - ta jest kodowana algorytmem MPEG, jednoprzebiegowo, ze stałym bitrate'em równym 1150 kilobitów na sekundę.