Do wyboru, do koloru - jak wybrać odpowiedni aparat cyfrowy

O wyborze aparatu cyfrowego decydują nie tylko suche wyniki testów. W tym numerze Zoom-a tajniki wyboru optymalnego sprzętu przybliży Michał Sulkiewicz, redaktor naczelny internetowego magazynu o fotografii : http://www.fotopolis.pl

O wyborze aparatu cyfrowego decydują nie tylko suche wyniki testów. W tym numerze Zoom-a tajniki wyboru optymalnego sprzętu przybliży Michał Sulkiewicz, redaktor naczelny internetowego magazynu o fotografii : http://www.fotopolis.pl

Coraz więcej sygnałów pokazuje, że rynek aparatów analogowych jest w fazie schyłkowej. Wspomnijmy tylko o dwóch z nich: Kodak, jeden z potentatów w produkcji aparatów analogowych, oficjalnie zapowiedział, że wycofuje swoje analogowe produkty na kilku kluczowych rynkach i skupia wszystkie siły tylko na sprzedaży aparatów cyfrowych. Równie znaczący może być fakt, że tegoroczne prognozy sprzedaży po raz pierwszy przewidują scenariusz, iż - ujmując rzecz ilościowo - na świecie zostanie sprzedanych sumarycznie więcej aparatów cyfrowych niż analogowych. Nie bez znaczenia jest też w tym przypadku dynamika rozwoju produktów cyfrowych. Tylko w br. pojawi się na świecie kilkaset nowych modeli. Bezpowrotnie minęły już więc czasy, gdy po kilku latach można było kupić taki sam model aparatu jak poprzednio. Nikogo to nie dziwiło.

Zobacz również:

Podstawowe parametry

Taki stan może budzić oszołomienie. Dlatego niezwykle istotne staje się dobre rozeznanie wymagań, jakie stawiamy wobec aparatu, który chcielibyśmy nabyć.

Na początku powinniśmy zwrócić uwagę na trzy podstawowe elementy: rozdzielczość matrycy, posiadany przez aparat obiektyw oraz oprogramowanie. Dobra rozdzielczość obiektywu powoduje, że nawet z mniejszą matrycą często można uzyskać lepszą jakość zdjęcia niż w przypadku odwrotnym. Widać to szczególnie w odwzorowaniu krawędzi (są one wówczas ostre) i dobrym tonalnym przejściu kolorów (cienie nie są poszarpane, lecz dobrze rozłożone). Jeśli natomiast chodzi o oprogramowanie, warto zdawać sobie sprawę, że w aparacie cyfrowym decyduje ono niemal o wszystkim. Odpowiada zarówno za stronę obróbki obrazu, menu, jak i sposób działania aparatu. Dlatego mniej doświadczonym osobom polecałbym lekturę odpowiednich artykułów w prasie specjalistycznej i przejrzenie testów poszczególnych modeli.

Nasycony lub naturalny

Już pobieżne przejrzenie testów pozwoli zorientować się, że aparaty poszczególnych firm można sklasyfikować w dwóch różnych grupach pod względem kolorystyki zdjęcia. Podział ten jest oczywiście umowny, jednak warto o nim wspomnieć, gdyż dotyka sfery naszych upodobań, które w dużej mierze decydują o tym, czy jesteśmy zadowoleni z dokonanego zakupu, czy nie. Otóż, przyjęło się dzielić aparaty na takie, z których otrzymujemy zdjęcia "żywsze", bardziej nasycone kolorystycznie, oraz na takie, które starają się odwzorowywać kolory bardziej naturalnie, czasem wydają się one bardziej "blade" od pozostałych. W grupie pierwszej umieściłbym takie marki, jak Fuji, Sony, HP, Canon, w drugiej zaś - Nikon, Minolta, Pentax czy Olympus. Podkreślmy jednak jeszcze raz, że nie jest to podział sztywny i zależnie od modelu aparatu poszczególnych firm może się zmieniać.

W jakim celu?

Zawsze powinniśmy stawiać sobie pytanie, w jakich sytuacjach chcemy stosować aparat. Jeśli są to głównie zdjęcia rodzinne, pamiątkowe czy wakacyjne, wystarczy, że ograniczymy poszukiwania do aparatów z najprostszą automatyką, starając się wybrać model jak najbardziej wygodny w użyciu. W tym przypadku matryca 3-milionowa jest już w pełni wystarczalna. Jednak jeśli mamy już nieco więcej doświadczenia w fotografowaniu, wówczas osobiście namawiałbym do przyjrzenia się aparatom, w których jest możliwe ręczne obsługiwanie migawki i przesłony. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wykreowany przez aparaty cyfrowe segment semi-pro. Co prawda nie mają one wymiennej optyki, jednak są już wyposażone np. w stopkę pod zewnętrzną lampę błyskową. Przeciętna liczba znamionowa wbudowanych lamp błyskowych wynosi 12, podczas gdy w profesjonalnych lampach sięga 50. Z tego powodu aparaty z tego segmentu polecam każdemu, kto wie, że będzie częściej korzystać z flesza. Nie można wówczas zapomnieć o tym, by nabyć aparat odpowiednio do tego przystosowany.

Przyzwyczajenia

Nasze nawyki są bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze aparatu. Z praktyki wiem, że zawsze łatwiej zaakceptować wyrób firmy, do której produktów już się przyzwyczailiśmy. Oczywiście, nie jest to reguła, ale zawsze przed kupnem nowego aparatu warto o tym pamiętać. Dla przykładu weźmy sterowanie aparatem. Posiadacze Nikona są przyzwyczajeni raczej do wielu przycisków jednofunkcyjnych, gdyż takie rozwiązanie stosuje producent. Trudniej im więc będzie przestawić się na wyroby Canona, który z kolei umieszcza w swoich modelach mniej przycisków, ale nadaje im charakter wielofunkcyjny. Swego rodzaju kompromisowym rozwiązaniem może wówczas okazać się Olympus serii E. Idąc dalej, nie bez znaczenia jest waga aparatu, do jakiej przyzwyczailiśmy naszą rękę, czy też kolor obudowy. Większość dostępnych na rynku aparatów ma kolor srebrny. Istnieje jednak grupa klientów, którym bardziej odpowiada kolor czarny. Ja również należę do tych drugich. Dlaczego? Trudno to wytłumaczyć racjonalnie.

Najogólniej mówiąc, zauważyłem, że czarny kolor obudowy pozwala mi bardziej skupić się na zdjęciu, srebrny zaś mnie rozprasza. Jak widać, są to bardzo osobiste wrażenia, dlatego aby uniknąć rozczarowań, lepiej indywidualne potrzeby uświadomić sobie przed zakupem aparatu.