Wydruk bez komputera

Do wydrukowania zdjęcia z cyfrówki nie jest już potrzebny komputer. Można wysłać kartę pamięci lub tylko jej zawartość do specjalnego laboratorium, włożyć kartę do gniazda w drukarce albo użyć jednej z metod druku bezpośredniego.

Do wydrukowania zdjęcia z cyfrówki nie jest już potrzebny komputer. Można wysłać kartę pamięci lub tylko jej zawartość do specjalnego laboratorium, włożyć kartę do gniazda w drukarce albo użyć jednej z metod druku bezpośredniego.

Drukowanie bez użycia komputera wprost z aparatu cyfrowego lub kamery może przyjąć różne postacie. Interesująca nas droga rozpoczyna się od zapisania fotografii na karcie pamięci aparatu cyfrowego. Co zrobić z takimi zdjęciami? Najprościej oddać kartę pamięci do specjalnego laboratorium. Problem tylko w dopasowaniu zdjęć do naszych wymagań. Być może niektóre chcemy wydrukować w całości, inne tylko we fragmencie albo powielić kilka razy. Trudno wydać dyspozycje laborantowi bezpośrednio, a do tego produkcja odbitek w laboratorium raczej przypomina taśmę i nie ma tam czasu na finezyjne popisy.

Zobacz również:

Termosublimacyjny Canon sterowany cyfrówką. Procesor, wyświetlacz i klawisze aparatu zastępują komputer.Kliknij, aby powiększyćTermosublimacyjny Canon sterowany cyfrówką. Procesor, wyświetlacz i klawisze aparatu zastępują komputer.Mamy kartę pamięci, więc dlaczego by na niej nie zapisać kilku pożytecznych informacji może nie tyle dla laboranta, ile raczej dla drukarki, która nada zdjęciu postać ostateczną? Przynajmniej mimochodem warto wspomnieć o systemie PIM (Print Image Matching), opracowanym przez Epsona, i drugim, Exif, który powstał w laboratoriach Canona. W obu oprócz zdjęcia zapisuje się na karcie pamięci ustawienia aparatu, w których zostało ono zrobione. Na przykład pierwszy z nich w swojej drugiej wersji zapamiętuje 14 parametrów sterowania obrazem, w tym tak pożyteczny jak redukcja szumów. Wybrano kilka typowych tematów i scenerii, z których każda jest retuszowana w nieco inny sposób. Przykładowo, zdjęcie przy użyciu lampy błyskowej wymaga rozjaśnienia fragmentów pozostających w cieniu, fotografie pejzaży - ożywienia błękitów i zieleni. Retuszem zajmuje się sterownik drukarki albo edytor graficzny już bez udziału obsługującego. Do systemu PIM II są dostępne wtyczki do programów Photoshop 6, 7 i Elements do pobrania ze strony: pim.epson.co.uk. Niestety, oba konkurencyjne systemy nie są uniwersalne. Toteż dobierając aparat oraz drukarkę, warto zwrócić uwagę na ich wzajemne dopasowanie. Wspomniany już PIM wspierają aparaty Olympusa, Nikona, Toshiby, Casio, Asahi (Pentax), Kyocery, Sanyo, Minolty, JVC, Ricoha, Koniki, Matsushity (Panasonic), Polaroida i Leiki. Najnowszą wersję 2.2 systemu Exif obsługują głównie produkty Canona i HP, chociaż coraz większa liczba urządzeń staje się wzajemnie kompatybilna.

Loteria na odległość

Najwcześniej PictBridge trafił do drukarek termosublimacyjnych.Kliknij, aby powiększyćNajwcześniej PictBridge trafił do drukarek termosublimacyjnych.Do innego rodzaju danych został wymyślony DPOF (Digital Print Order Format). Jak sama nazwa wskazuje, za jego pomocą składa się zamówienie na drukowanie, w którym wyszczególnia się liczbę kopii, decyduje o umieszczeniu na wydruku daty i numeru zdjęcia, wybiera rozmiar papieru, marginesy. Możliwe jest też kadrowanie zdjęcia w dość skromnym zakresie. Przeglądanie i wybór zdjęć do wydrukowania odbywa się jeszcze, gdy karta pamięci jest w aparacie cyfrowym, przy wykorzystaniu jego wyświetlacza. Tak zapisaną kartę wkłada się do specjalnego gniazda w drukarce albo oddaje do fotolabu, gdzie zamówienie zostaje automatycznie zrealizowane.

Jednak system DPOF ma poważną wadę. O parametrach wydruku decyduje się w ciemno, nie posiadając żadnych informacji o możliwościach drukarki. W tychwarunkach nietrudno o wybór opcji niemożliwej do wykonania, chociażby żądania wydruku bez marginesu, niedostępnego dla niektórych modeli i formatów. Specjalne rozmiary papieru nie są podawane w jednostkach długości, a poprzez numer na liście. Jaki wymiar konkretnie oznacza - wiadomo dopiero z instrukcji drukarki. Pół biedy, jeśli jest pod ręką, ale kiedy karta pamięci jest oddawana do laboratorium, praktycznie nie wiadomo co otrzymamy.

Nawet Dawid może sterować Goliatem.Kliknij, aby powiększyćNawet Dawid może sterować Goliatem.Część drukarek jest wyposażona w czytnik kart pamięci, kolorowy graficzny wyświetlacz ciekłokrystaliczny i kilka przycisków. LCD służy do przeglądania zawartości karty zapisanej w aparacie, a przyciski - do wędrówki po menu. Za jego pomocą wybiera się zdjęcia, które chcemy przenieść na papier. Mniej eleganckie, ale tańsze rozwiązanie to wydruk specjalnego formularza z miniaturek, który zastępuje drogi wyświetlacz w roli przeglądarki zawartości karty. Pod wybranymi zdjęciami stawia się znaczki, decydując jeszcze o wymiarach papieru i parametrach druku. Następnie kartkę wkłada się do części skanującej, w drukarce jest to zwykle ten sam element światłoczuły, który jest używany do automatycznego osiowania głowic, gdzie nasze opcje zostają rozpoznane, a następnie zaznaczone fotografie wydrukowane w pełnej krasie i rozmiarze.

Podłączając aparat do drukark nie zapomnijmy naładować baterii.Kliknij, aby powiększyćPodłączając aparat do drukark nie zapomnijmy naładować baterii.Ten system druku, choć wygodny, nie jest tani. Gniazda na karty, wyświetlacz, klawisze i trochę dodatkowej elektroniki często kosztują tyle co pozostałe części drukarki. Szczęśliwie zauważono, że elementy, które tak podwyższały cenę urządzenia, nie są konieczne, gdyż można je znaleźć w innej części, tej fotografująco-drukującej pary. Oczywiście, chodzi o aparat cyfrowy. Ma on także wiele wydajnej elektroniki, służącej zwykle do przechowywania obrazu, jego kompresji, wprowadzania rozmaitych korekcji i obliczeń. Gdyby aparat przejął od komputera funkcje sterowania, druk mógłby być wykonywany na tanich urządzeniach, bez gniazd na karty pamięci, wyświetlaczy i przycisków, niewiele droższych od typowych modeli zarządzanych z komputera. Taki sposób pracy nosi nazwę druku bezpośredniego.

Tanio i inteligentnie

Od pewnego czasu można kupić urządzenia zdolne do realizowania przynajmniej części założeń nowego systemu. Jak zwykle w początkowym okresie trwała wojna na standardy. Drukarki i aparaty różnych producentów nie pasowały do siebie, niektórzy, jak Kodak czy HP, lansowali stacje dokujące, inni połączenia bezpośrednie między urządzeniami. Wreszcie powstał system uniwersalny zwany Direct Print System (DPS), znany szerzej pod handlową nazwą PictBridge.

Architektura PictBridge'a. Na starszy system DPoF nałożono fazy ''zapoznawania się'' drukarki i aparatu.Kliknij, aby powiększyćArchitektura PictBridge'a. Na starszy system DPoF nałożono fazy ''zapoznawania się'' drukarki i aparatu.W swoich założeniach PictBridge ma być systemem możliwie szeroko otwartym, niezależnym od rodzaju połączenia miedzy aparatem a drukarką. Zwykle korzysta się z magistrali USB, ale są już pierwsze urządzenia na interfejsie Blue-Tooth. Oprócz zalet, taka swoboda wyboru interfejsu ma też wady. Chodzi o zasilanie aparatu fotograficznego, które w przypadku jednego standardu mogłoby być wspomagane z sieci przez drukarkę i przewód USB. Tymczasem paradoksalnie urządzenie ważniejsze z tej pary ma mniej pewne źródło prądu. Z tego powodu w instrukcjach zaleca się drukowanie z aparatu ze świeżymi bateriami lub wręcz na zasilaczu. To realne zagrożenie, podczas testów kilka razy wyczerpaliśmy baterie i zmarnowaliśmy wydruk. Tym bardziej że sterowanie z aparatu jest wyraźnie wolniejsze od komputerowego (zdjęcie wielkości A4 drukowało się sześć minut pod kontrolą aparatu, a tylko cztery minuty z dość wolnego komputera). W aparatach ze stacjami dokującymi (HP) nie ma tego problemu.

Wywiad podstawą sukcesu

Nowością jest architektura klient-serwer w dwóch warstwach: serwerem danych i klientem druku jest kamera, funkcje w drukarce są zamienione. Cenną zaletą tej architektury jest możliwość przekazywania komunikatów z drukarki do wyświetlacza na cyfrówce.

Drzewko opcji PictBridgeKliknij, aby powiększyćDrzewko opcji PictBridgePo nawiązaniu połączenia dochodzi do rozpoznania możliwości drukarki. To nowy element w porównaniu ze starszym systemami, gdzie lista opcji była jednakowa dla wszystkich modeli i z konieczności krótka. Do aparatu pobierane są dane o jakości druku, wymiarach i rodzajach obsługiwanego papieru, typach plików, możliwości umieszczenia na wydruku daty i nazwy pliku, zdolnościach drukarki do samodzielnego "poprawiania" jakości, wspieraniu różnych ustawień strony, umiejętności przycinania i skalowania. W porównaniu z bogatą ofertą opcji i filtrów ze sterowników komputerowych nie jest ich wiele, co widać po niewielkiej liczbie gałęzi na drzewku opcji.

Prawdopodobnie PictBridge zdobędzie w systemach druku bezpośredniego pozycję dominującą. Poza walorami ekonomicznymi (najtańsza kompatybilna drukarka, Canon i455 kosztuje 475 zł, tylko 40 zł drożej od wersji bez PictBridge'a) stoi za nim sześć czołowych producentów aparatów i drukarek. Niekompatybilnych drukarek nie da się przystosować, kupując warto więc zwracać uwagę na charakterystyczny znaczek i logo. Inaczej z aparatami. Niektóre stają się kompatybilne z systemem po wymianie wbudowanego oprogramowania, tzw. firmware'u (patrz ramka).

Kliknij, aby powiększyćRóżnice między PictBridgem a starszymi systemami widać na ekranie wyświetlacza cyfrówki podłączonej do drukarki atramentowej. Jeśli po podłączeniu przewodem do urządzenia w lewym górnym rogu nie zobaczymy znaczka ze zdjęcia 1 (np. taki jak na zdj. 2), mamy aparat niekompatybilny z PictBridgem. Różnice widać też w wielu ustawieniach. PictBridge pobiera z drukarki informacje o obsługiwanych formatach i może je wyświetlić w postaci opcji (zdj.3). W systemach starszych nie ma tej funkcji, dlatego na ekranie cyfrówki wyświetla się tylko ogólna nazwa „Card#3”

Aktualizacja oprogramowania aparatu

Nie jest to trudne zadanie, jednak jego przerwanie przed zakończeniem, wymuszone zazwyczaj problemami z zasilaniem, może spowodować uszkodzenie aparatu. Proces odbywa się w dwóch etapach. Najpierw pobieramy uaktualnienie ze strony internetowej producenta i po rozpakowaniu skompresowanych plików zapisujemy je na czystej karcie pamięci. Należy przypomnieć, że po podłączeniu cyfrówki do komputera jej gniazdo pamięci staje się dodatkowym napędem widzianym przez komputer. Drugi etap jest bardziej ryzykowny, koniecznie sprawdźmy, czy mamy całkowicie naładowaną baterię aparatu. Dokładna instrukcja znajduje się w jednym z pobranych z Internetu plików. Najczęściej włączamy aparat w trybie odczytu z włożoną kartą i wybieramy z menu polecenie "Firm Update" lub podobne. Pod żadnym pozorem nie wolno wyłączać zasilania ani manipulować kartą pamięci przed zakończeniem uaktualniania! Operacja trwa następnie kilka minut, o wiele dłużej niż podobna wymiana w odtwarzaczach DVD czy płytach głównych.