By ręka nie drgnęła

Czy naprawdę potrzebujemy statywu? Trudno powiedzieć, lecz zdecydowanie łatwiej pokazać, w jakich sytuacjach statyw pomaga osiągnąć ciekawe efekty zdjęciowe.

Czy naprawdę potrzebujemy statywu? Trudno powiedzieć, lecz zdecydowanie łatwiej pokazać, w jakich sytuacjach statyw pomaga osiągnąć ciekawe efekty zdjęciowe.

Statyw jest potrzebny wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z długimi czasami naświetlania. Co znaczy długimi? To dość trudne pytanie. Wiele zależy od predyspozycji fotografa. Zawodowcy potrafią "z ręki" zrobić zdjęcia przy czasach naświetlania rzędu 1/15 albo 1/2 s. Jednak zwykłemu śmiertelnikowi już przy 1/30 może drgnąć ręka i zdjęcie wyjdzie rozmazane. Poza tym im dłuższa ogniskowa obiektywu, tym większe ryzyko, że zdjęcie wyjdzie poruszone.

Zobacz również:

Ale czy w ogóle warto zastanawiać się nad statywem. Może wystarczy ciut skrócić czas naświetlania albo włączyć lampę błyskową...

Cóż. Jak jest ciemno, to czasu naświetlania nie da się skrócić, bo nic nie zobaczymy na zdjęciu. Lampa błyskowa jest w wielu przypadkach rozwiązaniem beznadziejnym. Po pierwsze, dlatego że daje nienaturalne światło. W rzeczywistości bardzo rzadko widzimy przedmioty oświetlone punktowym źródłem światła umieszczonym tuż nad naszymi oczami (chyba że ktoś pracuje jako górnik na przodku). Cienie są nienaturalnie duże, przedmioty blisko są jasne, a odległe nikną w mroku. Niewiele zdjęć z lampą błyskową wychodzi ładnie. A na pewno nie te, które przychodzi robić w całkowitej ciemności.

Wyjściem jest statyw. Pozwala on na fotografowanie praktycznie w każdych warunkach oświetleniowych.

Światło, jakie jest, każdy widzi

Klasycznym przykładem są zdjęcia wnętrz. Pomieszczenia z reguły są tak oświetlone, by wyglądały ładnie. Poza tym nader rzadko udaje się oświetlić wnętrza lampą błyskową - konia z rzędem temu, kto oświetli fleszem Bazylikę Świętego Pawła za Murami w Rzymie. Zresztą flesz o takiej mocy zapaliłby wszystko, co nieopatrznie znalazłoby się na pierwszym planie... Pozostaje statyw (1,2) . Takie zdjęcie nie wymaga żadnej finezji, poza samym rozstawieniem statywu. Po prostu mocujemy aparat i naciskamy spust.

1. Wnętrza zabytkowych kościołów wychodzą najlepiej, gdy fotografujemy je, używając statywu.Kliknij, aby powiększyć1. Wnętrza zabytkowych kościołów wychodzą najlepiej, gdy fotografujemy je, używając statywu.2. Nawet gdy nie mamy ze sobą statywu, jest wyjście. Wystarczy postawić aparat na ławce. Samowyzwalacz pomoże zapobiec poruszeniu zdjęcia.Kliknij, aby powiększyć2. Nawet gdy nie mamy ze sobą statywu, jest wyjście. Wystarczy postawić aparat na ławce. Samowyzwalacz pomoże zapobiec poruszeniu zdjęcia.
3. To zdjęcie nocne, wydaje się to niemozliwe, jest ciut prześwietlone.Kliknij, aby powiększyć3. To zdjęcie nocne, wydaje się to niemozliwe, jest ciut prześwietlone.5. Mnożenie sprawia, że ciemne miejsca stają się ciemniejsze, a jasne jaśniejsze.Kliknij, aby powiększyć5. Mnożenie sprawia, że ciemne miejsca stają się ciemniejsze, a jasne jaśniejsze.

4. Można dość łatwo skorygować za pomocą warstw. Naciskamy sekwencję klawiszy: Ctrl-A, Ctrl-C, Ctrl-V. Wybieramy warstwę i ustawiamy tryb mnożenia.Kliknij, aby powiększyć4. Można dość łatwo skorygować za pomocą warstw. Naciskamy sekwencję klawiszy: Ctrl-A, Ctrl-C, Ctrl-V. Wybieramy warstwę i ustawiamy tryb mnożenia.Ale, uwaga. Nie zawsze w zabytkowym wnętrzu można ustawić statyw - czasem trzeba mieć na to specjalne pozwolenie. Wtedy wyjściem jest tzw. monopod, czyli pojedyncza noga statywu z uchwytem do aparatu. Jeśli trzymamy ją odpowiednio mocno, zdjęcie wyjdzie jak przy użyciu statywu.

Czasem rozwiązaniem jest też... brak statywu. Jeśli np. w jakimś kościele chcemy zrobić zdjęcie, a jak na złość wzięliśmy tylko aparat, wystarczy usiąść sobie cichutko w ławeczce, oprzeć aparat na oparciu z przodu i spokojnie nacisnąć spust migawki.

Wariantem fotografowania przy świetle zastanym są zdjęcia wykonywane w nocy. Tutaj również architektura wychodzi szczególnie korzystnie, zwłaszcza gdy jest specjalnie oświetlona. Zdjęcia kościołów, katedr, zabytkowych kamienic, a nawet... mostów, oświetlonych specjalnymi reflektorami, są bardzo interesujące. W takim przypadku warto eksperymentować z czasami naświetlania. Jeśli zdjęcia wychodzą zbyt jasne, np. żółto-czerwone niebo, trzeba skrócić czas naświetlania, tak by tylko oświetlone przedmioty były dobrze widoczne, a niebo czarne.

Zdjęcie nocne może wiele zyskać po obróbce w Photoshopie (dowolnym). Wystarczy wczytać fotografię do programu, nacisnąć klawisze Ctrl-A (zaznacz wszystko), Ctrl-C (kopiuj zaznaczenie), Ctrl-V (wklej). Program utworzy nową warstwę z obrazem. Włączamy w tej warstwie tryb "Mnożenie" ("Multiply" w angielskich wersjach)(3). Obraz ciemnieje w ciemnych partiach i pozostaje jasny w jasnych ,(4,5) . Można też wybrać opcję "Barwa/Nasycenie" (6) i przerobić kolory górnym suwakiem - efekt jest często bardzo ciekawy (7).

6. Dodatkowo można poprawić kolory narzędziem ''Barwa/Nasycenie''Kliknij, aby powiększyć6. Dodatkowo można poprawić kolory narzędziem ''Barwa/Nasycenie''7. Zachęcamy do eksperymentów z suwakiem ''Barwa'' Pomaga ustawić najładniejsze kolory.Kliknij, aby powiększyć7. Zachęcamy do eksperymentów z suwakiem ''Barwa'' Pomaga ustawić najładniejsze kolory.

Chwycić ruch

Kolejnym efektem, jaki można osiągnąć, fotografując ze statywem, jest nietypowe uwycenie ruchu. Najlepiej w takim przypadku wychodzą rwące górskie strumienie. Gdy staniemy w okolicach jakiegoś kamienia albo małego choćby wodospadu i ustawimy czas w okolicach jednej sekundy, woda zamieni się w... dym (8,9,10).

8. Płynąca woda wychodzi malowniczo przy dlugich czasach naświetlania.Kliknij, aby powiększyć8. Płynąca woda wychodzi malowniczo przy dlugich czasach naświetlania.9. Spadająca woda bardzo szybko rozmazuje się na zdjęciach. Wystarczy czas rzędu 1/5 s.Kliknij, aby powiększyć9. Spadająca woda bardzo szybko rozmazuje się na zdjęciach. Wystarczy czas rzędu 1/5 s.

10. Można ustawić statyw w strumieniu, ale pamiętakmy, że płynąca woda może spowodować drobne drgania nóg i zdjęcie wyjdzie poruszone.Kliknij, aby powiększyć10. Można ustawić statyw w strumieniu, ale pamiętakmy, że płynąca woda może spowodować drobne drgania nóg i zdjęcie wyjdzie poruszone.Tu niestety czasem aparat może odmówić współpracy. Głównie dlatego że strumienie najlepiej wychodzą w słoneczne dni. Ale niestety wówczas jest zbyt dużo światła, żeby uzyskać długi czas naświetlania. Na szczęście jest sposób na przechytrzenie wrednej maszyny. Wystarczy kupić w sklepie fotograficznym tzw. filtr neutralny, który odcina część światła i pozwala na wydłużenie czasu naświetlania. Nawet jeśli nie możemy zamocować na obiektywie filtru, wystarczy go trzymać przed obiektywem - i tak spełni zadanie.

Najwdzięczniejszymi obiektami do fotografowania w ruchu są fajerwerki. Tutaj też statyw jest nieoceniony. Ustawiamy aparat w miejscu, w którym widać fajerwerki, tak by widział jak największą część nieba.

Najlepiej, jeśli aparat ma tryby w pełni manualne. Wtedy ustawiamy czas naświetlania na jak najdłuższy (lepsze aparaty pozwalają na 30 s), przymykamy maksymalnie przysłonę i naciskamy spust. Gdy między wystrzałami są przerwy, możemy przysłonić obiektyw czapką, żeby światło niepotrzebne nie wpadało, gdy nic się nie dzieje. Gdy słyszymy wystrzał, odsłaniamy obiektyw (11,12,13).

Po skończonej sesji znów przydadzą się Photoshop i funkcja regulacji barwy. Z reguły niebo ma nieciekawy, żółtawy odcień. Ale jednym ruchem suwaka można go przerobić na gustowny granat.

11. Zdjecia nocne z reguły mają pomarańczowe niebo. Konieczna jest korekta w Photoshopie.Kliknij, aby powiększyć11. Zdjecia nocne z reguły mają pomarańczowe niebo. Konieczna jest korekta w Photoshopie.12. Najtrudniej jest uchwycić pojedyńczy fajerwerek. Tu potrzeba odrobiny szczęścia.Kliknij, aby powiększyć12. Najtrudniej jest uchwycić pojedyńczy fajerwerek. Tu potrzeba odrobiny szczęścia.

Statyw bez statywu

13. Fajerwerki bardzo ładnie wychodzą z miastem w tle.Kliknij, aby powiększyć13. Fajerwerki bardzo ładnie wychodzą z miastem w tle.Oczywiście, ze statywami bywa jak ze wszystkimi martwymi przedmiotami. Są niebywale złośliwe. Pomijam już fakt, że w czasie ciekawej wycieczki w góry ciążą niemiłosiernie. Na domiar złego zawsze, gdy mamy ciekawą okazję do użycia statywu, te akurat są w domu. Co wtedy? Na pewno przyda się stara sztuczka stosowana przez fotografów. Zwykły worek foliowy (kiedyś, gdy nie było folii, stosowano płótno) napełniamy czymś sypkim (piaskiem, grochem, kaszą). Na tak spreparowanej poduszce można dość pewnie ustawić aparat. Nie jest to to samo co statyw, ale w podbramkowej sytuacji na bezrybiu i rak ryba.

Zdjęcia ze statywu

  • Pamiętaj o wyłączeniu lampy błyskowej

  • Spust migawki naciskaj bardzo delikatnie, żeby nie poruszyć aparatu

  • Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z samowyzwalacza - naciskamy spust migawki i przez 10 s nie dotykamy ani aparatu, ani statywu

  • Nie tup, nie chodź koło statywu. W czasie robienia zdjęcia staraj się po prostu nie ruszać

  • Czasy naświetlania w nocy są bardzo długie. Aparat dotykaj dopiero jak pokaże na wyświetlaczu zdjęcie