Zabawa z portretem - Część pierwsza: fotografowanie w domu

Zachęcamy do zabawy z portretem. Wystarczy tylko trochę cierpliwości i odrobina inwencji, by wykonać poprawne i ciekawe zdjęcie bliskiej sobie osoby. Będzie się różniło od ''dzieła'', jakie wklejono do jej dokumentu...

Zachęcamy do zabawy z portretem. Wystarczy tylko trochę cierpliwości i odrobina inwencji, by wykonać poprawne i ciekawe zdjęcie bliskiej sobie osoby. Będzie się różniło od ''dzieła'', jakie wklejono do jej dokumentu...

Sprzęt kreatywnego fotoamatora

Aby wykonać ciekawe zdjęcie, nie trzeba profesjonalnego sprzętu ani studia fotograficznego. Prawie każdą kompaktową cyfrówką średniej klasy możesz wykonać zdjęcie, którego nie powstydziłby się niejeden zawodowy fotograf. Grunt to dobry pomysł, umiejętność obserwacji i znajomość kilku podstawowych zasad.

Zobacz również:

Jeśli chcesz fotografować kreatywnie, jest tylko jedna rzecz, w którą powinieneś zainwestować. Jest nią dobry statyw.

Technika domowego portrecisty

Zdjęcie skomponowane na bazie tak zwanej mocnej linii. Między klawiaturą a ramieniem modelki znajduje się przekątna kadru.Kliknij, aby powiększyćZdjęcie skomponowane na bazie tak zwanej mocnej linii. Między klawiaturą a ramieniem modelki znajduje się przekątna kadru.Podstawowa zasada to nie używać wbudowanej do aparatu lampy błyskowej. Jeśli chcemy wykonać zdjęcie, które ma się choć trochę różnić od ujęć, jakie reprodukują codziennie minilaby, lepiej zapomnieć o tym źródle sztucznego oświetlenia.

Podobny sposób komponowania kadru. Modelka jest oświetlana docierającym z boku miękkim światłem dziennym.Kliknij, aby powiększyćPodobny sposób komponowania kadru. Modelka jest oświetlana docierającym z boku miękkim światłem dziennym.Do wykonania domowego portretu proponujemy także użycie statywu. Więcej o tym niezbędnym narzędziu pracy fotografa piszemy na str. 36. Jak już został opanowany problem unieruchomienia aparatu, należy przygotować go do pracy. Dobrze jeśli pomieszczenie, w którym fotografujemy, jest na tyle duże, by dało się wykonać portret przy najdłuższej ogniskowej obiektywu. Jeśli nie, lepiej używać maksymalnie długiej ogniskowej.

Gdy aparat umożliwia sterowanie parametrami ekspozycji, włącz tryb preselekcji przesłony (tryb jest oznaczany jako "A" lub "AV"). Wybieramy najmniejszą wartość przesłony. Uzyskamy wtedy pożądaną przy portrecie małą głębię ostrości.

Aby fotografia była dobrej jakości, wybieramy najniższą czułość (np. ISO 100) oraz najlepszą jakość kompresji JPEG. Jeśli warunki oświetleniowe będą bardzo słabe i nawet przy użyciu statywu wystąpi duże ryzyko wykonania poruszonej fotografii, trzeba podwyższyć czułość. Pamiętajmy, że przy fotografowaniu z długą ogniskową rośnie tak zwana prędkość kątowa fotografowanego obiektu i występuje większe ryzyko poruszenia zdjęcia. Gdy aparat wskaże, że przy zadanej przesłonie czas naświetlania jest dłuższy niż 1/20 lub 1/10 s, należy uważać. Wówczas fotografowana osoba w momencie wykonywania zdjęcia powinna wręcz wstrzymać oddech i starać się nie poruszyć. My zaś powinniśmy uaktywnić w aparacie samowyzwalacz. Naciskanie przycisku spustu migawki może spowodować drgnięcie aparatu szczególnie wtedy, gdy korzystamy z kiepskiego statywu.

Jeden z wielu sposobów kadrowania zdjęcia portretowego. W kadrze niekoniecznie musi znajdować się cała twarz fotografowanej osoby. Może być ciekawiej, gdy ''przytniemy'' kadr od góry.Kliknij, aby powiększyćJeden z wielu sposobów kadrowania zdjęcia portretowego. W kadrze niekoniecznie musi znajdować się cała twarz fotografowanej osoby. Może być ciekawiej, gdy ''przytniemy'' kadr od góry.Ostatnia sugestia dotyczy ustawiania ostrości - należy ustawiać ją na oku pozującej osoby. W aparatach, które "potrafią" same określać punkt pomiaru ostrości, wybieramy tryb "SPOT", by móc decydować o wyborze tego punktu.

Światło

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, jaką treść nadać danemu zdjęciu, inaczej użyjemy źródeł światła. Jeśli odrzuciliśmy takie źródła, jak lampy błyskowe, pozostają nam do wyboru dwa inne: światło naturalne pochodzące zza okna oraz sztuczne. Możesz wykorzystać światło żarowe - np. z lampki nocnej czy kinkietu - lub pochodzące ze świetlówki. Ciekawy efekt można uzyskać także, fotografując przy zapalonej świecy. Tym razem jednak wykorzystamy światło dzienne.

Dlaczego odradzamy użycia flesza

Używanie lampy błyskowej jest bardzo wygodne - wszędzie tam, gdzie są słabe warunki oświetleniowe, flesz zapewni komfort wykonania ostrego i poprawnie naświetlonego zdjęcia. Czy takie zdjęcia są jednak tak ciekawe, jak te, które widzimy w albumach i na wystawach dobrej fotografii? Naszym zdaniem nie. Dlaczego zatem używanie lampy błyskowej zmniejsza atrakcyjność zdjęcia?

Dość kontrowersyjna kompozycja. Treść zdjęcia, którą głównie stanowi twarz modelki, to zaledwie kilka procent powierzchni kadru.Kliknij, aby powiększyćDość kontrowersyjna kompozycja. Treść zdjęcia, którą głównie stanowi twarz modelki, to zaledwie kilka procent powierzchni kadru.Podstawowy powód jest związany z "dwuwymiarowością" środka przekazu, jakim jest fotografia. To, co w rzeczywistości ma trójwymiarową postać, mamy przedstawić jedynie w dwóch wymiarach. Czy sfotografowany motyw zachowa swój trójwymiarowy charakter, zależy od tego, jak zostanie oświetlony. Jeśli potraktujemy go mocnym światłem (takie światło emitują wbudowane do aparatów lampy błyskowe), które będzie docierać z tej samej strony, gdzie znajduje się obiektyw aparatu, trójwymiarowa bryła zostanie odwzorowana tak, jakbyśmy ją rozpłaszczyli na ścianie. Na przykład prostopadłościan przypominałby prostokąt, stożek - trójkąt, a kula - koło. Ponadto z tyłu fotografowanego motywu pojawia się czarny cień o ostrych konturach.

Aby uniknąć tych niepożądanych - szczególnie przy portrecie - efektów, trzeba zrezygnować z wygodnego w obsłudze flesza.

Tak się nie fotografuje. Skierowany z przodu - bezpośrednio na modelkę - flesz spłaszcza ''bryłę'' twarzy. Pojawiają się nieatrakcyjne cienie pod brodą oraz ''wypalenia'' na czole i nosie. Twarz została nieco zdeformowana poprzez użycie szerokiego kąta - obiektywu z ustawioną krótką ogniskową.Kliknij, aby powiększyćTak się nie fotografuje. Skierowany z przodu - bezpośrednio na modelkę - flesz spłaszcza ''bryłę'' twarzy. Pojawiają się nieatrakcyjne cienie pod brodą oraz ''wypalenia'' na czole i nosie. Twarz została nieco zdeformowana poprzez użycie szerokiego kąta - obiektywu z ustawioną krótką ogniskową.Najlepiej wykorzystywać światło dzienne. Niekoniecznie musi świecić słońce i silnymi promieniami (szczególnie w okolicach południa) oświetlać fotografowaną osobę. Taka sytuacja może być nawet niewskazana ze względu na silne kontrasty. Dobre efekty uzyskamy, wykorzystując światło dobrze rozproszone, docierające do pomieszczenia z zasłoniętego chmurami nieba. One są bowiem bardzo dobrym dyfuzorem, czyli "filtrem" powodującym tak zwane zmiękczenie światła. Stosowane najczęściej przy portretach "miękkie światło" bardzo plastycznie rozkłada się zarówno na fotografowanych przedmiotach (np. wspomniane wyżej bryły), jak i twarzy portretowanej osoby.

To, by światło było miękkie, nie wystarczy jednak, by oddać "trójwymiarowość" fotografowanego motywu. Drugim warunkiem jest odpowiedni dobór kierunku, skąd będzie ono docierać do portretowanej postaci. Jeśli dotrze z przodu, efekt będzie niewiele lepszy od tego, jaki uzyskamy, używając lampy błyskowej. Najciekawszym i najczęściej stosowanym oświetleniem przy wykonywaniu portretu jest takie, gdzie dominuje światło boczne lub przednio-boczne. Pozwala ono na podkreślenie rysów twarzy. Każda naturalna jej wypukłość - np. policzki, które zmieniają się podczas uśmiechu - zostanie oświetlona niejednolicie. Powstaje efekt gradientu - twarz lub jej fragmenty (np. policzki) będą oświetlone zarówno bardzo silnie - od strony okna, jak i słabo - od strony wnętrza mieszkania. Między najjaśniejszym a najciemniejszym miejscem pojawi się atrakcyjne, łagodne przejście tonalne, które podkreśli trójwymiarowość fotografowanej bryły.

Rysunek przedstawia ustawienie portretowanej osoby względem światła. Twarz powinna być skierowana bokiem do źródła światła. W zależności od tego, jak będą się na twarzy rozkładać cienie, zmieniaj kąt jej ustawienia względem okna. Po przeciwnej stronie okna umieść płaszczyznę odbijającą światło. Jeśli pomieszczenie jest bardzo jasne (np. znajdują się jeszcze inne okna lub jest pomalowane na biało), użycie ekranu może nie być konieczne.Kliknij, aby powiększyćRysunek przedstawia ustawienie portretowanej osoby względem światła. Twarz powinna być skierowana bokiem do źródła światła. W zależności od tego, jak będą się na twarzy rozkładać cienie, zmieniaj kąt jej ustawienia względem okna. Po przeciwnej stronie okna umieść płaszczyznę odbijającą światło. Jeśli pomieszczenie jest bardzo jasne (np. znajdują się jeszcze inne okna lub jest pomalowane na biało), użycie ekranu może nie być konieczne.Należy jednak zachować zdrowe proporcje pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi częściami fotografowanej twarzy. W skrajnym przypadku można bowiem doprowadzić do sytuacji, gdzie połówka twarzy "od strony okna" jest prześwietlona, a ta "od wnętrza" prawie czarna. Dojdzie do tego, jeśli światło zza okna jest bardzo silne, a pomieszczenie wytapetowano lub pomalowano na ciemno i jest zastawione dużą liczbą ciemnych przedmiotów. Wówczas powinniśmy użyć czegoś, co spowoduje rozjaśnienie "nieoświetlanej" strony twarzy. Najlepiej sprawdzi się duża biała płaszczyzna (np. rozwieszone prześcieradło lub obrus), która odbije część wpadającego przez okno światła i skieruje je na twarz portretowanej osoby. Tak odbite światło i tak zawsze będzie sporo słabsze od tego, jakie wpada z zewnątrz, co pozwoli zachować charakter wykonywanego przez nas zdjęcia.

Ustawienie portretowanej osoby bokiem do okna (patrz rys. 1) to jeden z prostszych sposobów domowego portretowania. Doskonałość światła dziennego sprawia, że trudno jest popełnić błąd w oświetleniu, który wyjdzie później (szczególnie gdy wykonujemy zdjęcie aparatem tradycyjnym) i spowoduje, że zdjęcie bądź fotografowana osoba staną się nieatrakcyjne.

Trochę trudniej fotografuje się z wykorzystaniem źródeł sztucznego światła. Na ogół w domu nie dysponujemy dużymi świecącymi płaszczyznami, jakich używa się w profesjonalnych studiach fotograficznych. Światło pochodzące ze źródeł punktowych, jakimi dysponujemy w domu, jest mniej przewidywalne. Powstające cienie są znacznie wyraźniejsze od tych, jakie powoduje miękkie światło dzienne. Czy to oznacza, że nie da się fotografować przy nocnej lampce czy świecy? Zdecydowanie się da. O tym, jak poradzić sobie z tym problemem, możesz przeczytać w przyszłym numerze Zoom-u.

Kompozycja kadru

Fotografię tworzy głównie światło. Jednak nie tylko. W zależności od tego, jaki fragment rzeczywistości zechcemy pokazać, nadamy jej indywidualną, niepowtarzalną formę. Większość portretów, począwszy od tych z dowodu osobistego i fotografii ślubnych, przedstawia bądź całe twarze, bądź sylwetki pozujących osób. Można jednak odejść od tego schematu. Często ciekawiej jest nie pokazywać całej twarzy fotografowanej osoby. Dobra kompozycja w każdym razie jest zależna od twarzy portretowanej osoby, kształtu nosa czy osadzenia oczu. Naśladowanie tego, w jaki sposób kadrują inni, na początku zabawy z portretem może być dobrym ćwiczeniem. Warto użyć także własnej inwencji.

Wśród zamieszczonych ilustracji przedstawiamy kilka przykładów kadrowania zdjęcia portretowego. Wszystkie fotografie wykonano w opisanej wyżej technice oświetlania. Nie każdy kadr musi się podobać, w każdym razie zachęcamy do wykorzystywania własnych pomysłów.