Zaistnieć w sieci

Prezentujemy kolejną część poradnika dla użytkowników programu Adobe Photoshop Album. Tym razem opiszemy, jak prosto i wygodnie tworzyć strony WWW ze zdjęciami.

Prezentujemy kolejną część poradnika dla użytkowników programu Adobe Photoshop Album. Tym razem opiszemy, jak prosto i wygodnie tworzyć strony WWW ze zdjęciami.

Jak zwykle na ślubie przyjaciół mieliśmy aparat cyfrowy i oczywiście znów przynieśliśmy do domu kartę pamięci wypełnioną po brzegi. Przenosimy zdjęcia do komputera i mamy do wyboru - albo cierpliwie nagrywamy po jednej płytce CD dla każdego uczestnika wesela, albo wysyłamy zdjęcia e-mailem. Oba rozwiązania są złe. Zakładając, że mamy w aparacie w miarę normalną kartę - 128 lub 256 MB, tracimy niepotrzebnie ponad połowę płyty. I oczywiście kosztuje nas to mniej więcej złotówkę za każdy krążek.

Zobacz również:

Z kolei przesłanie 256 MB zdjęć pocztą elektroniczną to naprawdę kiepski pomysł. Są prostsze sposoby na popełnienie samobójstwa, bo znajomi na pewno nie darują kompletnego zatkania skrzynki toną zdjęć, które - być może nie do końca na trzeźwo - zamówili.

Ale jest jeszcze jeden pomysł. Można zrobić stronę WWW. - Hola, hola - już słyszę głosy - to nie takie proste! Kilkaset zdjęć, wszystko ręcznie ścibolić (zakładając, że umiemy pisać HTML)...

Właśnie. Nieznajomość takich zawiłości jest częstą przyczyną, dla której w ogóle nie myślimy o tworzeniu własnego serwisu ze zdjęciami. Wbrew pozorom nie jest to jednak aż takie trudne - trzeba jedynie mieć do dyspozycji odpowiednie narzędzia. Coraz częściej programy graficzne potrafią za nas wykonać żmudną robotę związaną z tworzeniem serwisu WWW. Mogą to być np. wszystkie programy z serii Adobe Photoshop, w tym Album 2.0, opisywany już w zeszłym numerze Zooma (a także Photoshop 6.0, 7.0, CS, Elements 2.0). Dzięki niemu wykonanie własnej strony internetowej zajmie kilka chwil. A to najprostszy sposób na pokazanie światu fotografii z ostatniej zabawy, bez obawy, że ktoś zabije nas za zapychanie skrzynki pocztowej zdjęciami.

Zaczynamy od dość oczywistej czynności, czyli wyboru zdjęć, które złożą się na serwis WWW. Już na tym etapie Album jest bardzo przydatny, a konkretnie funkcja tworzenia kolekcji (omówione szczegółowo w poprzednim Zoom-ie). Klikamy na guzik "Organize" w lewym górnym rogu programu i wybieramy zakładkę "Collections" (1) . Klikamy na guzik "New". Otwiera się okienko (2), w którym nadajemy nazwę nowej kolekcji, np. "Ślub WWW". Teraz znaczek kolekcji przeciągamy na zdjęcia warte, naszym zdaniem, umieszczenia w Internecie (3) . W czasie wybierania bardzo przydaje się suwak powiększania i zmniejszania miniaturek zdjęć, umieszczony na dole okienka programu (4).

1. Na wybrane zdjęcia przeciągamy ikonkę kolekcji.Kliknij, aby powiększyć1. Na wybrane zdjęcia przeciągamy ikonkę kolekcji.2. Nadajemy nazwę kolekcji, na przykład Kliknij, aby powiększyć2. Nadajemy nazwę kolekcji, na przykład "Ślub WWW".
3. Na wybrane zdjęcia przeciągamy ikonkę kolekcji.Kliknij, aby powiększyć3. Na wybrane zdjęcia przeciągamy ikonkę kolekcji.4. Suwak na dole okna programu pomaga dobrać rozmiary miniaturek.Kliknij, aby powiększyć4. Suwak na dole okna programu pomaga dobrać rozmiary miniaturek.

Gdy już wybierzemy właściwe fotografie, wyświetlamy jedynie kolekcję "Ślub WWW", klikając na kratkę koło nazwy w palecie po prawej stronie (5). Teraz można nakazać Albumowi stworzenie strony WWW. Robimy to, wybierając z menu "Creations" opcję "Web Photo Gallery" (6). Otwiera się duże okno dialogowe (7), w którym ustawiamy parametry galerii. Z lewej strony widzimy wybrane przez nas zdjęcia. Na górze pośrodku jest lista rozwijana zatytułowana "Gallery style". Tutaj wybieramy, jak będzie wyglądał nasz serwis ze zdjęciami (8). W wyborze pomoże nam podgląd z prawej strony.

5. Gdy zaznaczymy kratkę, przy kolekcji pokażą się zdjęcia do niej należące.Kliknij, aby powiększyć5. Gdy zaznaczymy kratkę, przy kolekcji pokażą się zdjęcia do niej należące.6. Z menu głównego wybieramy ''Creations'' i klikamy w opcję ''Web PhotoGallery''.Kliknij, aby powiększyć6. Z menu głównego wybieramy ''Creations'' i klikamy w opcję ''Web PhotoGallery''.
7. W tym oknie ustawiamy wszystkie parametry przyszłej strony WWW.Kliknij, aby powiększyć7. W tym oknie ustawiamy wszystkie parametry przyszłej strony WWW.8. Tu wybieramy szablon, według którego powstanie galeria.Kliknij, aby powiększyć8. Tu wybieramy szablon, według którego powstanie galeria.

Następne pole, które musimy wypełnić, to "Destination". Składa się ono ze ścieżki ("Path") i nazwy katalogu, w którym będzie przechowywana strona. Trzeba w tym celu nacisnąć guzik "Browse" i w okienku dialogowym wskazać właściwe miejsce w komputerze, gdzie będzie przechowywana nasza strona (9). Z pewnych względów, o których za chwilę, warto wskazać miejsce gdzieś wysoko w hierarchii katalogów, np. główne katalogi dysków C lub D. Następnie musimy w okienku "Site Folder" napisać nazwę katalogu, w którym zostanie stworzona nasza strona internetowa. Można napisać cokolwiek, byle nam się dobrze kojarzyło, np. "WWW".

Kolejne pole z czterema zakładkami: "Banner", "Thumbnails", "Large Photos" i "Custom Colors" pozwala ustalić parametry strony WWW, takie jak tytuł i podtytuł oraz wielkość obrazków i kluczowe kolory stron. Co do czego służy, pokazaliśmy na rysunku obok (10).

Gdy już ustawiliśmy wszystkie potrzebne opcje, wystarczy kliknąć przycisk OK. Komputer rozpocznie przygotowywanie strony (11), co zajmie mu kilka chwil. Na dysku naszego komputera w miejscu, które wskazaliśmy w oknie dialogowym, pojawi się katalog z gotową stroną WWW. Dla porządku warto do niego zajrzeć i dwukrotnie kliknąć w plik "index.html" (12) . W przeglądarce internetowej powinna otworzyć się strona, którą przed chwilą wygenerowaliśmy. Warto "przeklikać" się przez nią, by sprawdzić, czy wszystko jest tak jak chcieliśmy.