Poznaj swój aparat Av, czyli priorytet przysłony

Wszystkim zainteresowanym lepszym poznaniem możliwości swojego aparatu dedykujemy cykl artykułów o różnych ciekawych funkcjach. Dziś Av, czyli inaczej mówiąc ''priorytet przysłony''

Wszystkim zainteresowanym lepszym poznaniem możliwości swojego aparatu dedykujemy cykl artykułów o różnych ciekawych funkcjach. Dziś Av, czyli inaczej mówiąc ''priorytet przysłony''

Aparat cyfrowy jest dość drogim urządzeniem. Producenci stosują więc różne metody zachęcenia klientów do zakupu, wyposażając swoje aparaty w rozmaite funkcje. Często wśród mnogości programów ekspozycji pomyślanych o każdej chyba sytuacji zdjęciowej, czyli sport, krajobraz, portret, makro, noc itp., znajdziemy kilka oznaczonych nader skromnie Av, Tv, M, P. Instrukcje obsługi często prześlizgują się lakonicznie po temacie, nazywając to "trybami kreatywnymi".

Zobacz również:

Wspomniane tryby fotografowania sięgają rodowodem początków automatyki w aparatach fotograficznych, a więc czasów, gdy jeszcze nikt nawet w najśmielszych wyobrażeniach nie myślał o aparatach cyfrowych. (Wyjątkiem jest jeszcze starszy tryb M - oznaczający całkowicie ręczne ustawienia).

By dobrze naświetlić

1. Otwór f 4.0. Wyraźne tylko przedmioty, na które nastawiono ostrość.Kliknij, aby powiększyć1. Otwór f 4.0. Wyraźne tylko przedmioty, na które nastawiono ostrość.
2. Otwór f 22. Ostre wszystkie przedmioty widziane w obiektywie.Kliknij, aby powiększyć2. Otwór f 22. Ostre wszystkie przedmioty widziane w obiektywie.
Automatyka w aparatach pojawiła się z bardzo prostego powodu - wszystkim zależało na lepszych, czyli lepiej naświetlonych zdjęciach. By na fotografii dobrze było widać szczegóły w jasnych i ciemnych partiach obrazu, trzeba materiałowi światłoczułemu dostarczyć odpowiednią ilość światła, obojętnie czy jest to staroświecki film, czy nowoczesna matryca światłoczuła. Ilość światła reguluje się na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez szerokość otworu, przez który światło wpada, po drugie, za pomocą czasu padania. Wiadomo, im mniejszy otwór, tym mniej światła, i na odwrót. Podobnie z czasem naświetlania - im krócej, tym mniej światła wpadnie; im dłużej, tym więcej. Przez wiele lat zgranie tych dwóch parametrów zależało od fotografa, który podpierał się czasem urządzeniem mierzącym siłę światła, czyli światłomierzem. Później zaczęły zajmować się tym aparaty fotograficzne, ustalając właściwe parametry na chwilę przed zrobieniem zdjęcia. Regulacji dokonywały, ustawiając dwa parametry: czas naświetlania i wielkość otworu, przez który światło wpada, czyli przysłonę. Oczywiście, idealną ekspozycję zapewnia wiele kombinacji czas+przysłona. Który zestaw parametrów wybrać? Tu właśnie jest pole do popisu dla fotografa i dlatego tryby Av, Tv i P zwane są kreatywnymi.

Części światła nie wpuszczamy

W trybie Av decydujemy, jak wielki ma być otwór, przez który wpada światło przez obiektyw, a aparat ma za zadanie dobrać prawidłowo czas naświetlania. Wielkość otworu przysłony określają kolejne liczby: 2, 2.8, 4, 5.6 itd. Im większa liczba, tym mniejszy otwór, przy czym dwukrotne zwiększenie działki oznacza czterokrotne zmniejszenie ilości wpadającego przez obiektyw światła. (czyli np. przysłona 2.8 przepuszcza 4 razy więcej światła niż 5.6) Technicznie jest to rozwiązane w ten sposób, że pomiędzy soczewkami obiektywu znajdują się małe blaszki zmniejszające średnicę otworu, przez który wpada światło.

4. Gdy chcemy, by wszystkie przedmioty na zdjęciu były ostre, ustawiamy możliwie mały otwór przysłony (dużą liczbę). To bardzo pomaga podczas fotografowania architektury.Kliknij, aby powiększyć4. Gdy chcemy, by wszystkie przedmioty na zdjęciu były ostre, ustawiamy możliwie mały otwór przysłony (dużą liczbę). To bardzo pomaga podczas fotografowania architektury.Zmniejszanie średnicy tego otworu ma kapitalne znaczenie dla jakości zdjęć. Jest to związane z tzw. aberacjami soczewki. Generalnie, im dalej brzegu soczewki przechodzi światło, tym bardziej rozmazany jest obraz rzucany przez nią. Zmniejszenie średnicy otworu obiektywu sprawia, że mniej światła przechodzi przez brzeg soczewek, a co za tym idzie obraz staje się ostrzejszy.

Jest z tym związane opisywane w wielu podręcznikach zjawisko głębi ostrości. Gdy ustawimy obiektyw tak, by dawał ostry obraz konkretnego przedmiotu, strefa dobrego obrazu rozciąga się też kawałek przed fotografowanym obiektem i kawałek za nim. Szerokość tej strefy zależy od otworu przysłony, widać to wyraźnie na zdjęciach (1,2).

Mydło i żyletka

3. Duże otwory przysłony (małe liczby) szczególnie dobrze sprawdzają się, gdy chcemy zachować ostry przedmiot na pierwszym planie i rozmyć tło.Kliknij, aby powiększyć3. Duże otwory przysłony (małe liczby) szczególnie dobrze sprawdzają się, gdy chcemy zachować ostry przedmiot na pierwszym planie i rozmyć tło.Jak w praktyce wykorzystać to zjawisko? Bardzo łatwo. Gdy chcemy, by jakiś przedmiot szczególnie zwracał uwagę na zdjęciu, trzeba sfotografować go na rozmytym tle. W takim przypadku otwieramy maksymalnie przysłonę. Taka taktyka szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku fotografii portretowej lub makrofotografii (3). Z kolei, gdy chcemy, by wszystkie przedmioty na zdjęciu były ostre, ustawiamy możliwie mały otwór (dużą liczbę). To z kolei bardzo dobrze nadaje się do robienia zdjęć architektury (4).

Niestety, otworu soczewki nie można zmniejszać w nieskończoność. Na brzegach blaszek przysłaniających obiektyw zachodzi drugie zjawisko optyczne, zwane ugięciem światła. Wprowadza ono dodatkowe rozmycie obrazu niezależne od głębi ostrości. Gdy otwór jest bardzo mały, prawie całe wpadające przez obiektyw światło ulega ugięciu i znów otrzymujemy rozmyty obraz. Dlatego często przysłona w aparatach cyfrowych wynosi maksymalnie 8 albo 16.

Szczerze polecamy wkroczenie w sferę fotografii "kreatywnej". Na pierwszy ogień proponujemy eksperymenty z głębią ostrości.

Głębia ostrości rządzi się kilkoma prawami. Nie warto zagłębiać się w zjawiska optyczne które je powodują, warto natomiast zapamiętać dwie reguły:

  • Im dłuższa ogniskowa obiektywu, tym mniejszy zakres głębi ostrości, i na odwrót. Dlatego łatwiej jest uzyskać rozmyte tło, fotografując teleobiektywem niż obiektywem szerokokątnym.

  • Im bliżej obiektywu, tym mniejszy zakres głębi ostrości, i na odwrót. Dlatego łatwiej uzyskać ostry obraz odległych gór niż bliskiego kwiatka.