RAW, TIFF i JPEG - o co w tym chodzi?

Mój aparat cyfrowy zapisuje zdjęcia w plikach RAW, TIFF i JPG? O co chodzi, podobno JPG oznacza utratę jakości? - Andrzej Stolarski, Warszawa

Mój aparat cyfrowy zapisuje zdjęcia w plikach RAW, TIFF i JPG? O co chodzi, podobno JPG oznacza utratę jakości? - Andrzej Stolarski, Warszawa

Aparaty cyfrowe oferują kilka różnych trybów zapisu danych. Często jedyne, co wiemy o formacie RAW, to, że nie zmieścimy za wielu zdjęć na karcie pamięci i to w zasadzie niezależnie od jej wielkości. Na przykład instrukcja obsługi Canona EOS 300D podaje, że na karcie 128 MB, a więc średniej wielkości, można zmieścić jedynie 16 zdjęć w formacie RAW. Przez to funkcja prawie nigdy nie jest używana. Co więc takiego oferuje, oprócz zatykania błyskawicznie karty pamięci?

Zobacz również:

Samo określenie RAW, wbrew pozorom, nie jest skrótem. To słowo w języku angielskim oznacza coś surowego, nieobrobionego. Już samo jego przetłumaczenie pozwala lepiej zrozumieć ideę tego formatu zapisu danych. W większości aparatów cyfrowych są to po prostu dane zebrane z matrycy światłoczułej i zapisane bez żadnej obróbki. Dlatego często na format RAW mówi się "cyfrowy negatyw". W komputerze, za pomocą specjalnego programu dołączanego zawsze do aparatu, można te dane poddać obróbce, decydując, jaki ustawić balans bieli, tryb wyostrzania, nasycenie kolorów czy kontrast. Jeśli z jakichś powodów nie podoba nam się zdjęcie, można je poprawić i spróbować innych ustawień.

Program ''Canon File Viewer'' pozwala obrabiać pliki RAW ze zdjęciami zrobionymi aparatami Canona. Można m.in. ręcznie ustawić balans bieli czy zmienić stopień wyostrzania fotografii.Kliknij, aby powiększyćProgram ''Canon File Viewer'' pozwala obrabiać pliki RAW ze zdjęciami zrobionymi aparatami Canona. Można m.in. ręcznie ustawić balans bieli czy zmienić stopień wyostrzania fotografii.Gdy aparat zapisuje dane w postaci gotowego zdjęcia, czyli np. JPEG, decyzja o wyglądzie obrazu zapada i część informacji, jakie zostały odczytane z matrycy światłoczułej, jest bezpowrotnie tracona. Nie oznacza to oczywiście, że nie można później naprawiać zdjęć za pomocą programu graficznego. Po prostu w takim przypadku komputer operuje na mniejszej ilości danych. A komputer to nie człowiek - jak czegoś nie ma, to zmyślał nie będzie.

Pewną namiastką formatu RAW jest format TIFF (Tag Image File Format, czyli format obrazu ze znacznikami). W tym przypadku aparat podejmuje decyzję o kolorach, wyostrza obraz, po czym zapisuje zdjęcie w formacie nieskompresowanym. Takie pliki są równie duże jak zdjęcia RAW, bo każdy piksel obrazu, bez wyjątku, jest opisany za pomocą trzech liczb (bajtów), ale zdjęcie zostało już poddane pewnej obróbce.

Najbardziej ekonomicznym z punktu widzenia miejsca na karcie pamięci jest obraz w formacie JPEG (Joint Photographic Experts Group, czyli połączona grupa ekspertów fotograficznych). Jest to tak zwany stratny format kompresji. Tutaj już nie ma tak, że jeden piksel obrazu dostaje trzy liczby. Całe zdjęcie jest zapisywane z pominięciem tych elementów, których i tak nie byłoby widać gołym okiem. W tym przypadku obowiązuje zasada, że im mniejszy plik, tym gorsza jakość obrazu. Zapisywanie w formacie JPEG wymaga zatem trudnej decyzji - co cenniejsze: miejsce na dysku czy szczegóły na zdjęciu. Ale od razu uspokajamy - nie jest tak źle. Format JPEG jest na przykład od dawna używany do przesyłania danych między redakcjami czasopism a agencjami fotograficznymi. Wielkie zdjęcia na rozkładówkach były na pewno zapisane w formacie JPG obcinającym zbędne dane. Doświadczenie pokazuje, że tak naprawdę tych szczegółów nie widać gołym okiem.