Czyszczenie i regenerowanie płyt DVD

Płyty DVD, choć okrzyknięte trwałymi i długowiecznymi, wymagają właściwego traktowania. Często zabrudzenia i porysowania uniemożliwiające ich odtworzenie są wynikiem niefrasobliwego obchodzenia się z nimi. Na szczęście uszkodzenia płyt często można usunąć, przywracając im utraconą świetność

Płyty DVD, choć okrzyknięte trwałymi i długowiecznymi, wymagają właściwego traktowania. Często zabrudzenia i porysowania uniemożliwiające ich odtworzenie są wynikiem niefrasobliwego obchodzenia się z nimi. Na szczęście uszkodzenia płyt często można usunąć, przywracając im utraconą świetność.

Wiele osób nie wie lub nie pamięta, że nie powinno się dotykać powierzchni dysku DVD - należy go trzymać za zewnętrzne krawędzie lub krawędzie wewnętrznego otworu znajdującego się pośrodku płyty. Kurz, odciski palców lub inne zbrudzenia na powierzchni nośnika mogą skutecznie uniemożliwić odczytanie płyty. Sposób usunięcia niewielkich zabrudzeń jest prosty: miękką, niepozostawiającą włókien szmatką (np. do czyszczenia okularów) należy delikatnie oczyścić spodnią część płyty (bez etykiety), wykonując ruchy w linii prostej od środka dysku ku jego krawędzi. Nie należy przy czyszczeniu płyty wykonywać ruchów okrężnych na jej powierzchni. Trudny do usunięcia brud można czyścić wodą lub rozcieńczonym roztworem wody i delikatnego mydła. Nie wolno stosować rozpuszczalników czy innych substancji czyszczących ogólnego użytku, bo mogą rozpuścić plastik i doprowadzić do zmatowienia powierzchni płyty. Można zastosować dostępne w sklepach produkty przeznaczone do czyszczenia płyt CD, które również nadają się do mycia krążków DVD. Po umyciu płytę należy wytrzeć do sucha szmatką, lecz nie wolno jej suszyć, np. za pomocą suszarki, bo nagrzewanie płyty może doprowadzić do jej odkształcenia. Jeżeli czyszczenie nie pomogło i odtwarzacz odmawia jej odczytania lub odczytuje ją niepoprawnie, to przyczyny należy upatrywać w uszkodzeniu powierzchni.

Zobacz również:

Materiał, z którego jest wykonana płyta DVD, to poliwęglan, który można łatwo zarysować. Przyczyną powstawania rys mogą być drobiny kurzu lub ziaren piasku znajdujące się w miejscach, gdzie np. odkładamy płytę, a także niewłaściwego sposobu wkładania płyty do odtwarzacza lub pudełka. Jeżeli zarysowania są niewielkie, możemy spróbować usunąć je we własnym zakresie, używając miękkiej szmatki i delikatnej pasty polerskiej, której rolę z powodzeniem może pełnić zwykła pasta do zębów. Postępujemy podobnie jak w przypadku czyszczenia płyt - delikatnie przecieramy powierzchnię płyty pastą przy użyciu zwilżonej szmatki, wykonując ruchy w linii prostej od środka dysku ku jego krawędzi.

Jeżeli zarysowania są poważniejsze, możemy płyty oddać do regeneracji bezpośrednio specjalistycznej firmie zajmującej się szlifowaniem i polerowaniem płyt CD i DVD lub korzystając z pośrednictwa wypożyczalni, np. Video MAX, Beverly Hills Video czy Video World. Koszt jednostkowy regeneracji wynosi ok. 15 zł. Krążki można regenerować wielokrotnie. Jednak niektórych uszkodzeń nie da się w ogóle naprawić. Są to np. pęknięcia w obszarze zapisu, zgniecenia, wyszczerbienia oraz głębokie zarysowania po stronie z nadrukiem. Ten ostatni rodzaj uszkodzenia można zobaczyć, spoglądając poprzez płytę na źródło silnego światła. Jeśli zobaczymy jakiś prześwitujący punkt, niestety jest to dowód, że płyta nie nadaje się do naprawy.

Bez osłony

Krążek DVD jest niekwestionowanym następcą taśmy magnetycznej zamkniętej w kasetach VHS. I chociaż jest od niej bardziej odporny na uszkodzenia, to znaczniej częściej im ulega, bo do rzadkości należy umieszczanie go w osłonach.