Elektroniczny retusz

Prezentujemy kilka zabiegów, które pomogą ''poprawić'' średnio udane zdjęcie, zrobione aparatem cyfrowym.

Prezentujemy kilka zabiegów, które pomogą ''poprawić'' średnio udane zdjęcie, zrobione aparatem cyfrowym.

Skupimy się na korygowaniu barw i tonów, komputerowej redukcji efektu czerwonych oczu (nie zawsze uda się wyeliminować ten efekt podczas fotografowania) oraz "prostowaniu" przechylonych budynków. Posłużymy się programem Photoshop Elements 1.0.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Często zdarza się, że po przesłaniu zdjęć z naszej cyfrówki do komputera, nie wyglądają one tak, jak byśmy chcieli je widzieć. Mogą być albo za ciemne (ekran cyfrówki świecił zbyt jasno i podczas fotografowania wydawało się, że fotografia jest poprawna), albo za żółte (kiedy aparat źle zrównoważy balans bieli), albo dominuje inna barwa.

Do rozjaśnienia całości lub fragmentu fotografii można użyć kilku narzędzi. Podstawowy polega na regulacji jasności i kontrastu (Brightness/Contrast).

Bardziej zaawansowaną funkcją jest korekcja poziomów. Pozwala ona na rozjaśnienie lub przyciemnienie obszaru kadru o określonej jasności. Korzystamy z 3 suwaków do korekcji obrazu w cieniu, świetle i średnim przedziale tonalnym. Chcąc wzmocnić czerń, należy przesunąć lewy suwak w prawo, natomiast rozjaśnić najjaśniejsze partie obrazu - przesunąć prawy suwak w lewo. Średni przedział tonalny reguluje się środkowym suwakiem, który po przesunięciu w lewo rozjaśni zdjęcie, w prawo - przyciemni. Na ilustracji widać sposób, w jaki można obraz rozjaśnić.

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Za pomocą funkcji korekcji poziomów można również zmienić tonację barwną zdjęcia lub jego fragmentu. Barwy mogą zmieniać się w poszczególnych przedziałach tonalnych (oddzielnie w cieniach i światłach). Aby podczas korekcji poziomów zmienić tonację barwną, wybierz w oknie levels jedną z trzech barw. Po jej wybraniu można za pomocą suwaków wpłynąć na intensywność określonego koloru. Wybranie "red" powoduje ustawienie czerwieni lub jej dopełnienie: cyjan - im mniejsza intensywność jednej barwy, tym większe jej dopełnienie. Analogicznie dzieje się w dwóch pozostałych parach RGB - balansujemy zieleń z purpurą i niebieski z żółtym.

Redukcja efektu czerwonych oczu

Tę nieskomplikowaną czynność można wykonać w kilka chwil i na kilka sposobów.

Kliknij, aby powiększyćNa początku należy powiększyć twarz sfotografowanej osoby na tyle, by móc dokładnie obrysować zaczerwienione źrenice. W tym celu trzeba użyć narzędzia obrysowywania kolistego, różdżki lub dowolnego lassa. Po oznaczeniu wygładzasz zaznaczenie za pomocą funkcji Feather (w zależności od rozdzielczości zdjęcia ustaw promień 3-15 pikseli). Teraz można przejść do zmiany barwy oka. Posłuż się funkcją Hue/Saturation i tak zmień odcień zaznaczonego obszaru, aby barwy były zbliżone do koloru oczu sfotografowanej osoby.

Na środku oka można namalować malutką, dosyć ciemną źrenicę, korzystając np. z narzędzia aerografu (ustaw ok. 40-proc. rozmycie).

Jeśli twarz jest bardzo mała w porównaniu z całością kadru, aby zlikwidować efekt czerwonych oczu, wystarczy posłużyć się tylko narzędziem aerografu, zamalowując czerwone źrenice np. na brązowo.

Korekcja linii perspektywy

Kliknij, aby powiększyćPo wykonaniu zdjęcia krajobrazowego, gdzie istotnym elementem są nieruchomości, takie jak budynki czy latarnie i z różnych powodów są one w stosunku do ziemi nienaturalnie nachylone, istnieje możliwość skorygowania tego elektronicznie (w fotografii profesjonalnej do tego celu wykorzystuje się specjalne bardzo drogie obiektywy). Aby "wyprostować chylący się" budynek, drzewo czy latarnię, wystarczy zaznaczyć cały obszar kadru, używając funkcji Select>All (możesz użyć także skrótu Ctrl+A). Fotografia musi być otwarta w całym oknie. Wówczas można użyć funkcji Scew lub Perspective.

Jeśli zdarzy się, że po takiej korekcji zostaną w kadrze "obce pola", musimy je usunąć poprzez wykadrowanie zdjęcia i usunięcie zbędnych brzegów lub zamalowanie brakującego fragmentu obrazu, o ile jest on łatwy do odtworzenia. Można tu posłużyć się narzędziem klonowania, dzięki któremu na obcym polu będzie możliwe skopiowanie części oryginalnego fragmentu obrazu, znajdującego się tuż obok (patrz ilustracja).