Modelowanie postaci w Amapi 3D

Spośród wielu programów do modelowania obiektów 3D Amapi 3D jest jednym z najbardziej oryginalnych narzędzi, które warto poznać ze względu na ukryte w nim możliwości i intuicyjną obsługę.

Spośród wielu programów do modelowania obiektów 3D Amapi 3D jest jednym z najbardziej oryginalnych narzędzi, które warto poznać ze względu na ukryte w nim możliwości i intuicyjną obsługę.

Kliknij, aby powiększyćAmapi 3D to, jak zapewnia producent, "reaktywny modeler 3D". Jest to również jeden z tych dziwacznych programów, na widok których wielu grafików reaguje śmiechem lub niechęcią. Pomimo bardzo dziwacznego interfejsu, program ten jest na tyle dobrze przemyślany, bogaty w możliwości i prosty w obsłudze, że w wielu sytuacjach sprawuje się znakomicie. Jego zaletą jest kompatybilność z wszystkimi popularnymi standardami 3D.

Zobacz również:

Nieważne zatem jakiego programu używamy do renderingu, bo najprawdopodobniej Amapi ma możliwość eksportu siatki do właśnie tej aplikacji. Jeszcze jedną ogromną zaletą francuskiego modelera są jego znikome wymagania sprzętowe, pozwalające pracować na starszych laptopach, które, jak wiadomo, nie dorównywały pod względem wydajności komputerom biurkowym. No i muszę wspomnieć jeszcze o w pełni funkcjonalnej wersji 5., dostępnej za darmo - jako freeware.

Proces modelowania w Amapi wygląda może nieco inaczej niż w większości programów 3D, ale jeśli już poznamy metodologię, to konstruowanie, rzeźbienie, ugniatanie i deformowanie brył przebiegać będzie błyskawicznie. Po uruchomieniu programu użytkownik ma możliwość wyboru interfejsu standardowego i intuicyjnego. Osobiście polecam interfejs intuicyjny, czyli "workshop", ponieważ naprawdę przyspiesza pracę.

Narzędzia w Amapi podzielone są na 3 sekcje. Dostęp do nich uzyskujemy przesuwając kursor w prawo na skraj ekranu.

1 Spośród dostępnych brył podstawowych wybieramy sześcian i rozpoczynamy tworzenie postaci. Po utworzeniu sześcianu, jak i po każdej operacji wykonanej w Amapi, klikamy Enter zatwierdzając czynność lub ESC, żeby anulować operację.

Kliknij, aby powiększyć

2 Wybieramy narzędzie Extrusion i wytłaczamy górną, a następnie dolną ścianę sześcianu.

Kliknij, aby powiększyć

3 Klikamy opcję wygładzania, którą w Amapi stosujemy za pomocą 5 różnych algorytmów i każdy z nich może być przydatny w zależności od potrzeb. Klikając klawisz "-" i "+", regulujemy stopień wygładzania. W tym przypadku dajemy minimalny stopień gęstości siatki, czyli przytrzymujemy klawisz "-" tak długo, aż przestanie się zmniejszać ilość wielokątów w obiekcie. Jest tu również kilka ciekawych opcji, takich jak wagi indywidualne dla poszczególnych wielokątów, krawędzi i punktów, ale to na razie nie jest nam potrzebne.

Kliknij, aby powiększyć

4 Aby pozbyć się klatki kontrolnej, klikamy dwukrotnie obiekt. W oknie Informations klikamy Suppress dynamic geometry. Mamy teraz siatkę o większej rozdzielczości, gotową do dalszej edycji.

Kliknij, aby powiększyć

5 Wszelkie wystające detale uzyskujemy w Amapi w sposób o wiele szybszy i przyjemniejszy niż w większości pakietów. Używamy w tym celu narzędzi Extrusion oraz Sweep, ale w Amapi można tłoczyć oprócz ścianek również krawędzie oraz punkty. Do utworzenia dziubka użyjemy właśnie narzędzia Sweep. Działa ono podobnie jak Extrusion, z tą różnicą, że możemy wytłaczać w dowolnych kierunkach, a używając Extrusion tłoczymy wyłącznie w kierunku prostopadłym do powierzchni obiektu. Trzeba przyznać, że oba narzędzia działają wyjątkowo sprawnie i intuicyjnie. Stosujemy narzędzie Sweep i z menu kontekstowego, które pojawia się na górze, wybieramy edycję punktów i klikamy wierzchołek, który chcemy wytłoczyć. Klikając kilka razy i przesuwając kursor, dobudowujemy geometrię tworząc w ten sposób dziubek pingwina. Możemy również na tym etapie ponownie użyć opcji wygładzania. W dalszej pracy edytować będziemy klatkę kontrolną obiektu mając równocześnie podgląd wygładzonego modelu.

Kliknij, aby powiększyć