Prepaid znaczy taniej

Najtańszym rozwiązaniem dla osób, które rzadko rozmawiają przez telefon, był prepaid. Obecnie jest to oferta korzystna nawet dla tych, którzy rozmawiają wiele. Porównaliśmy taryfy prepaidowe rodzimych operatorów.

Najtańszym rozwiązaniem dla osób, które rzadko rozmawiają przez telefon, był prepaid. Obecnie jest to oferta korzystna nawet dla tych, którzy rozmawiają wiele. Porównaliśmy taryfy prepaidowe rodzimych operatorów.

Czy warto kupować telefon w sieci i podpisywać umowę z operatorem na rok lub dwa? Zaletą są okazyjne ceny komórek. Jak wiadomo, różnicę między rzeczywistą wartością telefonu a jej ceną w promocji operator próbuje odzyskać od użytkownika sieci m.in. przez abonament. Podpisanie umowy na czas określony, nazywanej również cyrografem, zobowiązuje abonenta do comiesięcznego wpłacania na konto operatora przynajmniej wartości abonamentu. Dzięki temu Era, Idea, czy Plus GSM mają zagwarantowane choćby minimalne przychody od każdego klienta rozliczanego za przeprowadzone rozmowy. I choć operatorzy deklarują, że czas skończyć z aparatami w promocji, a zamiast tego obniżyć ceny połączeń, to żadna sieć jeszcze się na to nie zdecydowała. Ba, gdy umowa wygasa, klientom oferuje się przedłużenie umowy w zamian za tańszy telefon. Często jednak oferta dla stałego klienta sieci jest mniej korzystna niż dla nowego, nieznanego jeszcze człowieka. Wielu osobom, które korzystają z usług operatora od początku, nie zaproponowano telefonu po wystarczająco atrakcyjnej cenie. Oczywiście każda sieć premiuje w pewien sposób stałych abonentów, dodając im kilkanaście darmowych minut w miesiącu, ale żadna nie przygotowała specjalnej taryfy dla klientów korzystających z sieci od dawna. Operatorom chyba dużo bardziej zależy na nowych niż na starych klientach. To pierwsza zastanawiająca sprawa. Druga to oferty prepaid, które w ostatnich miesiącach przebiły pod względem opłacalności niektóre taryfy. Operatorzy zapewne powiedzą, że do telefonów z aktywacją prepaid nie dopłacają wiele, dzięki czemu mogą zaoferować tańsze rozmowy. Jednak w ten sposób krzywdzą wszystkich, którzy płacą regularny abonament, i dawno wypełnili już warunki 24-miesięcznej umowy.

Zobacz również:

Skoro oferty POP, Simplus, Tak-tak uchodzą za bardzo korzystne, warto sprawdzić, co proponują operatorzy.

POP

Idea ma najwięcej użytkowników prepaid, więc przygotowała dla nich najwięcej ofert: POP, Dla każdego i IdeaMix. Ostatniej nie umieściliśmy w tabeli, gdyż jest połączeniem postpaidu i prepaidu (użytkownik płaci co miesiąc abonament, a gdy zawarte w nim minuty wykorzysta, dokonuje przedpłaty na pozostałe, korzystając z kart POP).

POP to tradycyjna oferta prepaid, z bardzo ciekawą taryfą "Zrób to sam". Sam ją układasz, wybierając trzy spośród sześciu zniżek. Na przykład gdy rozmawiasz więcej w czasie weekendów, uaktywniasz zniżkę "Rozmowy w weekend". Co ważne, rabaty łączą się i opłatę za minutę połączenia możesz obniżyć nawet do 29 gr (połączenie z wybranym numerem, w weekend, poza szczytem). POP-owcy mogą odbierać i wysyłać MMS-y, ale nie korzystają z pakietowej transmisji danych. Gdy jednak wybierzesz ofertę "Dla każdego", z ujednoliconą ceną rozmów oraz SMS-ów, nie będziesz miał dostępu nawet do MMS-ów czy innych zaawansowanych usług. Jest to jednak niezwykle opłacalna propozycja, jeżeli tylko rozmawiasz (o różnych porach) i wysyłasz SMS-y.

Konta POP i "Dla każdego" można doładować na różne sposoby, łącznie z wykorzystaniem telefonu stacjonarnego. Zadzwoń z niego pod numer 0 300 900 900 i postępuj według podanych instrukcji.

Niestety, najprawdopodobniej dostęp do informacji w Internecie o nowych ofertach będzie utrudniony, bo w witrynie Idei najczęściej widnieje komunikat, że korzysta z niej równolegle zbyt wielu internautów.

Simplus

Tylko Simplus stosuje w prepaidzie taryfikowanie rozmowy co sekundę (oferta "1 sekunda") po pierwszej minucie, reszta operatorów uwzględnia je tylko w postpaidzie. Wybierając taryfę w Simplusie, zwróć uwagę na różne definicje "godziny szczytu". Na przykład w taryfie Multi są takie wyłącznie od poniedziałku do piątku, a w Teamie przez cały tydzień. Im bardziej zawężona i mniej popularna strefa czasowa (np. noc), tym niższe opłaty. Na pierwszy rzut oka cena połączenia w ramach oferty "1 sekunda" jest bardzo opłacalna, ale nie dla tych, którzy zwykle dzwonią w nocy lub w weekendy. Pamiętaj też o wykorzystaniu rabatu na rozmowy z wybranym numerem, dzięki czemu minuta połączenia może kosztować cię nawet 0,21 zł.

Tak-Tak

TaryfyKliknij, aby powiększyćTaryfyTak, tak, jedynie Era oferuje swoim prepaidowcom dostęp do GPRS-u czy usługi MMS poza granicami kraju, dzięki czemu wspomniana taryfa jest najbardziej zbliżona pod względem dostępnych usług do postpaidu. Ciekawą propozycją jest "Moja okolica", która pozwala na rozmowę w wyznaczonych przez operatora gminach za 0,84 zł/min, gdy konwersacja prowadzona jest z drugim abonentem Ery lub telefonii stacjonarnej. Najtańszą rozmowę przeprowadzisz, wykorzystując promocje "Rozmowy lokalne" (połączenie do wybranej wcześniej strefy numerycznej) lub "Szczęśliwy Dzień", kiedy to w wybrany dzień tygodnia wszystkie rozmowy kosztują 0,84 zł za minutę.

Taryfa "Era Love" promuje osoby, które rozmawiają dużo - dwie pierwsze minuty połączenia w ciągu dnia kosztują jak zwykle, ale już za kolejne wykonane w ten sam dzień zapłacisz mniej - po 0,84 zł.

Heyah

Polska Telefonia Cyfrowa (Era) 12 marca przedstawiła swoją nową ofertę prepaid - Heyah. Przygotowano oddzielną stronę internetową, karty zdrapki. Główną zaletą nowej oferty są bardzo tanie połączenia i SMS-y oraz naliczanie co sekundę już od początku rozmowy. Jedna minuta rozmowy z użytkownikami Heyah kosztuje 68 groszy, gdy po drugiej stronie znajduje się abonent Idei, Plusa, a nawet Ery - 98 groszy. SMS to odpowiednio koszt 18 i 28 groszy.

Ciekawostką jest możliwość wybrania sobie numeru telefonu, gdy zamówienie odbywa się przez Internet. Niestety, co ciekawsze numery zostały już sprzedane i teraz można je odkupić na serwisie aukcyjnym Allegro niekiedy po horrendalnych cenach.

Dane do artykułu zostały zebrane 16 marca.