Wektorowy zegarek

Grafice wektorowej często zarzuca się sztuczny wygląd. Spróbujmy odeprzeć ten zarzut i stwórzmy realistyczny zegarek. Udowodnimy, że można zatrzeć granicę między sterylnym wektorem a delikatnym pikselem.

Grafice wektorowej często zarzuca się sztuczny wygląd. Spróbujmy odeprzeć ten zarzut i stwórzmy realistyczny zegarek. Udowodnimy, że można zatrzeć granicę między sterylnym wektorem a delikatnym pikselem.

Zaczynamy od ustawienia kształtów podstawowych. Największe koło będzie obrysem zegarka, środkowe, z grubszym obrysem, będzie odbijać światło, zaś najmniejsze utworzy tarczę zegarka.

Zobacz również:

Rys 1Kliknij, aby powiększyćRys 1
Rys. 2Kliknij, aby powiększyćRys. 2
Do tego tworzymy celownik (są to dwie kreski równej długości, wypośrodkowane względem siebie w pionie i poziomie), który ułatwi później ustawienie wskazówek i cyfr na tarczy. Wszystkie elementy centrujemy względem siebie (ctrl+shift+2, ctrl+shift+5) - powinniśmy otrzymać kształt widoczny na rysunku (rys.1).

Uchwyty bransolety (rys.2) tworzymy modyfikując prostokąt o zaokrąglonych krawędziach. Następnie rozgrupujemy go(ctrl+shift+g) i narzędziem subselect (a) przesuwamy wierzchołki, aby mniej więcej dopasowały się do kształtu tarczy. Teraz pozostaje tylko za pomocą dźwigni krzywych ustawić ostateczny kształt uchwytów i jeśli ktoś jest wektorowym purystą usunie zapewne zbędne punkty kontrolne z dolnej części uchwytu.

Ustawianie cyfr wzdłuż okręgu tarczy, jeśli jest wykonywane "na piechotę", może zakończyć się szczerą nienawiścią do wektorów. Aby tego uniknąć, posłużymy się sposobem i zastosujemy nieco matematyki. Zaczynamy od wpisania cyfry "12" i centrowania jej względem naszego celownika. Następnie grupujemy cyfrę samą ze sobą (po prostu wciskamy ctrl+g, mając zaznaczoną cyfrę czy inny dowolny kawałek edytowalnego tekstu). Robimy to po to, by po dwukrotnym kliknięciu w obiekt - co jest najszybszym sposobem dostanie się do jego opcji transformacyjnych, program nie traktował naszej cyfry jak tekstu, tylko jak zwykłą geometrię. Jest to ważne o tyle, że dwukrotne kliknięcie w tekst nie uruchamia opcji transformacji, lecz przechodzi w tryb pisania, co w tym konkretnym przypadku jest najmniej potrzebne. Uruchomiwszy uchwyty transformacyjne , przesuwamy środek obrotu dokładnie na środek celownika.

Rys. 3Kliknij, aby powiększyćRys. 3
Rys. 4Kliknij, aby powiększyćRys. 4
I tutaj zaczyna się matematyka. Wiedząc, że koło ma 360 stopni, a tarcza zegarka ma 12 godzin, dzielimy 360 przez 12, co daje kąt obrotu każdej z cyfr.

Teraz wystarczy (rys.3)tylko wpisać w panel transformacji (ctrl+m), o ile stopni chcemy obrócić obiekt, oraz ile kopii tego obiektu program ma utworzyć. Rysunek poniżej pokazuje dokładne ustawienia obrotu.

Mając gotową geometrię tarczy, możemy zająć się chromowaniem. Poniższy obrazek przedstawia ustawienia gradientu.

Zanim jednak zegarek zacznie się metalicznie błyszczeć, musimy przekształcić środkowy okrąg (ten z grubszym obrysem) w obiekt, który będzie symulował odblaski na powierzchni tarczy. Robimy to zaznaczając okrąg i z menu modify wybieramy opcję alter path - expand stroke.

Nadając zegarkowi chromowaną fakturę(rys.4), znów posłużymy się sztuczką, banalną, lecz bardzo skuteczną, nieocenioną podczas tworzenia wszelakich metalicznych powierzchni: Zaznaczamy największe koło i przypisujemy mu gradient z ustawieniami widocznymi na rysunku . Następnie zaznaczamy środkowy obiekt (koło, które przed chwilą przekształciliśmy w obrys) i nadajemy mu ten sam gradient, lecz obrócony w przeciwnym kierunku - da nam to odpowiednio rozłożone miejsca łagodnych plam koloru i ostrych rozbłysków światła na metalu.

Kolor tarczy pozostawmy szary.

Rys. 5Kliknij, aby powiększyćRys. 5
Rys. 6Kliknij, aby powiększyćRys. 6
Rys. 7Kliknij, aby powiększyćRys. 7
Bransoleta jest najprostszym elementem całej konstrukcji - składają się na nią lekko zaokrąglone prostokąty z gradientem przedstawionym na rysunku (rys.5) .

W podobny sposób kolorujemy uchwyty bransolety. Na tym etapie najtrudniejszym elementem jest takie ustawienie ogniw bransolety, by nie było prześwitów światła między nimi.

Pokrętło zegarka (rys.6) powstaje w bardzo podobny sposób. Na początku tworzymy prostokąt, który łączymy z dwiema elipsami - co tworzy kształt bazowy pokrętła. Następnie przypisujemy mu metaliczny gradient. Żłobienia na pokrętle uzyskujemy przez utworzenie kilku par kresek - jednej w kolorze jaśniejszym, od najjaśniejszego koloru gradientu, drugiej zaś - ciemniejszej, od najciemniejszego koloru użytego w gradiencie. Całość powinna wyglądać tak jak na rysunku poniżej.

Zegarek zaczyna wyglądać coraz lepiej, niemniej ciągle brakuje mu czegoś istotnego - wskazówek. Tworzymy je z prostych kształtów (rys.7), używając opcji wycinania i łączenia (modify-combine-punch/union).

Mając gotowe wszystkie elementy, nie pozostaje nic innego jak zabawić się w zegarmistrza i złożyć zegarek w całość. Zalecane jest dodanie cienia pod cyframi i wskazówkami (robimy kopię elementu, nadajemy mu kolor ciemniejszy, od koloru tarczy zegarka, i przesuwamy pod element pierwotny, przesuwając równocześnie lekko w dół i w bok. Efekt jest w zasadzie niezauważalny, niemniej bez niego grafika wydaje się bardziej płaska). Można też dodać mniejsze cyferblaty, symulujące różne bajeranckie funkcje - nadadzą zegarkowi nowoczesny wygląd.

Ostateczny element to delikatny ślad światła, sugerujący widzowi, że nad cyferbaltem jest też, chroniąca go, szybka - uzyskujemy go tworząc dwa koła (najlepiej jest skopiować tarczę), przesuwając jedno z nich w bok (wielkość przesunięcia określi wielkość rozbłysku światła - więc nie należy z tym przesadzać) i wycinając kształt jednego, z drugiego (modify-combine-punch).