Techniki tworzenia cyfrowych krajobrazów

Niniejszy przewodnik został przygotowany przez Tima Gartside'a, fotografika i projektanta, który pokaże intrygujący sposób przekształcania i obrabiania czarno-białych fotografii.

Niniejszy przewodnik został przygotowany przez Tima Gartside'a, fotografika i projektanta, który pokaże intrygujący sposób przekształcania i obrabiania czarno-białych fotografii.

Dostępnych jest wiele metod tworzenia czarno-białego zdjęcia. Oczywiście można po prostu zrobić zdjęcie w tym trybie, ale taki sposób postępowania nie jest zalecany. Wszystkie aparaty cyfrowe zapisują znacznie więcej informacji w kolorze niż w trybie czarno-białym, co pozwala uzyskać lepszą jakość zdjęcia po wydrukowaniu. Próba użycia czarno-białego zdjęcia może spowodować powstanie niepożądanych efektów w przejściach pomiędzy różnymi odcieniami szarości.

Zobacz również:

Jeżeli nie jest dostępny kolorowy oryginał, nie będzie możliwe wykorzystanie niektórych funkcji, takich jak połączenie koloru i skali szarości dla uzyskania ciekawego efektu. Zdjęcie w formacie RGB można przekształcić do sepii lub innych trybów koloru.

Kliknij, aby powiększyćZalecam więc fotografowanie w kolorze, a następnie dokonanie konwersji, kiedy jest to potrzebne. Obecnie wykorzystuję dwie metody przekształcania zdjęcia kolorowego w czarno-białe: Konwersja kolorowego zdjęcia RGB za pomocą polecenia Enhance>Adjust Color>Remove Color, które powoduje zastąpienie kolorów skalą szarości, ale samo zdjęcie pozostaje w trybie RGB.

Jest to bardzo ważna zaleta tej techniki, ponieważ umożliwia dodanie koloru później.

Użycie opcji Enhance>Adjust Colors>Hue/Saturation i przesunięcie suwaka Saturation na wartość - 100 procent.

Obie metody działają poprawnie, ale należy pamiętać, że utworzenie czarno-białego zdjęcia z właściwymi odcieniami i szczegółami wymaga bardziej skomplikowanej obróbki niż tylko prostej konwersji. Dzięki zastosowaniu kontrastu i innych funkcji można uzyskać interesujące, rzadko spotykane efekty, które będą dobrze wyglądały po wydrukowaniu.

Jako oryginału użyto kolorowego zdjęcia RGB (rys.1), które przekonwertowano do czarno-białej postaci za pomocą polecenia Remove Color. Przed przejściem do dalszego etapu obróbki należy pamiętać o zduplikowaniu oryginalnej warstwy.

Najpierw wybrałem tło w celu zwiększenia kontrastu (rys.2), co zapewnia lepszy nastrój zdjęcia. Narzędzie Feather miało ustawienie 35 pikseli.

Rys. 1Kliknij, aby powiększyćRys. 1Rys. 2Kliknij, aby powiększyćRys. 2

Teraz wybrałem narzędzie Selection Brush z wielkością pędzla 83 pikseli (rys.3), a następnie ustawiłem tryb Mask, aby przekształcić zaznaczenie do postaci czerwonej maski. Opcję Overlay ustawiłem na wartość 60 procent, aby widzieć zdjęcie znajdujące się pod spodem.

Użyłem twardego pędzla z wybranym kolorem tła, aby usunąć z maski proste krawędzie nagrobków, a następnie delikatnie zmiękczyłem zaznaczenie. Kolejnym krokiem było usunięcie wszystkich obszarów zdjęcia, których nie chciałem zmienić tonowo.

Utworzenie dobrej maski wymaga czasu i cierpliwości (rys.4). Niekiedy może pomóc jej odwrócenie i przyjrzenie się, które elementy zostały pominięte. Ponowne przejście do trybu Selection na pasku opcji pozwoli dokonać kolejnych manipulacji zawartością zdjęcia.

Rys. 3Kliknij, aby powiększyćRys. 3Rys. 4Kliknij, aby powiększyćRys. 4

Po zakończeniu selekcji użyłem polecenia Levels do zwiększenia kontrastu (rys.5) i delikatnego przyciemnienia pierwszego planu.

Rys. 5Kliknij, aby powiększyćRys. 5Rys. 6Kliknij, aby powiększyćRys. 6

Na podstawie kolorowych fotografii  można tworzyć atrakcyjnie wyglądające i nastrojowe zdjęcia czarno-białe lub w kolorze sepii.Kliknij, aby powiększyćNa podstawie kolorowych fotografii można tworzyć atrakcyjnie wyglądające i nastrojowe zdjęcia czarno-białe lub w kolorze sepii.Teraz odwróciłem zaznaczenie(rys.6), aby dokonać obróbki nieba. Najpierw usunąłem z zaznaczenia drzewo i zacieniony mur, a następnie użyłem polecenia Levels do przyciemnienia nieba. Dokonane zmiany były jednak dość umiarkowane.

Wybrałem górną część nieba (rys.7) i dostosowałem zaznaczenie narzędziem Feather z ustawieniem 35 pikseli. Zachowując aktywne zaznaczenie, otworzyłem paletę Levels i przesunąłem suwaki czerni i szarości w prawą stronę, aby uzyskać efekt naprawdę ciemnego, gwałtownego nieba.