Terminale i spółka

Wyposażając małe biuro w sprzęt komputerowy, warto pomyśleć o rozwiązaniach, które pozwolą zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Wyposażając małe biuro w sprzęt komputerowy, warto pomyśleć o rozwiązaniach, które pozwolą zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Oszczędności, które można uzyskać dzięki rozwiązaniom opisanym w dalszej części artykułu, wynikają nie tylko z dużo mniejszych kosztów zakupu sprzętu czy licencji na oprogramowanie. Wiążą się również z dużo prostszym zabezpieczeniem danych i łatwiejszą administracją. Oprócz tego użytkownicy opisanych systemów są mniej narażeni na konsekwencje takich wydarzeń, jak kradzież czy pożar, w wyniku których firma może utracić część swojego sprzętu komputerowego. Cały mechanizm został zaś zaprojektowany, by wszędzie tam, gdzie to możliwe, używać oprogramowania darmowego lub możliwie taniego, nie odbierając jednocześnie użytkownikom komfortu pracy, do jakiego są przyzwyczajeni. Po tych wstępnych pochwałach przejdźmy jednak do meritum.

Zobacz również:

Terminali nam trzeba

WinConnect Server XP pozwala uruchomić usługi terminalowe na komputerach z systemem operacyjnym, który domyślnie nie udostępnia tej funkcji.Kliknij, aby powiększyćWinConnect Server XP pozwala uruchomić usługi terminalowe na komputerach z systemem operacyjnym, który domyślnie nie udostępnia tej funkcji.Pomysł nie jest wcale nowy. Chodzi o wykorzystanie rozwiązania opartego na usługach terminalowych. W największym skrócie, w systemie terminalowym jeden z komputerów pełni funkcję serwera, na którym działają wszystkie aplikacje, natomiast pozostałe komputery w sieci to terminale, których jedynym zadaniem jest wyświetlanie obrazu, przedstawiającego najczęściej po prostu pulpit i działające programy. Obraz ten przesyłany jest poprzez sieć właśnie przez serwer. Jednocześnie do takiego serwera może zalogować się i pracować na nim kilku lub kilkunastu użytkowników - zależy to głównie od parametrów technicznych danego serwera. Jako serwer usług terminalowych wykorzystać można np. Windows 2000 Server. Końcówkami klienckimi mogą być dowolne komputery z którymś z systemów Windows (np. XP lub Me). To rozwiązanie jest najprostsze, ale całkiem kosztowne. Windows Server 2000 kosztuje dużo, a każdy z terminali również musi być wyposażony w sprzęt pozwalający uruchomić Windows i odpowiednią licencję na system operacyjny. Oszczędności w tym modelu nie są wielkie. Należy zatem poszukać innych rozwiązań. Okazuje się, że są dostępne. Co więcej, zostały przystosowane do polskich realiów.

Jako terminal można wykorzystać najprostszy komputer, którego cena nie przekracza kilkuset złotych.Kliknij, aby powiększyćJako terminal można wykorzystać najprostszy komputer, którego cena nie przekracza kilkuset złotych.Pierwszy element zmodyfikowanego rozwiązania polega na wykorzystaniu jako serwera komputera z zainstalowanym systemem Windows XP Professional. Jest on zdecydowanie tańszy niż Windows Server 2000. Problem polega jednak na tym, że nie jest wyposażony w serwer usług terminalowych. Na szczęście, tę przeszkodę da się ominąć, wykorzystując oprogramowanie firmy zewnętrznej. W naszym przypadku jest to WinConnect Server XP (www.thinsoftinc.com), który idealnie zastępuje usługi terminalowe wbudowane w niektóre wersje Windows. Jest to możliwe dzięki temu, że wykorzystuje identyczne algorytmy. Pozwala podłączyć maksymalnie 21 klientów, które są zgodne z protokołem zdalnego pulpitu (RDP - Remote Desktop Protocol) w wersji 4.0, 5.0 i 5.1. Istnieje wiele tego typu urządzeń - nie tylko pecety, ale również palmtopy, a nawet urządzenia typu Settop Box TV. Połączenia mogą być realizowane nie tylko przez LAN, ale również poprzez sieci bezprzewodowe bądź nawet wdzwaniane, np. ISDN. Niestety, akurat ta aplikacja jest płatna i stanowić będzie jeden z droższych elementów całego systemu, ponieważ kosztuje prawie 300 USD.

Naprawdę duże oszczędności są jednak możliwe przy konstrukcji terminali. Okazuje się, że wystarczą urządzenia najprostsze. Być może, zabrzmi to niewiarygodnie (oczywiście jak na dzisiejsze czasy), ale do sprawnej pracy nie potrzeba komputera, który miałby więcej niż 64 MB pamięci RAM, procesor 166-200 MHz i w miarę rozsądną kartę graficzną. Co więcej, całkowicie zbędne są wszelkiego rodzaju napędy: twardy dysk, CD-ROM, stacja dysków itd. Jedynym nietypowym wymogiem jest karta sieciowa z modułem BootROM, który pozwala uruchomić komputer i załadować system operacyjny przez sieć.

Kruczki przy konfiguracji

Tak wygląda start końcówki terminalowej, wyposażonej w kartę sieciową z modułem BootROM.Kliknij, aby powiększyćTak wygląda start końcówki terminalowej, wyposażonej w kartę sieciową z modułem BootROM.Aby całość pracowała w sposób jaki oczekujemy, należy przede wszystkim wszystkie komputery spiąć w sieć. W małej firmie wystarczy do tego celu najprostszy koncentrator lub przełącznik. Następnie zaś konieczne jest zainstalowanie jeszcze jednej, dodatkowej aplikacji na naszym serwerze. Będzie to serwer usług DHCP i serwer TFTP w jednym. Obydwu tych usług brakuje w Windows XP Professional.

Zadaniem serwera DHCP jest nadawanie adresów IP komputerom pracującym w sieci. Serwer TFTP będzie zaś odpowiedzialny za przesłanie obrazu specjalnej wersji systemu operacyjnego Linux do komputerów wyposażonych w karty sieciowe ze wspomnianym już modułem BootROM. O tym jednak za chwilę.

Co najmniej dwie aplikacje nadają się bardzo dobrze do opisanego zadania. Jedną z nich jest haneWIN DHCP Server 2.0 ( http://home.t-online.de/home/hanewin ), drugą zaś Tftpd32 ( http://tftpd32.jounin.net ). Zaletą tego pierwszego jest m.in. fakt, że można go tak skonfigurować, aby możliwe było lokalne podłączenie drukarki do jednego z terminali i drukowanie z poziomu aplikacji pracujących w trybie terminalowym. Tftpd32 nie umożliwia takiej operacji, ale ma status freeware, podczas gdy za produkt firmy haneWIN trzeba zapłacić 34 EUR.

Dochodzimy już do momentu, w którym wykorzystywać będziemy Linuksa. Istnieje jego specjalna dystrybucja o nazwie PXES, która została opracowana specjalnie z myślą o cienkich klientach (thin clients), jak zwykło się określać końcówki terminalowe, które omawiamy. Omówienie przygotowania odpowiedniego obrazu PXES wykracza poza ramy tego artykułu, ale zostało bardzo dokładnie opisane na stronie całego projektu (pxes.sourceforge.net). Krok po kroku przedstawimy, w jaki sposób następują teraz po sobie kolejne wydarzenia.

Zakładamy, że serwer już pracuje i wystartowały wszystkie niezbędne usługi. Uruchamiamy terminal, skonfigurowany w taki sposób, aby ładował system poprzez sieć. Terminal wysyła do sieci w trybie broadcast zapytanie w poszukiwaniu serwera DHCP. Za chwilę zgłasza się nasz serwer, który przydziela terminalowi adres ze zdefiniowanego zakresu. Chwilę później terminal wysyła żądanie do serwera TFTP, który w odpowiedzi serwuje obraz systemu Linux. Transmisja danych trwa kilka sekund, po których na końcówce terminalowej pojawia się gotowy do pracy system operacyjny. W tym momencie pozostaje tylko uruchomić skonfigurowanego wcześniej (w ramach całego projektu PXES) klienta usług terminalowych. Dosłownie po chwili na ekranie terminalu pojawi się znajomy interfejs Windows XP. Po zalogowaniu użytkownik może rozpocząć pracę.

Warto zwrócić uwagę, że taka konfiguracja pozwala na kilka ciekawych działań, które zdecydowanie nie są polecane podczas pracy ze standardowym komputerem. Terminal można wyłączyć przyciskiem Power. Po jego ponownym uruchomieniu znajdziemy się dokładnie na tym samym etapie, na którym skończyliśmy. Wynika to oczywiście z faktu, że wszystkie operacje są fizycznie wykonywane na serwerze, a terminal służy jedynie do wyświetlania obrazu.

Specjalna przejściówka to podstawowy element zestawu, który pozwala kilku użytkownikom jednocześnie pracować na jednym komputerze.Kliknij, aby powiększyćSpecjalna przejściówka to podstawowy element zestawu, który pozwala kilku użytkownikom jednocześnie pracować na jednym komputerze.Oprócz takich nieco drobnych korzyści istnieją też jednak dużo poważniejsze. Ponieważ wszystkie dane składowane są na serwerze, wykonanie jednej kopii zapasowej gwarantuje nam zabezpieczenie wszystkich ważnych dokumentów. Nie musimy martwić się o dane składowane na poszczególnych stacjach roboczych. Ponadto, kradzież lub uszkodzenie któregoś z terminali również nie jest wielkim problemem. Warto natomiast dołożyć wszelkich starań, aby zabezpieczyć sam serwer, który jest newralgicznym punktem całego rozwiązania. Jego awaria, zwłaszcza przy braku aktualnych kopii zapasowych, przekreśla efekty pracy wszystkich osób korzystających z terminali. Koszt jednego terminala nie powinien przekroczyć 500-600 zł, jeśli składamy go od podstaw. Dla komfortu pracy istotne jest, że ze względu na mały pobór mocy i brak takich elementów jak twardy dysk, poziom emitowanego hałasu jest bardzo niski w porównaniu z typowym komputerem stacjonarnym. Warto również dodać, że jako terminal można wykorzystać prawie każdy stary komputer. Wystarczy zainstalować w nim kartę sieciową z modułem BootROM. Jest to sposób, aby na starych komputerach wykorzystywać nowe systemy operacyjne i aplikacje, których inaczej nie dałoby się zainstalować.

A może jeszcze inaczej?

Okazuje się, że usługi terminalowe to nie jedyny sposób na obniżenie kosztów związanych z umożliwieniem pracy kilku

osobom przy komputerze. Istnieje jeszcze jedna, bardzo interesująca i bardzo mało znana metoda, która może świetnie sprawdzić się w domu. Wykorzystuje się w tym przypadku specyficzną cechę Windows XP, która umożliwia przełączanie użytkowników bez ich wylogowywania. Cała idea sprowadza się do tego, aby w komputerze zainstalować w slotach PCI dodatkowe karty graficzne, a poprzez specjalne przejściówki USB podłączyć dodatkowe klawiatury i myszy (które odpowiadają liczbie kart graficznych).

Konieczne jest również zainstalowanie specjalnego oprogramowania sterującego. Gotowe zestawy (przejściówka USB plus oprogramowanie) oferuje firma Hydrapark (www.hydrapark.com). Oprogramowanie pozwala przypisać poszczególne zestawy mysz i klawiatura do konkretnej karty graficznej.

Z technicznego punktu widzenia, wystarczy jedna licencja na Windows XP i wszystkie pozostałe aplikacje. Właściwie wystarczy dostawić jeszcze tylko odpowiednią liczbę monitorów i kilku użytkowników może pracować na jednym komputerze.

Maksymalny zasięg kabli łączących monitory i klawiatury to około 40 metrów, co pozwala dość swobodnie rozstawić te końcówki nawet w kilku pomieszczeniach. W porównaniu z zakupem oddzielnych komputerów dla każdej zainteresowanej osoby (a nawet w niewielkiej rodzinie może być ich kilka) oszczędność finansowa jest bardzo poważna.

Uwaga!

Konfigurując usługi terminalowe, warto ograniczyć liczbę wyświetlanych kolorów do 256, chyba że wyższa wartość jest niezbędna. W trybie 256-kolorowym praca jest jednak wyraźnie szybsza niż np. w 16-bitowym.

Informacje

Gotowy zestaw, pozwalający przetestować działanie opisanej konfiguracji, składającej się w naszym przypadku z serwera i dwóch terminali, dostarczyła firma Infotex, http://www.infotex.com.pl , tel. (22) 8333050. Ta sama firma dostarczyła również drugie z opisanych rozwiązań, pozwalające kilku osobom równocześnie pracować na jednym komputerze.