Podstawy retuszu

Rozpoczynamy cykl poradników dla początkujących pod wspólnym hasłem - jak poprawić zdjęcia w programie graficznym.

Rozpoczynamy cykl poradników dla początkujących pod wspólnym hasłem - jak poprawić zdjęcia w programie graficznym.

Każdy aparat cyfrowy jest sprzedawany z oprogramowaniem do komputera. Oprócz sterowników zawsze znajdziemy jakiś program do obróbki zdjęć. Najczęściej będzie to Adobe Photoshop Elements, ale bywa też Jasc Paint Shop Pro albo Adobe Photoshop LE. Wszystkie przykłady w tekście oparliśmy na tym pierwszym programie, ale przedstawione narzędzia są także w pozostałych programach. Jedyną różnicą jest inny wygląd okien dialogowych.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyć

Otwieranie

Zdjęcie w programie graficznym można otworzyć na wiele sposobów. Najprostszy to wybranie opcji Open z menu File. Ale można też przeciągnąć ikonkę oznaczającą zdjęcie na ikonkę programu graficznego na pulpicie. Wtedy program się uruchomi i od razu otworzy zdjęcie 1.

1. Żeby otworzyć zdjęcie, wystarczy przeciągnąć je na ikonę programu graficznego.Kliknij, aby powiększyć1. Żeby otworzyć zdjęcie, wystarczy przeciągnąć je na ikonę programu graficznego.

Kadrowanie

2. Narzędzie do kadrowania pomaga wyciąć właściwy fragment zdjęcia.Kliknij, aby powiększyć2. Narzędzie do kadrowania pomaga wyciąć właściwy fragment zdjęcia.
3. Podczas kadrowania możemy dowolnie obracać wybrany fragment obrazu.Kliknij, aby powiększyć3. Podczas kadrowania możemy dowolnie obracać wybrany fragment obrazu.
2 Narzędzie do kadrowania, bardzo proste w obsłudze, pomaga wyciąć właściwy kawałek obrazu z wyjściowego zdjęcia. W pasku kontekstowym, który pojawia się po wybraniu z przybornika tego narzędzia, możemy (ale nie musimy) ustawić następujące parametry: szerokość przyciętego zdjęcia (Width), wysokość (Height), oraz rozdzielczość docelową (Resolution) w pikselach na cal lub centymetrach na cal. Kliknięcie na przycisk Front image spowoduje wstawienie w okienka rozmiarów zdjęcia wyjściowego, a Clear czyści wszystkie pola. Wysokość i szerokość możemy wskazać albo w centymetrach (wpisujemy np. "10 cm"), albo w pikselach (wówczas piszemy "100 px").

Kadrowanie polega na narysowaniu prostokąta oznaczającego kadr docelowy, tzn. wprowadzamy strzałkę w obszar zdjęcia, naciskamy przycisk myszy i przeciągamy tak, by prostokąt, który rysujemy, miał dobre rozmiary. Nie musimy "spinać się", by od razu narysować prawidłowo, bo cały czas mamy możliwość korekty. Służą do tego małe kwadraciki pojawiające się na obrysie. Jeśli najedziemy na któryś z nich kurosorem, zmieni on kształt na dwie malutkie strzałki. Teraz, gdy naciśniemy przycisk myszy, możemy dowolnie zmieniać obszar kadrowania. Ponadto przy narożnych kwadracikach kursor może przybrać kształt zagiętych strzałek - wtedy mamy możliwość obrócenia kadru 3.

Gdy już właściwy obszar jest wybrany, wystarczy nacisnąć klawisz Enter, by obraz został przycięty.

Poziomy

4. Narzędzie Levels pomaga wyrównać rozpiętość tonalną fotografii.Kliknij, aby powiększyć4. Narzędzie Levels pomaga wyrównać rozpiętość tonalną fotografii.
5. W Photoshop Elements wybieramy je w menu Enchance/Adjust Brightness/Contrast.Kliknij, aby powiększyć5. W Photoshop Elements wybieramy je w menu Enchance/Adjust Brightness/Contrast.
4 Bardzo często zdjęcia z aparatów cyfrowych mają złą rozpiętość tonalną. Dzieje się tak wtedy, gdy ani biały kolor nie jest na fotografii prawdziwie biały, ani czarny prawdziwie czarny, lecz jest np. jakby przydymiony. Do korekty takich problemów służy narzędzie Levels, które znajdziemy w każdym programie graficznym. W Photoshop Elements, by otworzyć właściwe okno, trzeba wybrać z menu Enhance->Adjust Brightness/Contrast->Levels, 5 (to samo możemy osiągnąć, naciskając klawisze "Ctrl" + "L").

Wykres na obrazku na poziomej osi ma odznaczone kolejne jasności pikseli, a na pionowej - liczbę pikseli o określonej jasności. W okolicach liczby 180 kończą się jakiekolwiek punkty obrazu. By skorygować rozpiętość tonalną, chwytamy prawy trójkąt pod osią poziomą i przeciągamy go tam, gdzie kończy się wykres, czyli w okolice punktu 180. Poprawę widać na pierwszy rzut oka. Możemy jeszcze ruszyć środkowy suwak służący do określenia, jak szybko następuje przejście od czarnego do białego. Zachęcam do eksperymentów.

Balans bieli

Nader częstą wpadką (nie tylko wśród zupełnych amatorów) przy fotografowaniu aparatem cyfrowym jest złe ustawienie balansu bieli. W Photoshop Elements do korekty tego błędu jest specjalne narzędzie. Wybieramy polecenie Enhance->Adjust Color->Color Cast. Pokazują się okienko i mała pipetka. Korekta sprowadza się do pokazania na zdjęciu miejsca, które naszym zdaniem powinno być szare albo białe.

Zapisywanie

Oczywiście, poprawione zdjęcie warto zapisać. Dobrze jest pozostawić sobie oryginał, a obrobione zdjęcie zapisać pod nową nazwą. Służy do tego polecenie Save As 6. Po wybraniu tego polecenia pojawia się okno dialogowe, w którym mamy podać nową nazwę pliku. Zmiany zatwierdzamy, klikając na OK lub wciskając Enter. W okienku dialogowym, które się pojawi, ważna jest tylko strefa Image options, w której program spyta o wielkość kompresji 7. Przesunięcie suwaka w prawo, w kierunku large file powoduje, że zapisany na dysku komputera plik będzie duży, ale za to jakość będzie bardzo dobra. Przesuwanie suwaka w lewo w kierunku small file powoduje, że wprawdzie zmniejszymy objętość zapisanych danych, ale będzie spadać jakość zdjęcia.

6. Wybierając poziom kompresji JPEG pamiętajmy - im większa, tym gorsza jakość.Kliknij, aby powiększyć6. Wybierając poziom kompresji JPEG pamiętajmy - im większa, tym gorsza jakość.7. Zdjęcie poddane korekcji warto zapisać, zachowując niezmienianą kopię oryginału.Kliknij, aby powiększyć7. Zdjęcie poddane korekcji warto zapisać, zachowując niezmienianą kopię oryginału.