Światło lubi drżeć

Przedstawiamy pokrótce zastosowania filtra polaryzacyjnego, który przyda się w zabawach ze światłem.

Przedstawiamy pokrótce zastosowania filtra polaryzacyjnego, który przyda się w zabawach ze światłem.

Światło ma bardzo dziwną naturę. Składa się z maleńkich cząsteczek zwanych fotonami, które - uderzając w różne przedmioty - potrafią zmieniać właściwości fizyczne pierwiastków chemicznych. Dzięki temu można rejestrować obraz na materiałach światłoczułych. Ale ten strumień cząstek zachowuje się też jak fala - ulega ugięciu, załamaniu, interferencji, odbiciu. Dzięki temu istnieje optyka - co to bowiem byłby za aparat fotograficzny, gdyby nie miał obiektywu.

Zobacz również:

Fotografowie nauczyli się przez dziesięciolecia na różne sposoby wykorzystywać zjawiska związane z falową naturą światła. Jednym z ciekawych pomysłów jest zastosowanie filtra polaryzacyjnego wykorzystującego odkryty w XVIII w. fakt, że światło jest falą poprzeczną. To znaczy, iż fala świetlna drga prostopadle do kierunku, w którym się przemieszcza - tak jak kręgi na wodzie rozchodzące się po powierzchni, gdy wrzucimy kamień. Tyle że fałdy na powierzchni wody tworzą się prostopadle do powierzchni i prostopadle do kierunku, w jakim przemieszcza się fala. A to oznacza, że cząsteczki wody mogą drgać tylko w jednej płaszczyźnie - w górę i w dół. Promień świetlny nie ma tych ograniczeń - drga sobie radośnie w dowolnym kierunku prostopadłym do kierunku przemieszczania się fali świetlnej. Takie światło nazywamy niespolaryzowanym.

Okazuje się jednak, że można zmusić światło, by - podobnie jak woda - drgało tylko w jednej płaszczyźnie. Taki promień jest określany mianem "spolaryzowany". Technicznie rozwiązuje się to w bardzo prosty sposób, przepuszczając światło przez materiał z wieloma bardzo wąskimi pionowymi szczelinami. W ten sposób jest przepuszczana tylko ta część fali, która drga wzdłuż szczelin, a reszta jest blokowana. Jeśli taką płytkę umieścimy przed obiektywem, wpuścimy tylko światło drgające w jednym kierunku, czyli spolaryzowane.

Niebieskie niebo, zielona trawa

Okazuje się, że zjawisko polaryzacji zachodzi nader często w przyrodzie. Światło, odbijając się od powierzchni niemetalicznych i przechodząc przez wodę, ulega polaryzacji. Powierzchnie niemetaliczne to szkło, lakiery, wosk na liściach roślin itp. Para wodna w atmosferze Ziemi, odpowiedzialna za błękit nieba, również polaryzuje światło. Kierunek polaryzacji i to, ile światła jej uległo, zależą od kąta padania światła na płaszczyznę i jej właściwości fizycznych. Zjawisko to można wykorzystać w fotografii. Najprostszym sposobem na pokazanie efektów jest sfotografowanie częściowo zachmurzonego nieba. Filtr polaryzacyjny odcina części światła z niebieskiego nieba, ale pozostawia światło odbite od chmur. W efekcie chmury wychodzą bardzo wyraźnie 1, 2.

Innym efektem, jaki możemy osiągnąć, jest likwidacja odbić w taflach szklanych. Filtr polaryzacyjny pozwala też na zazielenienie roślin, bo eliminuje refleksy świetlne na liściach. Jest również przydatny w fotografii portretowej, ponieważ pozwala zlikwidować niekorzystne odbicia światła na czole modela (lub modelki) bez kłopotliwego, zwłaszcza dla panów, makijażu.

1. Zdjęcie bez filtra. Chmury praktycznie nie widać, wszystkie kolory przytłumione.Kliknij, aby powiększyć1. Zdjęcie bez filtra. Chmury praktycznie nie widać, wszystkie kolory przytłumione.2. Zdjęcie z filtrem polaryzacyjnym. Doskonale widać chmury na tle niebieskiego nieba, zieleń drzew silna i soczysta.Kliknij, aby powiększyć2. Zdjęcie z filtrem polaryzacyjnym. Doskonale widać chmury na tle niebieskiego nieba, zieleń drzew silna i soczysta.

Filtr w praktyce

Użycie filtra wymaga odrobiny wyczucia, zwłaszcza w przypadku aparatu cyfrowego, gdzie efekty działania słabo widać na ekranie ciekłokrystalicznym. Każdy filtr po przykręceniu do obiektywu pozwala na obrót wokół własnej osi, ma nawet specjalną wypustkę ułatwiającą kręcenie. Jeśli nie widzimy żadnej różnicy w działaniu filtra na małym wyświetlaczu aparatu cyfrowego, potrzebne są dwa sposoby na uzyskanie dobrych efektów, niestety oba czasochłonne. Można po pierwsze, odkręcić filtr i popatrzeć przez niego na fotografowany obiekt. Gdy niepotrzebne refleksy światła znikną, zapamiętujemy kąt, pod jakim filtr był ustawiony (uchwyt do obracania jest tu bardzo przydatny), przykręcamy polaryzator do obiektywu, ustawiamy taki sam kąt i wykonujemy zdjęcie.

Dla leniwych jest jeszcze inny sposób: trzeba zrobić kilka zdjęć, obracając filtr za każdym razem o kilka stopni, tak by przy ostatnim ujęciu suma obrotów wyniosła 90 stopni. W domu wybierzemy to ujęcie, w którym efekt jest najwyraźniejszy.

3. Zdjęcie bez filtra. Refleksy światła na szybie praktycznie nie pozwalają zajrzeć do wnętrza budynku.Kliknij, aby powiększyć3. Zdjęcie bez filtra. Refleksy światła na szybie praktycznie nie pozwalają zajrzeć do wnętrza budynku.4. Zdjęcie z filtrem polaryzacyjnym. Odbicia na szybie w większości zniknęły bez śladu.Kliknij, aby powiększyć4. Zdjęcie z filtrem polaryzacyjnym. Odbicia na szybie w większości zniknęły bez śladu.

Zachęcamy do eksperymentów z filtrem polaryzacyjnym. Nie kosztuje on zbyt wiele (do 100 zł), a sprawia wiele satysfakcji fotografującemu.

Polaryzator liniowy czy kołowy

W sklepach można kupić dwa rodzaje polaryzatorów - liniowe (linear) i kołowe (circular). Różnica polega na tym, że filtr kołowy składa się z dwóch filtrów: liniowego i ćwierćfalowego. Ten ostatni sprawia, że spolaryzowane światło nie przestaje drgać w jednej płaszczyźnie, a zaczyna obracać się wokół osi wyznaczonej przez kierunek przemieszczania się fali świetlnej. Taki filtr działa dokładnie tak jak filtr liniowy, ale światło z niego wychodzące nie jest spolaryzowane. Taka kombinacja jest potrzebna w tych aparatach, w których na drodze do światłomierza ustawiono lustro półprzepuszczalne (wszystkie lustrzanki). Gdyby nie filtr ćwierćfalowy, przejście przez półprzepuszczalne lustro (które jest polaryzatorem) oznaczałoby "ogłupienie" układu pomiaru światła. Jeśli nie wiemy jak nasz aparat mierzy światło, bezpieczniej jest kupić filtr kołowy.