Tajniki panoramy

Stworzenie panoramy wymagało kiedyś kilku miesięcy wytężonej pracy grupy malarzy, litrów farby i nieprzeliczonych ilości pędzli. Dziś wystarczą cyfrowy aparat fotograficzny i komputer.

Stworzenie panoramy wymagało kiedyś kilku miesięcy wytężonej pracy grupy malarzy, litrów farby i nieprzeliczonych ilości pędzli. Dziś wystarczą cyfrowy aparat fotograficzny i komputer.

Aparat cyfrowy i komputerowa obróbka zdjęć dają nieskończone możliwości. Malarze pracujący nad słynną Panoramą Racławicką musieli znać doskonale zasady perspektywy i optyki. Stworzenie dzieła podziwianego do dziś zajęło wiele miesięcy żmudnej pracy. Mając aparat cyfrowy i komputer, nie musimy wiedzieć tyle o malarstwie. Wprawdzie trudno będzie nam powtórzyć sukces Panoramy Racławickiej, ale mimo to stworzenie własnych zdjęć, które można będzie oglądać "w kółko", sprawi na pewno wiele satysfakcji.

Zobacz również:

Jak widać na naszym zdjęciu panoramicznym nie zawsze udaje się uniknąć drobnych przesunięć, ale efekt jest i tak zadowalający.Kliknij, aby powiększyćJak widać na naszym zdjęciu panoramicznym nie zawsze udaje się uniknąć drobnych przesunięć, ale efekt jest i tak zadowalający.Same zdjęcia panoramiczne nie są niczym nowym w fotografii. Ale do czasów rozpowszechnienia fotografii cyfrowej była to raczej zabawa dla prawdziwych pasjonatów i źródło zarobku nielicznych fotografów profesjonalnych. Głównie dlatego że do robienia zdjęć panoramicznych był potrzebny sprzęt specjalistyczny. Aparaty do robienia panoramy miały bardzo skomplikowaną budowę ze względu na bardzo szeroki kąt widzenia obiektywów. Nie brakowało np. konstrukcji wyposażonych w obiektywy poruszające się w płaszczyźnie poziomej podczas robienia zdjęcia.

W dobie komputerowej obróbki obrazów ruchomy obiektyw można zastąpić ruchomym aparatem fotograficznym. Wystarczy wykonać serię zdjęć, tak by kadry delikatnie zachodziły na siebie, obracając aparat wokół osi o dowolny kąt, nawet 360 stopni. Niektóre aparaty cyfrowe (np. wszystkie Canony serii Powershot) wręcz pomagają w kadrowaniu zdjęć panoramicznych, wyświetlając fragmenty poprzedniego ujęcia.

W czasie robienia takich zdjęć trzeba przestrzegać kilku reguł, niestety niezbyt prostych. Po pierwsze, najlepiej jest robić zdjęcia ze statywu. Wtedy najłatwiej jest zrobić wszystkie zdjęcia z tego samego punktu, gdzie jedyną zmienną jest kąt obrotu aparatu. Nie każdy jednak musi mieć ten gadżet. Można oczywiście zrobić "z ręki", ale trzeba pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, trzeba obracać aparat w jednej płaszczyźnie. Po drugie, trzeba obracać tak jakby urządzenie było przymocowane do statywu. Oś obrotu powinna przechodzić przez matrycę światłoczułą, inaczej zdjęcia będą przesunięte. I choć wydaje się to mało istotne, przesunięcie o kilka centymetrów może sprawić duże kłopoty z późniejszym sklejeniem zdjęć. Przesunięcie aparatu daje bowiem zupełnie inną perspektywę niż sam obrót. A jeśli ktoś jeszcze patrzy na tę uwagę sceptycznie, to proponujemy prosty eksperyment: spójrzmy na świat raz lewym, raz prawym okiem, a zobaczymy, że te dwa widoki delikatnie się różnią.

Nie mniej istotne w czasie robienia serii zdjęć są parametry ekspozycji. Jeśli aparat będzie robił w trybie automatycznym, to na pewno dobierze różne czasy naświetlania i przysłony w zależności od tego, jak będziemy ustawieni względem słońca (nawet w pochmurny dzień).

Dlatego musimy wybrać jakiś fragment fotografowanego obrazu i na nim ustalić parametry ekspozycji. Najlepiej gdy słońce świeci nam dokładnie z boku, bo w takim przypadku oświetlenie jest uśrednione pomiędzy robieniem zdjęcia "ze słońcem" i "pod słońce". Jeśli aparat ma tryb ręczny, zapamiętujemy parametry ekspozycji dla wybranego fragmentu obrazu i ustawiamy taki sam czas i przysłonę w trybie ręcznym. Jeśli nasz sprzęt nie ma trybu manualnego, może ma przynajmniej blokowanie parametrów ekspozycji (nazywa się to AEL, AE Lock itp.), które działa w ten sam sposób. Jeśli i tego nie mamy, musimy liczyć się z tym, że panorama nie będzie rewelacyjna.

1. Program wita nas kreatorem, który poprowadzi nas przez cały czas tworzenia obrazka. Na początku wybieramy rodzaj panoramy.Kliknij, aby powiększyć1. Program wita nas kreatorem, który poprowadzi nas przez cały czas tworzenia obrazka. Na początku wybieramy rodzaj panoramy.Gdy już zrobimy zdjęcia i przeniesiemy do komputera, czas użyć programu do klejenia zdjęć. Zwykły program graficzny nie przyda się na wiele, bo na pierwszą przymiarkę zdjęcia do siebie nie pasują. Dzieje się tak dlatego, gdyż każdy obiektyw wprowadza do obrazu zniekształcenia. Inaczej oddawane są linie poziome i pionowe w centrum kadru, a inaczej na jego brzegach. W efekcie zdjęcia nie pasują do siebie, bo linie, które pierwotnie miały być równoległe, krzywią się każda w swoją stronę - do środka lub na zewnątrz zdjęcia. Właśnie z tego powodu robienie panoramy "za starych dobrych czasów" fotografii tradycyjnej nie miało racji bytu. Odbitki przycięte nożyczkami nijak nie chciały do siebie pasować.

Programów do klejenia zdjęć panoramicznych jest mnóstwo, jedne lepsze, drugie gorsze. My przedstawimy jeden z najdokładniejszych programów do tworzenia panoram, stworzony na bazie pracy naukowej Helmut Dersch z Uniwersytetu w Melbourne. Program Dersha nazywa się Panorama Tools Sticher i jest darmowy. Niestety, korzystanie z niego jest bardzo skomplikowane. Ale do programu stworzono również interfejs użytkownika PT GUI (umieściliśmy go na płycie dołączonej do tego numeru ZOOM-a), który niestety kosztuje 60 euro, ale za to czyni PT Sticher prosty w obsłudze. Poza tym przez 30 dni możemy testować program za darmo.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu wita nas on kreatorem 1 - narzędziem pozwalającym krok po kroku dokonać wszystkich potrzebnych operacji. Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest wybór rodzaju panoramy. W naszym przypadku jest to zdjęcie typu 360 stopni. Zaznaczamy odpowiednią opcję i przechodzimy do następnej planszy, naciskając guzik "Next".

Tutaj, naciskając guzik "Load Images" 2, ładujemy zdjęcia, które mają zostać sklejone 3. Po wczytaniu zdjęć przechodzimy dalej, naciskając oczywiście klawisz "Next".

2. Do następnego okna kreatora przechodzimy, naciskając guzik "Next" na dole okna. Teraz trzeba załadować zdjęcia, które połączymy.Kliknij, aby powiększyć2. Do następnego okna kreatora przechodzimy, naciskając guzik "Next" na dole okna. Teraz trzeba załadować zdjęcia, które połączymy.3. Okno wyboru zdjęć pozwala wczytać od razu wszystkie składniki przyszłej panoramy. Kilka plików zaznaczamy, trzymając "Shift".Kliknij, aby powiększyć3. Okno wyboru zdjęć pozwala wczytać od razu wszystkie składniki przyszłej panoramy. Kilka plików zaznaczamy, trzymając "Shift".

4. W następnym oknie określamy jak obracaliś-my aparat robiąc zdjęcia. Czy było to zgodnie z ruchem wskazówek zegara czy odwrotnie.Kliknij, aby powiększyć4. W następnym oknie określamy jak obracaliś-my aparat robiąc zdjęcia. Czy było to zgodnie z ruchem wskazówek zegara czy odwrotnie.Program uporządkuje automatycznie zdjęcia. Jak to zrobił, możemy przekonać się, naciskając guzik "Show panorama editor" 4. Wyświetli się okno podglądu panoramy 5. Najważniejsze jest oczywiście ustalenie, czy fotografując panoramę obracaliśmy aparat zgodnie z ruchem wskazówek zegara "Clockwise", czy przeciwnie "Counterclockwise". Suwakiem "Overlap" ustalamy też wstępnie, jak bardzo zdjęcia zachodzą na siebie. Jeśli jakaś fotografia nie jest na swoim miejscu, chwytamy ją po prostu w edytorze panoramy i przeciągamy tam, gdzie powinna być. Gdy już wszystko jest na swoim miejscu, przechodzimy (guzikiem "Next") do najżmudniejszej części całego procesu - ustalania punktów kontrolnych. W tym celu klikamy na guzik "Show control point editor" 6.

5. Naciśnięcie klawisza "Show panorama editor" otwiera okno, w którym możemy sprawdzić, czy zdjęcia są w dobrej kolejności.Kliknij, aby powiększyć5. Naciśnięcie klawisza "Show panorama editor" otwiera okno, w którym możemy sprawdzić, czy zdjęcia są w dobrej kolejności.6. Teraz najżmudniejsza część tworzenia panoramy. Rozpoczynamy ją, klikając guzik "Show control point editor".Kliknij, aby powiększyć6. Teraz najżmudniejsza część tworzenia panoramy. Rozpoczynamy ją, klikając guzik "Show control point editor".

Pojawia się okno pokazujące dwa sąsiadujące ze sobą zdjęcia. Musimy teraz pokazać programowi, które punkty na fotografiach odpowiadają tym samym miejscom, to znaczy muszą być na siebie nałożone. W tym celu w jednym oknie (obojętnie lewym czy prawym) klikamy na jakiś detal 7. Najlepiej do tego celu nadają się gzymsy, ramy okienne, śmietniki itp. Wszędzie tam gdzie jest wyraźny wzór, który można odnaleźć na sąsiedniej fotografii. Dla każdej pary zdjęć musimy ustalić co najmniej 3 punkty kontrolne. Im bardziej są od siebie oddalone, tym lepiej. Zdjęcia obrabiane w edytorze punktów kontrolnych wybieramy, klikając na numery, które są nad każdym z okien podglądu. Gdy już wszystkie zdjęcia mają ustalone punkty kontrolne, możemy przejść dalej.

7. W edytorze punktów kontrolnych wskazujemy, które punkty na sąsiadujących fotografiach mają się pokrywać.Kliknij, aby powiększyć7. W edytorze punktów kontrolnych wskazujemy, które punkty na sąsiadujących fotografiach mają się pokrywać.8. Każda para zdjęć musi mieć co najmniej trzy punkty kontrolne. Program ostrzega, jeśli jest ich mniej.Kliknij, aby powiększyć8. Każda para zdjęć musi mieć co najmniej trzy punkty kontrolne. Program ostrzega, jeśli jest ich mniej.

9. Po ustawieniu punktów kontrolnych możemy uruchomić procedurę optymalizującą fotografie. (guzik "Run optimizer")Kliknij, aby powiększyć9. Po ustawieniu punktów kontrolnych możemy uruchomić procedurę optymalizującą fotografie. (guzik "Run optimizer")W następnym oknie dialogowym 9 klikamy na guzik "Run optimizer". Program postara się obliczyć, jak zdeformować zdjęcia, by pasowały do siebie. Operacja trwa trochę, ale pod koniec program wyświetla raport z obliczeń 10. Nie przejmujmy się wszystkimi wypisywanymi informacjami. Najważniejsza jest konkluzja podświetlona kolorem. Jeśli napis jest zielony (w tym przypadku "good"), to możemy przejść dalej. Jeśli jest czerwony, trzeba skorygować punkty kontrolne. Zakładka "Control point distance" 11 pozwala określić, które punkty kontrolne sprawiają najwięcej kłopotów (mają największy dystans). W edytorze punktów kontrolnych możemy je usunąć i ustawić od nowa.

10. Po wykonaniu optymalizacji program wyświetla wyniki. Jeśli napis jest zielony to dobrze, jeśli nie musimy poprawić punkty kontrolne.Kliknij, aby powiększyć10. Po wykonaniu optymalizacji program wyświetla wyniki. Jeśli napis jest zielony to dobrze, jeśli nie musimy poprawić punkty kontrolne.11. W zakładce "Control point distance" możemy sprawdzić, które punkty sprawiły najwięcej kłopotów w optymalizacji.Kliknij, aby powiększyć11. W zakładce "Control point distance" możemy sprawdzić, które punkty sprawiły najwięcej kłopotów w optymalizacji.

12. I to już koniec. Wystarczy nacisnąć guzik "Create panorama" i po jakimś czasie zdjęcie będzie gotowe.Kliknij, aby powiększyć12. I to już koniec. Wystarczy nacisnąć guzik "Create panorama" i po jakimś czasie zdjęcie będzie gotowe.I to już w zasadzie koniec. Następne okno 12 pozwala uruchomić proces obliczeń. Dobrze jest na początku zrobić podgląd "Preview panorama", bo w tym przypadku obliczenia trwają tylko kilka chwil. Z podglądu zorientujemy się, czy wszystko jest w porządku. Jeśli na przykład między jakimiś zdjęciami są duże rozbieżności, trzeba dodać kilka punktów kontrolnych.

Gdy podgląd nas zadowala, możemy kliknąć na "Create panorama" i komputer rozpocznie obliczenia. Dobrze jest zostawić go na noc, gdyż przy dużych fotografiach praca może trwać nawet kilka godzin. Ale to i tak zdecydowanie krócej niż pracował Jan Styka i Wojciech Kossak wraz z kilkoma innymi malarzami przy Panoramie Racławickiej. Oni malowali dziesięć miesięcy...