Zdjęcia z oddali

Czy połączenie aparatu cyfrowego z komputerem ma sprowadzać się jedynie do przenoszenia zdjęć z karty pamięci na dysk twardy? Czasem można osiągnąć znacznie więcej.

Czy połączenie aparatu cyfrowego z komputerem ma sprowadzać się jedynie do przenoszenia zdjęć z karty pamięci na dysk twardy? Czasem można osiągnąć znacznie więcej.

Od wielu lat firma Canon dołącza do swoich produktów program Remote capture pozwalający na sterowanie aparatem cyfrowym z komputera. Powoli inni producenci idą w ślady Canona. Niektórzy wprawdzie życzą sobie sporo za taki program (jak np. Nikon ok. 100 USD), ale coraz częściej bywa, że firmy decydują się na darmową dystrybucję. Tak postąpił np. Pentax, który zapowiedział wprowadzenie wkrótce bezpłatnego programu do zdalnego kierowania z komputera lustrzanką ist D. Na razie jednak przedstawiamy bezpłatny program Canona, który działa ze wszystkimi obecnie sprzedawanymi aparatami tej firmy.

Zobacz również:

Z życia kwiatów

Jedną z ciekawszych funkcji oprogramowania do zdalnego kierowania aparatem jest możliwość wykonywania zdjęć z interwałem czasowym. Dzięki temu można się pokusić o zrobienie filmu "z życia kwiatów", nie dysponując kamerą wideo. A nawet jeśli mamy ją, to nie zawsze potrafi ona wykonać zdjęcia poklatkowe.

Oczywiście, najlepiej do zdjęć nadają się kwiaty w ogrodzie, ale stwarza to kilka problemów technicznych. Po pierwsze, wiatr może tak poruszać kwiatami, że z filmu nic nie wyjdzie, bo na każdym zdjęciu kwiatek będzie w innym miejscu. Po drugie, kwiaty najczęściej otwierają i zamykają kielichy, gdy zmieniają się temperatura i wilgotność otoczenia. Temperatura zmienia się pod wieczór, gdy zaczyna brakować światła. Wilgotność natomiast w czasie deszczu - a ten z kolei nie służy sprzętowi fotograficznemu. Pozostaje też problem z "zaciągnięciem" komputera do ogrodu. Pół biedy, gdy mamy laptopa, ale z komputerem stacjonarnym ten numer nie przejdzie. A kabel USB może mieć najwyżej 12 m, co z reguły nie wystarcza do ogrodu.

Oszukać roślinę

Ale kwiaty można oszukać. Na przykład świeże kwiaty cięte można postawić wieczorem na parapecie przy otwartym oknie. Światło z pomieszczenia wystarczy do zrobienia zdjęcia, a kwiat zamknie się od wieczornego chłodu. Można też sfotografować kwiatek doniczkowy, który odwrócimy wieczorem o 90 stopni. O brzasku zacznie on odwracać liście w kierunku słońca, co pozwoli zarejestrować ruch.

Aby to wykonać, trzeba mieć statyw i kabelek USB wystarczająco długi, by połączyć komputer z aparatem (istnieją przedłużacze do kabli USB). Łączymy aparat z komputerem. Jeśli aparat ma różne tryby łączenia się z komputerem, w menu cyfraka ustawiamy tryb połączenia na Normal. (Jeżeli będzie ustawiony tryb PTP, to Remote Capture nie zauważy aparatu).

1. W okienku "Shooting" możemy ustawić wiele parametrów aparatu podłączonego do komputera.Kliknij, aby powiększyć1. W okienku "Shooting" możemy ustawić wiele parametrów aparatu podłączonego do komputera.2. W tym oknie mamy podgląd zrobionych i załadowanych do komputera zdjęć.Kliknij, aby powiększyć2. W tym oknie mamy podgląd zrobionych i załadowanych do komputera zdjęć.

Po podłączeniu uruchamiamy program. Na początku spyta, czy ma się połączyć z aparatem. Odpowiadamy twierdząco (Connect) i po chwili uzyskujemy dostęp do aparatu. Pojawiają się dwa okna programu 1, 2. Jeśli chcemy w przyszłości ze zdjęć zrobić film, w okienku Size/Quality wybieramy Small/Normal 4, bo i tak program do robienia filmów nie poradzi sobie ze zdjęciami większymi. Ustawiamy aparat na kwiatek, wybieramy zakładkę Interval timer shooting. Chcąc sfotografować kwiat zamykający się wieczorem, ustawiamy Interval na 15 s, a liczbę zdjęć - na 120 3. Oznacza to, że aparat będzie wykonywał zdjęcia przez pół godziny - wystarczająco długo, by kwiatek zamknął się od wieczornego chłodu.

3. Jeśli chcemy zarejestrować ruch kwiatów, ustawiamy interwał czasowy na 30 s.Kliknij, aby powiększyć3. Jeśli chcemy zarejestrować ruch kwiatów, ustawiamy interwał czasowy na 30 s.4. W tym okienku wybieramy rozmiar zdjęcia zgodnie z konwecją w menu aparatu.Kliknij, aby powiększyć4. W tym okienku wybieramy rozmiar zdjęcia zgodnie z konwecją w menu aparatu.

Po zrobieniu zdjęć trzeba połączyć poszczególne klatki. Może do tego posłużyć dowolny program do edycji filmów, nawet Windows Movie Maker (WMM). Po uruchomieniu programu, musimy wczytać wszystkie zdjęcia. Najprościej jest zaznaczyć je w okienku Eksploratora Windows i przeciągnąć do okienka WMM. Teraz musimy z menu Narzędzia wybrać Opcje i w zakładce Zaawansowane ustawić Czas trwania obrazu na 0,125 s 5. To ciut za długo, ponieważ, by uzyskać płynny film, powinno być 0,04 s, ale WMM nie pozwala na mniej. Zaznaczamy w okienku kolekcji WMM wszystkie zdjęcia i przeciągamy je do paska filmu na dole 6. Po chwili program jest gotowy do następnej czynności. Teraz wystarczy zapisać film na dysku.

5. By z poszczególnych klatek zrobić film, trzeba ustawić czas trwania jednego obrazu na 0,04 s, albo na minimalną możliwą wartość - tak jak w programie WMM.Kliknij, aby powiększyć5. By z poszczególnych klatek zrobić film, trzeba ustawić czas trwania jednego obrazu na 0,04 s, albo na minimalną możliwą wartość - tak jak w programie WMM.6. Potem przeciągamy poszczególne zdjęcia na linię czasową i w zasadzie film gotowy. Pozostaje go zapisać.Kliknij, aby powiększyć6. Potem przeciągamy poszczególne zdjęcia na linię czasową i w zasadzie film gotowy. Pozostaje go zapisać.

Filmiki tworzone w ten sposób są bardzo ciekawe. Oprócz kwiatów wdzięcznymi tematami są ulice w nocy, zachody i wschody słońca, wędrówka księżyca po nocnym niebie czy zwykłe chmury na niebie.