Podwodna Camedia

Postanowiliśmy sprawdzić, jak zachowuje się pod wodą zwycięzca naszego testu - Olympus 5060 ze specjalną obudową do nurkowania.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak zachowuje się pod wodą zwycięzca naszego testu - Olympus 5060 ze specjalną obudową do nurkowania.

Dużym plusem samego aparatu jest intuicyjna obsługa. Gdy nie wiemy jak uruchomić funkcję, na której nam zależy, bez trudu i raczej dość szybko dojdziemy do zadowalającego efektu elementarną i niemal zawsze sprawdzalną metodą prób i błędów.

Zobacz również:

Balans bieli i "Makro"

Mimo tej łatwości obsługi "na powierzchni", istnieje jednak pewna niedogodność, o której warto wspomnieć ze względu na pracę pod wodą. Nie każdy użytkownik aparatu, chcący dopiero podjąć się robienia zdjęć podwodnych, wie, jak istotna w tych realiach jest umiejętność szybkiego i łatwego ustawienia balansu bieli. Niestety, nie dowie się o tym także z dołączonej do aparatu instrukcji. Odpowiednie informacje znajdzie dopiero na płytce z oprogramowaniem, gdzie na szczęście producent zamieścił już stosowny opis regulacji balansu bieli. Dlatego uczulamy wszystkich chętnych, aby nie ograniczać się tylko do słowa pisanego, ale również "zapuścić" dołączone do aparatu CD. Swoją drogą w instrukcji pisanej mógłby się pojawić choćby krótki odnośnik na ten temat.

Skoro jesteśmy już przy balansie bieli, powiedzmy, że w modelu 5060 istnieje możliwość wyprowadzenia tej funkcji z menu poprzez klawisz "Makro". Należy to zapisać jako niewątpliwy plus aparatu i obudowy. Trzeba jednak zabrać się do tego jeszcze na powierzchni, gdyż pod wodą to niemal niemożliwe. Aby bowiem dotrzeć do funkcji i ją ustawić, trzeba aż sześć razy klikać przyciskami - to stanowczo za dużo w sytuacji, gdy jesteśmy już pod wodą. Przestrzegamy przed takimi próbami, gdyż w polskich wodach są one niemal z założenia skazane na niepowodzenie. Dlaczego? Otóż, chodzi o pewien szczegół, który na powierzchni raczej nie przyjdzie nam do głowy. Klawisze po prostu usytuowane są zbyt blisko siebie. To minus pracy z tym aparatem i obudową pod wodą. O ile na powierzchni możemy je wyczuć kciukiem bez problemu, o tyle w zimnych polskich wodach, gdzie zazwyczaj mamy na rękach grube rękawice, nasze czucie jest minimalne, jeśli nie żadne. Już grubość rękawic jest wystarczającą przeszkodą. Dlatego właśnie należy się cieszyć z klawisza "Makro" i możliwości przypisania mu odpowiedniej funkcji.

Zewnętrzna lampa błyskowa

Kliknij, aby powiększyćNiewątpliwym plusem obudowy jest to, że ma ona gniazdo do podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej. To bardzo podnosi możliwości aparatu w warunkach wodnych. Lampę zewnętrzną można podłączyć zarówno kablem światłowodowym - będzie ona wówczas pracować w trybie slave, jak i za pomocą połączenia Nikonos 5, które pozwala na pracę lampy w pełnej automatyce. Zdaniem Macieja Tomaszewskiego, specjalisty od fotografii podwodnej, to jedyny aparat w tym segmencie, który ma taką opcję. Dopowiedzmy, że istnieje również możliwość podłączenia do obudowy zewnętrznego ramienia lampy błyskowej typu DX. Aparat wyposażony w taki wysięgnik będzie dobrze pracował np. z lampą YS-25 podłączaną niestety tylko światłowodowo lub bardziej zaawansowaną YS-90DX, która poza trybem slave oferuje też możliwość pracy w pełni zautomatyzowanej.

Dodatki i konserwacja

Kliknij, aby powiększyćObudowa jest wykonana z poliwęglanów, dzięki czemu jest lekka i ma dodatnią pływalność. Mówiąc prościej, nie topi się, lecz unosi na powierzchni. Na szczęście, producent wyposażył ją w wyjmowalny obciążnik, za pomocą którego można zmienić jej właściwości. To szczególnie ważne, jeśli nie chcemy, by aparat pod wodą odpływał w górę ku powierzchni, lecz swobodnie opadał zgodnie z prawami ciążenia. Wielu nurków woli bowiem raczej tę drugą opcję.

Z racji tego, że, jak większość obudów w tym segmencie cenowym, jest ona plastikowa, trzeba być ostrożnym przy obchodzeniu się z nią, gdyż łatwo się rysuje. Szczególną uwagę należy zwrócić zwłaszcza na szkło portu obiektywowego. Przede wszystkim trzeba dbać o czystość. Po każdym nurkowaniu należy przemyć obudowę słodką wodą i wytrzeć miękką szmatką. Zaniedbania w tej kwestii po pewnym czasie zemszczą się srogo w postaci plam i osadu podobnego do pozostawionego przez herbatę na szkle. Do obudowy jest także dołączony konwerter szerokokątny obiektywu 16 mm.

Obudowa jest wyposażona w smycz, którą możemy przełożyć przez nadgarstek, aby nie zgubić sprzętu. Niemniej odradzamy jej stosowanie. Jest trochę za mała - trudno przez nią przecisnąć rękę w grubej rękawicy, a poza tym nazbyt obciąża dłoń. Polecamy raczej zakup nieco dłuższej linki i karabińczyka, za pomocą którego przypniemy nasz aparat do uprzęży. Ten sposób zabezpieczenia go przed zgubieniem niewątpliwie zapewni większy komfort ruchów.

Podsumowując test, możemy spokojnie powiedzieć, że przy odpowiedniej konserwacji zakup tej obudowy będzie z pewnością wyborem, którego nie będziemy żałować. Profesjonalista być może będzie nieco kręcić nosem na zbyt ciemny obiektyw, jednak każdy amator lub średnio zaawansowany fotograf chcący robić dobrej jakości zdjęcia podwodne będzie z pewnością usatysfakcjonowany.

Typ: obudowa do aparatu Olympus Camedia 5060

Dystrybutor: Eurocolor, http://www.eurocolor.pl

Cena: 1000 zł