Wakacyjne dodatki

Fotoamator w podróży nie może zapomnieć o kilku przydatnych dodatkach do aparatu cyfrowego. Najważniejsze to: archiwizatory zdjęć, torba na sprzęt i akumulatorki. Jak je wybrać?

Fotoamator w podróży nie może zapomnieć o kilku przydatnych dodatkach do aparatu cyfrowego. Najważniejsze to: archiwizatory zdjęć, torba na sprzęt i akumulatorki. Jak je wybrać?

Zdjęcia z aparatów cyfrowych nic nie kosztują do momentu, gdy chcemy je przenieść na papier. Ale tu pojawia się pierwsza pułapka. Kupując kartę pamięci, myślimy kategoriami fotografii tradycyjnej: 150 zdjęć? Tyle nigdy nie przywiozę z wakacji. Po czym po pierwszym wyjeździe okazuje się, że 150 zdjęć cyfrowych to nie jest wielki wyczyn. Karta pamięci staje się za mała. Jak sobie z tym poradzić?

Zobacz również:

Pojemnik na zdjęcia

Przenośny czytnik kart CF i odtwarzacz zdjęć i wideo w jednym.Kliknij, aby powiększyćPrzenośny czytnik kart CF i odtwarzacz zdjęć i wideo w jednym.To bardzo dobre rozwiązanie. Wiele firm oferuje kieszonkowe urządzenia wyposażone w dysk twardy o pojemności 10-80 GB. Obsługa jest bajecznie prosta. Do czytnika wkładamy kartę, naciskamy przycisk Copy i już po chwili cała zawartość jest przeniesiona na dysk wewnętrzny. Lepsze urządzenia mają wyświetlacz ciekłokrystaliczny pozwalający oglądać wykonane zdjęcia. Niestety, nie jest to rozwiązanie tanie - ceną często dorównuje aparatowi cyfrowemu.

Dodatkowa karta

Za stosunkowo nieduże pieniądze można powiększyć dostępną nam pamięć. Karta o pojemności 256 MB to - w zależności od typu - wydatek rzędu 220-330 zł. I tu smutna wiadomość. Każda karta będzie za mała, gdyż apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ale zakup pozwoli nam oddalić przynajmniej na trochę widmo głodu...

Kafejka internetowa

To dość nietypowe, ale skuteczne rozwiązanie. Jeśli na wakacje jeździmy w wystarczająco cywilizowane miejsce, by spotkać na swej drodze kafejkę internetową, jesteśmy uratowani. Nie chodzi o to, żeby gdziekolwiek wysyłać zdjęcia e-mailem, bo niewiele skrzynek pocztowych wytrzyma kilkaset megabajtów załączników. Ale w kafejkach są nagrywarki CD-R, na których można bez problemu zmieścić zdjęcia z karty pamięci. Pamiętajmy jednak o zabraniu ze sobą czytnika USB (koszt ok. 100 zł), bo choć nagrywarka będzie prawie na pewno, to czytnik naszych kart nie jest tak oczywistym wyposażeniem kafejki.

Kieszeń pod prądem

Ładowarka uniwersalna kosztuje od 150 do 250 zł w zależności od zamontowanego adaptera. Można ją podłączyć do gniazdka elektrycznego albo akumulatora samochodowego.Kliknij, aby powiększyćŁadowarka uniwersalna kosztuje od 150 do 250 zł w zależności od zamontowanego adaptera. Można ją podłączyć do gniazdka elektrycznego albo akumulatora samochodowego.Wybierając się w podróż z aparatem cyfrowym, trzeba pamiętać o naładowaniu baterii. Kupowanie codziennie kompletu baterii (zwłaszcza za granicą) jest mało praktyczne i kosztowne. Rozwiązaniem są ładowalne akumulatorki.

O ile w warunkach domowych problem zasilania aparatu nie wydaje się tak palący - wszak w każdym pomieszczeniu znajdziemy przynajmniej jedno gniazdko elektryczne - o tyle w warunkach letniego aktywnego wypoczynku sprawa może nabrać całkiem nowych wymiarów. Warto o tym pamiętać zawczasu i odpowiednio przygotować się na letnie wyjazdy na kemping albo na jacht. Uwagę aktywnych turystów powinny przykuć szczególnie dwa niewielkie, niemniej bardzo przydatne urządzenia firmy ROWI.

Przenośny bank zdjęć zarchiwizuje nawet największe kolekcje fotografii.Kliknij, aby powiększyćPrzenośny bank zdjęć zarchiwizuje nawet największe kolekcje fotografii.Pierwszym z nich jest uniwersalny zasilacz/ładowarka AQ 6694. Został on zaprojektowany specjalnie dla aparatów cyfrowych i kamer. Może współpracować z produktami niemal każdej firmy. Umożliwia zasilanie aparatów cyfrowych i kamer zarówno z sieci 230 V, jak i z gniazda zapalniczki samochodowej 12 V. W komplecie jest dołączonych sześćĘwymiennych wtyczek adapterowych do różnych urządzeń. Cena urządzenia wynosi 155 zł.

Seria Stealth Reporter firmy LowePro została zaprojektowana z myślą o profesjonalnych fotografach. Dlatego torby nie rzucają się w oczy i można z nich szybko wyciągnąć aparat. Nie są tanie, model na zdjęciu kosztuje 393 zł, ale warto rozważyć zakup, gdy mamy więcej sprzętu cyfrowego.Kliknij, aby powiększyćSeria Stealth Reporter firmy LowePro została zaprojektowana z myślą o profesjonalnych fotografach. Dlatego torby nie rzucają się w oczy i można z nich szybko wyciągnąć aparat. Nie są tanie, model na zdjęciu kosztuje 393 zł, ale warto rozważyć zakup, gdy mamy więcej sprzętu cyfrowego.Innym przydatnym gadżetem będzie z pewnością uniwersalna ładowarka do akumulatorów oznaczona kodem AQ 6693. Jest ona tak zaprojektowana, aby mogła współpracować z wymiennymi adapterami (różnej wielkości płytkami zakładanymi na górną część ładowarki). Dzięki nim ładowarkę AQ 6693 można stosować do większości typów akumulatorów aparatów cyfrowych i kamer wideo dostępnych na rynku. Mikroprocesor wbudowany w urządzenie dobiera właściwe parametry ładowania akumulatorów: NiCd, Ni-MH i Li-Ion o napięciu od 3,6 V do 12 V. Stan naładowania jest pokazywany na małym wyświetlaczu LCD. Ładowarkę można zasilać zarówno z sieci 230 V, jak i z gniazda zapalniczki w samochodzie. Kosztuje w zależności od użytego adaptera od 150 do 250 zł.

Jeśli zaś nasz aparat działa na zwykłe baterie AA, pomyślmy o ładowarce z akumulatorkami, np. firmy GP Batteries czy Trust.

Cyfrówka w ukryciu

Dużą ilość sprzętu warto spakować w plecak. Ten na zdjęciu jest wodoodporny - gdy zamknięte są wszystkie suwaki, nie dość, że do środka nie wpadnie żadna kropla wody, to jeszcze plecak pływa. Rozwiązanie, choć kosztowne - 1543 zł - w sam raz nadaje się na jacht albo kajak.Kliknij, aby powiększyćDużą ilość sprzętu warto spakować w plecak. Ten na zdjęciu jest wodoodporny - gdy zamknięte są wszystkie suwaki, nie dość, że do środka nie wpadnie żadna kropla wody, to jeszcze plecak pływa. Rozwiązanie, choć kosztowne - 1543 zł - w sam raz nadaje się na jacht albo kajak.Jak wybrać torbę fotograficzną? Z pozoru nic prostszego. Idziemy do sklepu, kupujemy najładniejszą, jaka mieści się w założonym budżecie i pasuje do naszego aparatu. No właśnie - najładniejszą. Aparaty cyfrowe i kamery mają nowoczesny design, kupujemy je w kipiących kolorami pudełkach z dala widocznych na sklepowych półkach. Ale to nie znaczy, że powinniśmy nosić je w z dala widocznych kolorowych torbach. W końcu sprzęt fotograficzny i filmowy stanowi bardzo łakomy kąsek dla złodzieja, a tych w wakacyjnych kurortach nie brakuje.

Dlatego kupując torbę, lepiej wzorować się na pomyśle Jima Domke, fotografa Philadelphia Inquirer, który w latach 70. bezskutecznie szukał w sklepach torby na swój sprzęt. Zrażony niepowodzeniem sam ją zaprojektował i uszył ze znajomym krawcem. Pomysł się tak spodobał kolegom po fachu Jima, że założył firmę, która dziś jest niekwestionowanym liderem w produkcji profesjonalnych toreb na sprzęt fotograficzny.

Jedną z cech charakterystycznych toreb Domke jest to, że są mało charakterystyczne. Z zewnątrz wcale nie przypominają toreb fotograficznych. Co więcej, nawet prosto ze sklepu wyglądają na strasznie stare i znoszone. Dzięki temu nikomu nie przyjdzie do głowy, że torba kryje sprzęt za kilkaset tysięcy złotych, jakim dysponują fotoreporterzy. Warto o tym pamiętać, wybierając torbę na nasz sprzęt!