Ratujemy cyfrówkę - jak dbać o aparat w czasie wakacji

Jak dbać o aparat w czasie wakacji? Co zrobić, gdy wpadnie nam do wody albo się zapiaszczy? Doradza Leszek Markowski - szef serwisu Nikon Polska.

Jak dbać o aparat w czasie wakacji? Co zrobić, gdy wpadnie nam do wody albo się zapiaszczy? Doradza Leszek Markowski - szef serwisu Nikon Polska.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że kultura obsługi sprzętu cyfrowego jest zupełnie inna niż sprzętu analogowego. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim ci, dla których aparat cyfrowy nie jest ich pierwszym sprzętem fotograficznym i przez lata nabywali różnych przyzwyczajeń w obchodzeniu się z tradycyjnymi lustrzankami. Najkrócej rzecz ujmując, trzeba powiedzieć, że z pewnością aparat cyfrowy wymaga większej ostrożności i uwagi.

Zobacz również:

Transport

Kliknij, aby powiększyćZasadniczą sprawą, na którą zdecydowanie uczulam wszystkich posiadaczy cyfrówek, jest fakt, że są to aparaty szczególnie wrażliwe na jakiekolwiek wstrząsy. Należy je więc ograniczyć do minimum. Na przykład osoby wybierające się w podróż samolotem, nie powinny umieszczać aparatów w bagażach, które będą potem oddane do luku transportowego samolotu. Każdy, kto choć raz widział sposób, w jaki służby lotniskowe obchodzą się z naszymi bagażami, powinien być dla nas wyraźną przestrogą przed pokusą zapakowania aparatu do walizki. Dlatego aparat powinien być zawsze przewożony jako bagaż podręczny - wtedy mamy najpełniejszą kontrolę nad jego bezpieczeństwem. W transporcie powinniśmy też koniecznie wyjąć akumulator z aparatu. Czasem przypadkowy nacisk na spust może uruchomić aparat. Powoduje to często spotykane uszkodzenia układu optycznego aparatu, który po uruchomieniu chce się wysunąć, jednak ograniczony przestrzenią nie może. W obecnie produkowanych aparatach jedyną radą na zablokowany obiektyw jest często jego całkowita wymiana, bez możliwości wcześniejszej naprawy. W dodatku, zablokowany obiektyw wywołuje sprzężenie zwrotne z systemem elektronicznym. Taki aparat wymaga potem całościowego przejrzenia.

Piach i pył

Kolejną ważną, choć może nieco kłopotliwą, sprawą może okazać się prośba o to, by zawsze pakować aparat do torby foliowej, nawet mimo posiadania futerału fotograficznego. Nie zawsze bowiem futerał chroni przed pyłem i kurzem, które są bardzo szkodliwe dla sprzętu elektronicznego. Torba foliowa jest też najprostszym i najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed piaskiem na pustyni lub na plaży. W tym miejscu trzeba powiedzieć, że chodzi nie tylko o sam upadek aparatu w piach, który zawsze jest bardzo niebezpieczny dla sprzętu, ale również o ochronę przed wiatrem. Wiatr niesie drobiny pyłu i ziarnka piasku, które potrafią zablokować działanie aparatu lub wpłynąć na jego wadliwe działanie. "Wystawianie" aparatu na wiatr w takich warunkach jest niezwykle ryzykowne. Gdy aparat miał już kontakt z piachem, przestrzegałbym przed niefrasobliwym używaniem sprężonego powietrza. Niewprawna obsługa silnego strumienia sprężonego powietrza może bowiem spowodować wepchnięcie głębiej drobin piasku w mechanizmy aparatu, zamiast je stamtąd wydmuchać. Nie poprawi to naszej sytuacji, lecz jeszcze ją pogorszy. Dlatego w takich przypadkach zalecałbym stosowanie raczej stosowanie szmatki i gruszki fotograficznej, która umożliwia tylko lekkie wydmuchiwanie.

Woda

Ochrona z folii jest też bardzo skuteczna w przypadku działania wody, która podobnie jak piasek, nie należy do przyjaciół aparatu. Należy ją stosować w czasie deszczu, a także w innych ryzykownych sytuacjach. Szczególnie niebezpieczna jest słona woda. Niestety, muszę powiedzieć, że w 90% przypadków, z jakimi się spotykam, zamoczone w słonej wodzie aparaty nie nadają się już do odratowania. Naprawa w takich przypadkach bywa czasami swego rodzaju kompromisem, gdyż nawet naprawiony aparat może przestać działać z powodu korozji, która już się wdała na skutek działania słonej wody. Jako anegdotę przywołam autentyczny przypadek, gdy jeden z klientów przyniósł swój aparat zanurzony w słoiku ze słoną wodą, bo mu ktoś "życzliwy" doradził, by aparat, do momentu oddania go do serwisu, pozostawał w środowisku, w którym się nieopatrznie znalazł, czyli w słonej wodzie. Nie muszę przekonywać, że tego aparatu już nie dało się odratować. Zawsze w przypadku kontaktu z wodą aparat trzeba jak najszybciej odłączyć od źródła zasilania, wysuszyć i dostarczyć do serwisu w celu przejrzenia elektroniki i pozostałych podzespołów.

Praktyka

Na zakończenie powiedzmy jeszcze o kilku uwagach użytkowych. Jeśli mamy nowy aparat, koniecznie pamiętajmy, by na początku dobrze sformatować akumulator. Dzięki temu będziemy mogli dłużej korzystać z naszego sprzętu. Gdy fotografujemy, starajmy się ograniczać pokusę korzystania z wyświetlacza ciekłokrystalicznego. Ta opcja pochłania niestety bardzo dużo energii. Będziemy wtedy musieli częściej ładować baterie niż w przypadku, gdy używamy tylko wizjera optycznego. Zawsze bądźmy ostrożni, gdy wymieniamy kartę pamięci. Nigdy nie należy używać siły, a przed jej włożeniem trzeba koniecznie sprawdzić, czy robimy to odpowiednią stroną. W przypadku uszkodzenia zazwyczaj konieczna jest wymiana nie tylko pogiętych szpilek, ale całego gniazda. Podobnie rzecz wygląda z łączem USB oraz firewire. Nie wpychajmy kabli na siłę. Jeśli chodzi o karty pamięci, używajmy tylko markowych kart. Osobiście polecam karty firm: Lexar, Hitachi i Sandisk.

Rozmawiał Krzysztof Wojciechowski