Coś dla obiektywu

Wybieramy się na wakacje. Warto do torby fotograficznej wrzucić kilka filtrów, osłonę przeciwsłoneczną i soczewkę makro, które pomogą nam robić lepsze zdjęcia.

Wybieramy się na wakacje. Warto do torby fotograficznej wrzucić kilka filtrów, osłonę przeciwsłoneczną i soczewkę makro, które pomogą nam robić lepsze zdjęcia.

Jednym z powszechnych mitów dotyczących fotografii cyfrowej jest przekonanie, że wszystko można poprawić w programie graficznym za pomocą komputera. Choć rzeczywiście można w te sposób robić cudowne rzeczy, maszyna nie poradzi sobie z jednym - nie uzupełni brakujących danych. Jeśli czegoś aparat nie zarejestrował, komputer tego nie dośpiewa. A gdy mamy do czynienia z aparatem cyfrowym, tym bardziej musimy na to uważać. Obraz zarejestrowany na filmie zawsze można próbować z niego wydobyć. Jeśli jakaś partia obrazu była wyjątkowo ciemna albo wyjątkowo jasna, to mimo że nie widać jej na pierwszy rzut oka, prawie na pewno zostawiła ślad na kliszy. A aparat cyfrowy decyduje, co jest czarne, a co białe; resztka obrazu spoza tego zakresu jest obcinana i bezpowrotnie tracona. Nic z tym nie zrobimy, niezależnie od tego, jakim programem graficznym dysponujemy. Z filmu można próbować wydobyć wszystkie szczegóły za pomocą różnych trików pod powiększalnikiem w ciemni (tak do dziś się to robi).

Zobacz również:

Zdając sobie sprawę z ograniczeń aparatu cyfrowego, możemy jednak zapobiec opisanym problemom w dość prosty sposób. Wystarczy kupić kilka filtrów przykręcanych do obiektywu, które pozwolą zarejestrować obraz, którego na zdjęciu normalnie byśmy nie zobaczyli. Do wielu aparatów cyfrowych można kupić specjalne adaptery zakładane na obiektyw, które pozwalają przykręcić filtry. Koszt adaptera wynosi około 100-150 zł, w zależności od aparatu, z którym mamy do czynienia. Do tego dochodzi cena filtrów - następne 50-150 zł za sztukę.

Co przykręcić

Trudno jest zrobić zdjęcia drobnych przedmiotów. Nie zawsze obiektyw pozwala podejść wystarczająco blisko. Kadrowanie też nie rozwiąże problemu, bo tło jest stosunkowo ostre i widać na nim szczegóły burzące kompozycję.Kliknij, aby powiększyćTrudno jest zrobić zdjęcia drobnych przedmiotów. Nie zawsze obiektyw pozwala podejść wystarczająco blisko. Kadrowanie też nie rozwiąże problemu, bo tło jest stosunkowo ostre i widać na nim szczegóły burzące kompozycję.Wybór filtrów jest ogromny, ale nie wszystkie znajdą zastosowanie w fotografii cyfrowej. Do zupełnie bezużytecznych trzeba zaliczyć wszystkie filtry efektowe, czyli dodające do zdjęcia tęcze, gwiazdki, mgłę, rozmywające obraz. Akurat te wszystkie wodotryski łatwo osiągnąć w programie graficznym.

Najczęściej spotykanymi w sklepach i najtańszymi filtrami są UV i SkyLight, które mają postać... przezroczystych szybek. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Mają one za zadanie odciąć część promieniowania ultrafioletowego (UV) i niebieskiego z pogranicza ultrafioletu (SkyLight). Pozwalają usunąć delikatną niebieską poświatę ze zdjęć robionych w pełnym słońcu. Filtry nader często są przykręcane do obiektywów, by... zapobiec uszkodzeniu. Jeśli aparat, nie daj Boże, upadnie, to szybka filtra UV ochroni znacznie cenniejsze szkło obiektywów.

Ponieważ matryce światłoczułe w aparatach mają własne filtry odcinające, m.in. światło UV, stosowanie tych filtrów do aparatów cyfrowych daje mniej wyraźne efekty niż w tradycyjnych aparatach. Mimo to warto przykręcić taki filtr do obiektywu - ochroni nie tylko przed upadkiem, ale także przed kurzem.

Tania soczewka makro pozwala zmniejszyć dystans między fotografowanym przedmiotem a obiektywem. Zmniejszenie dystansu pozwoliło też rozmyć tło, przez to nic nie psuje kompozycji.Kliknij, aby powiększyćTania soczewka makro pozwala zmniejszyć dystans między fotografowanym przedmiotem a obiektywem. Zmniejszenie dystansu pozwoliło też rozmyć tło, przez to nic nie psuje kompozycji.Do filtrów niezbędnych należy zaliczyć filtr szary, zwany ND (od angielskiego Neutral Density). Jego funkcja jest bardzo prozaiczna. Sprowadza się do odcięcia części światła wpadającego przez obiektyw. Dzięki takiemu filtrowi zyskujemy większą elastyczność w doborze czasu i przesłony obiektywu. Jeśli chcemy na przykład uzyskać małą głębię ostrości, szczególnie przydatną przy fotografii portretowej, musimy ustawić możliwie największy otwór przesłony w obiektywie (najmniejsza liczba). Ale wtedy możemy mieć problem z czasem naświetlania, bo migawka w aparacie nie będzie obsługiwała wystarczająco krótkich czasów. Taki problem może wystąpić w typowo wakacyjnych warunkach, czyli na plaży w słoneczny dzień. Jedynym rozwiązaniem jest filtr ND.

Drugą sytuacją zdjęciową, w której pomaga opisywana nasadka, jest skrócenie czasu naświetlania, gdy chcemy rozmyć poruszające się przedmioty, na przykład wodę. Wtedy musimy naświetlać bardzo długim czasem naświetlania. To oznacza zamknięcie przysłony w obiektywie do możliwie małego otworu (dużej liczby). Ale tu jest jeszcze większy problem, bo większość aparatów cyfrowych oferuje przysłony do liczby 8 i nie więcej. Wyjątek stanowią lustrzanki z wymienną optyką, w których można ustawić nawet przesłonę 29. Znów najlepszym rozwiązaniem jest filtr ND.

Przydatnym filtrem jest również ND połówkowy, gdzie tylko połowa szkiełka jest szara, druga połowa jest przezroczysta. Taki filtr przydaje się, gdy robimy zdjęcia krajobrazów, ale i chcemy, by zarówno niebo, jak i ziemia były prawidłowo naświetlone. To szczególnie ważne w czasie fotografowania bardzo częstych żelaznych motywów wakacyjnych - zachodów słońca.

Chmury i kwiatki

Najtańsza osłonka przeciwsłoneczna wykonana z gumy. Koszt rzędu 20-40 zł.Kliknij, aby powiększyćNajtańsza osłonka przeciwsłoneczna wykonana z gumy. Koszt rzędu 20-40 zł.Kolejnym filtrem, który warto dorzucić do swojej kolekcji, jest filtr polaryzacyjny, którego działanie opisujemy na stronie 42. Bardzo przydatnymi gadżetami, które każdy, kto chce poeksperymentować z fotografią, powinien mieć w swojej torbie, są adaptery szerokokątne, tele i makro. Pierwszy z nich pozwala na powiększenie kąta widzenia obiektywu, drugi na robienie zdjęć z większej odległości, zaś trzeci na zbliżenie się do małych przedmiotów. Ten ostatni adapter nie ma oczywiście zastosowania w tych aparatach, które mają funkcję makro wbudowaną w obiektyw, to znaczy pozwalają zbliżyć się do fotografowanego przedmiotu na kilka centymetrów.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym gadżecie, często traktowanym po macoszemu. Chodzi o osłonki przeciwsłoneczne na obiektywy. Nie wpuszczają one bocznego światła do wnętrza obiektywu, które powoduje nieprzewidywalne refleksy i spadek kontrastu zdjęcia. Nasadki można spotkać pod wieloma postaciami. Najdroższe, których cena dochodzi do kilkuset złotych, dostosowane są do konkretnych obiektywów. Wycięte w przedziwne kształty osłaniają tak wiele, ile tylko się da, nie wchodząc przy tym w kadr zdjęcia.

Tańsze osłony w formie stożkowych kapturków, wykonane z metalu bądź plastiku w formie stożkowych kapturków, nie są już tak precyzyjne, ale mają niewątpliwą zaletę, jaką jest niska cena (ok. 50 zł). Warto też rozważyć zakup osłony gumowej, którą można złożyć do niewielkiego pierścienia okalającego obiektyw. Spełnia ona dodatkową rolę - osłania nie tylko przed słońcem, ale również przed uszkodzeniami mechanicznymi.