Fotoporady wakacyjne

Wakacje to czas, na który niejeden aparat czekał cierpliwie w szufladzie. Przypomnijmy, jak fotografować, byśmy później nie musieli się naszych dzieł wstydzić...

Wakacje to czas, na który niejeden aparat czekał cierpliwie w szufladzie. Przypomnijmy, jak fotografować, byśmy później nie musieli się naszych dzieł wstydzić...

Zapierające dech w piersiach krajobrazy, dzieci nasze lub znajomych, rowery wodne, łódki napędzane na tysiące sposobów i zachody słońca. To wszystko czeka na nas i nasz aparat. Co zrobić, żeby zdjęcia były tym razem nietuzinkowe?

Zobacz również:

Po pierwsze, obejrzyjmy nasze albumy z poprzednich wakacji. Przypomnijmy, jakie błędy popełniliśmy ostatnim razem, i starajmy się ich unikać. Fotografia cyfrowa daje ogromne możliwości. Ale nie zapominajmy, że nie wszystko uda się poprawić, korzystając z programu do obróbki zdjęć. Jeśli zepsuliśmy kompozycję, nawet kilka godzin spędzonych przy komputerze nie uratuje zdjęcia. Zresztą kto po wakacjach miałby kilka godzin na siedzenie przy komputerze. Dlatego zanim naciśniemy spust, warto zapamiętać kilka reguł.

Porządek kompozycji

Uważnie rozglądajmy się wokół siebie. Z reguły nikt nie robi zdjęć aparatem ustawionym pionowo w górę. Ale efekty mogą być czasem bardzo ciekawe.Kliknij, aby powiększyćUważnie rozglądajmy się wokół siebie. Z reguły nikt nie robi zdjęć aparatem ustawionym pionowo w górę. Ale efekty mogą być czasem bardzo ciekawe.Najlepiej zapamiętać regułę trzech części, która ma korzenie w złotym podziale znanym od czasów antycznej Grecji. W myśl tej reguły dzielimy obraz na trzy pasy pionowe i trzy poziome o równych szerokościach. Jeśli umieścimy elementy kompozycji, np. linię horyzontu wzdłuż którejś linii podziału, to osoba oglądająca obraz będzie miała wrażenie, że wszystko jest na miejscu. Punkty, w których linie podziału przecinają się, są tzw. mocnymi punktami obrazu - tu będzie zawsze uciekało oko widza. Wykorzystajmy to.

Pamiętajmy o tle

Dzieci trzeba oswoić z aparatem. Gdy już się przyzwyczają do naszej obecności, łatwiej im zrobić ładne zdjęcie, bo maluchy nie przejmują się, jak wyjdą na fotografii. Starajmy się podpatrzyć je w czasie nietypowej zabawy.Kliknij, aby powiększyćDzieci trzeba oswoić z aparatem. Gdy już się przyzwyczają do naszej obecności, łatwiej im zrobić ładne zdjęcie, bo maluchy nie przejmują się, jak wyjdą na fotografii. Starajmy się podpatrzyć je w czasie nietypowej zabawy.Gdy już skomponowaliśmy perfekcyjnie obraz, pamiętajmy o tym, co widać w tle. Czy nie jest zbyt krzykliwe, czy główny motyw nie znika. Czy nie ma dziwnych rzeczy typu brudne wiadro albo stary kalosz.

Prostota przede wszystkim

Im mniej szczegółów na obrazie, tym zdjęcie lepiej się ogląda. Starajmy się izolować główny motyw zdjęcia. Niech osoba postronna od razu wie, co jest głównym tematem zdjęcia.

Zachody słońca to wdzięczny temat. Ale same chmury, niezależnie od tego jak kolorowe, są nudne. Mimo że poprawnie skomponowane (pamiętajmy o tym, żeby horyzont był poziomo), nie chwyta za serce.Kliknij, aby powiększyćZachody słońca to wdzięczny temat. Ale same chmury, niezależnie od tego jak kolorowe, są nudne. Mimo że poprawnie skomponowane (pamiętajmy o tym, żeby horyzont był poziomo), nie chwyta za serce.Ustawienie ostrości na bliski element wyposażenia łodzi dodaje zdjęciu kontekstu. Pionowy słupek sztormrelingu i górna linka znajdują się odpowiednio na pionowej i poziomej linii podziału na trzy części. Jak widać, choć chmury i woda mają niesamowity kolor, wcale nie muszą być ostre, by zdjęcie nabrało dramatyzmu.Kliknij, aby powiększyćUstawienie ostrości na bliski element wyposażenia łodzi dodaje zdjęciu kontekstu. Pionowy słupek sztormrelingu i górna linka znajdują się odpowiednio na pionowej i poziomej linii podziału na trzy części. Jak widać, choć chmury i woda mają niesamowity kolor, wcale nie muszą być ostre, by zdjęcie nabrało dramatyzmu.

Nie pozujmy

Nie bądźmy leniwi. Starajmy się robić zdjęcia krajobrazów z najwyższego możliwego punktu, nawet jeśli oznacza to dłuższą wspinaczkę.Kliknij, aby powiększyćNie bądźmy leniwi. Starajmy się robić zdjęcia krajobrazów z najwyższego możliwego punktu, nawet jeśli oznacza to dłuższą wspinaczkę.Tak naprawdę niewielu ludzi potrafi zachować się naturalnie przed obiektywem. Aktorzy, modelki i małe dzieci to potrafią. I w zasadzie nikt poza nimi. Jeśli już musimy fotografować znajomych na tle architektury w mniej lub bardziej egzotycznym mieście, niech ta osoba cokolwiek robi: kupuje loda, je jabłko, robi zdjęcie drugim aparatem, bawi się piłką. Nic tak nie deprymuje modela, jak konieczność zrobienia czegoś z pustymi rękoma.

Zdjęcia znajomych wychodzą najlepiej, gdy zapominają oni o fotografie. Starajmy się nie wtrącać do zabawy. Pamiętajmy też, że z reguły osoby czymś zajęte pochylają twarz w dół. By zdjęcie wyszło dobrze, aparat trzeba usytuować nisko.Kliknij, aby powiększyćZdjęcia znajomych wychodzą najlepiej, gdy zapominają oni o fotografie. Starajmy się nie wtrącać do zabawy. Pamiętajmy też, że z reguły osoby czymś zajęte pochylają twarz w dół. By zdjęcie wyszło dobrze, aparat trzeba usytuować nisko.Rozglądajmy się wokół, szukając tematów do zdjęć. Czasem nawet prozaiczny bloczek przypomni nam w długie zimowe wieczory czas wakacji.Kliknij, aby powiększyćRozglądajmy się wokół, szukając tematów do zdjęć. Czasem nawet prozaiczny bloczek przypomni nam w długie zimowe wieczory czas wakacji.