Wakacje bez stresu

Dowiesz się, czym. Dowiesz się, jak. Dowiesz się, kiedy. Dowiesz się, za ile. Dowiesz się, którędy. Dowiesz się, jak długo. To wszystko dzięki narzędziom i sprzętowi, który opiszemy w tym specjalnym poradniku wakacyjnym.

Dowiesz się, czym. Dowiesz się, jak. Dowiesz się, kiedy. Dowiesz się, za ile. Dowiesz się, którędy. Dowiesz się, jak długo. To wszystko dzięki narzędziom i sprzętowi, który opiszemy w tym specjalnym poradniku wakacyjnym.

Planowanie i sam wyjazd na wakacje wiążą się z wieloma pytaniami. Po pierwsze, gdzie jechać? Po drugie, kiedy jechać? Jaka będzie wtedy pogoda? Lecieć samolotem czy podróżować samochodem? Którędy jechać? Jak się porozumieć w obcym języku? Co zrobić, aby nie zabłądzić, chodząc po obcym mieście? Im więcej pytań tym większy stres, bo tym więcej niewiadomych. Nerwy dają o sobie znać, zwłaszcza gdy ma to być jedyny wyjazd w roku. Wtedy wszystko powinno być zaplanowane doskonale, a ty przygotowany na wszelkie okoliczności. Nie będziemy cię oszukiwać, całkowicie nie ukoimy twoich nerwów, ponieważ nie dołączamy zamiast płyty uspokajających ziółek. Postaramy się jednak, abyś denerwował się jak najmniej.

Zobacz również:

Na początku pokażemy narzędzia, dzięki którym zaplanujesz trasę do miejsca wypoczynku. Dowiesz się, jak długo będziesz jechać, ile przejedziesz kilometrów, a to z kolei pozwoli ci oszacować koszt wyprawy. Jeżeli będzie to podróż za granicę, wskażemy strony internetowe ze słownikami on-line, abyś poznał podstawowe zwroty w danym języku. Przedstawimy również serwisy pogodowe, ułatwiające określenie terminu wakacji lub pomagające choćby w podjęciu decyzji, jakie ubranie ze sobą zabrać. Kiedy po przeanalizowaniu wersji odbycia podróży samochodem zdecydujesz się wybrać inny środek transportu, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dzięki niemu dowiesz się, jak nie wychodząc z domu, zarezerwować bilet na samolot, a nawet na imprezę, która odbywa się w docelowym mieście.

To jeszcze nic! Zaproponujemy ciekawe odbiorniki GPS i powiemy, jak je skonfigurować. Dzięki nam dowiesz się, które programy warto zainstalować w urządzeniach mobilnych, takich jak palmtop czy telefon komórkowy, aby nie błądzić. Doradzimy aparat cyfrowy, który upamiętni wyjazd, a także internetowy serwis fotograficzny, pozwalający na "wywołanie" fotografii. Na koniec zostawiliśmy nietypowe odtwarzacze MP3, które na pewno przydadzą się poza domem. Nie zapomnieliśmy też o dobrych radach. To one sprawią, że rachunek za telefon komórkowy po powrocie do domu nie będzie kolejnym stresującym elementem wakacji.

Wcale nie mamy zamiaru radzić ci, żebyś nie zabierał ze sobą sprzętu elektronicznego i odpoczął od niego. To niemożliwe. Chcemy jedynie, aby służył pomocą w tych jakże ważnych dniach w roku - na wakacjach. Czytając ten artykuł, przekonasz się, że nieużywany do tej pory palmtop czy służący wyłącznie do rozmów telefon sprawdzą się w innych zadaniach, podobnie jak laptop, na którym do tej pory redagowałeś listy czy grałeś.

Mimo że sami przetestowaliśmy wszelkie opisane rozwiązania i ani razu nowoczesna technologia - nawet ekstremalnie mobilna - nas nie zawiodła, radzimy: zaopatrz się w papierową mapę, kompas i krótkofalówkę. Odkąd zawiesił się nam komputer w samochodzie, wiemy, że warto mieć alternatywne analogowe rozwiązanie. My rezerwowych rowerów nie mieliśmy, a komputer samochodowy nieustannie pokazywał awarię ABS-u, układu kierowniczego i sugerował, że przejechaliśmy... 600 000 km. Na szczęście pozostałe urządzenia wyposażone były w najcenniejszy z przycisków - reset.

Życzymy udanych wakacji.

Mapa w pececie

Najtańsze produkty, takie jak Drogowa Mapa Polski 2004, doskonale sprawdzą się podczas wyszukiwania trasy przejazdu, brakuje im jednak dodatkowych informacji.Kliknij, aby powiększyćNajtańsze produkty, takie jak Drogowa Mapa Polski 2004, doskonale sprawdzą się podczas wyszukiwania trasy przejazdu, brakuje im jednak dodatkowych informacji.Osoby, które w dalszą podróż wybierają się tylko kilka razy w roku, mogą uznać zakup elektronicznej mapy Polski czy Europy za duży i zbędny wydatek. Czy tak jest istotnie?

Elektroniczne mapy Polski i Europy bez wątpienia są jednym z najwygodniejszych sposobów na zaplanowanie podróży, sprawdzenie różnych wariantów trasy, oszacowanie liczby kilometrów i kosztu paliwa. Wyszukanie trasy sprowadza się do wskazania punktu startowego i docelowego, dodatkowo możesz zaznaczyć miejsca, które chcesz odwiedzić po drodze, i obszary, których wolisz unikać. Mozolne wyszukiwanie optymalnej trasy to już zadanie programu, który po krótkiej chwili wyświetla mapę i szczegółowy opis podróży.

Aplikacje - drogowe mapy Polski i Europy - różnią się szczegółami, ale są to często istotne szczegóły, pozwalające ocenić przydatność poszczególnych produktów i określić ich przeznaczenie dla zupełnie różnych grup odbiorców.

Najtańsze aplikacje, Drogowa Mapa Polski 2004 i Drogowa Mapa Europy 2004 (obydwie w cenie 19 zł) zawierają podstawową omówioną wyżej funkcję, a dodatkowo zostały wyposażone w bazę miejscowości, ulic i obiektów. Ta ostatnia, choć przydatna, nie jest całkiem prosta w obsłudze, a jej szczegółowość również pozostawia nieco do życzenia. Baza ważnych adresów zawiera m.in. banki, hotele i kina, ale korzystanie z niej polecamy wyłącznie osobom niemającym dostępu do Internetu. Internauci szczegółowe, aktualne informacje o bazie turystycznej w wybranych miejscowościach bez problemu znajdą w Sieci. Nie należy jednak traktować Drogowej Mapy Polski 2004 jako przewodnika turystycznego po kraju. To program, za pomocą którego wytyczysz optymalną trasę przejazdu, a potem wydrukujesz mapę i szczegółowy plan podróży.

Autoatlas Europy to przede wszystkim skuteczne wyszukiwania optymalnej trasy podróży pomiędzy dowolnymi punktami Europy.Kliknij, aby powiększyćAutoatlas Europy to przede wszystkim skuteczne wyszukiwania optymalnej trasy podróży pomiędzy dowolnymi punktami Europy.Produkty takie, jak Drogowa Mapa Polski 2004 i Drogowa Mapa Europy 2004, polecamy wszystkim, którzy chcieliby szybko wyszukać trasę przejazdu, a nie potrzebują dodatkowych funkcji i dużej szczegółowości. Niska cena dodatkowo zachęcą do zakupu.

Przewodnik w cenie

Bardziej rozbudowane aplikacje to Autoatlas Polski i Autoatlas Europy. Pierwszy dostępny jest nawet w dwóch odmianach: jako samochodowy atlas krajoznawczy i atlas z dodatkowymi stoma planami miast.

Na pierwszy rzut oka Autoatlas Polski + 100 planów miast nie różni się znacznie od Drogowej Mapy Polski: niemal identyczny interfejs, podobne funkcje i narzędzia. Autoatlas jest jednak dokładniejszy, a dodatkowo wyposażony w przewodnik krajoznawczy. Szczegółowość mapy dostrzegasz dopiero po jej maksymalnym powiększeniu. Tutaj rzeczywiście widać poszczególne ulice, a dzięki wbudowanej wyszukiwarce możesz wyszukać trasę przejazdu pomiędzy różnymi punktami tej samej miejscowości.

Chociaż mapy Polski i Europy wydają się bardzo podobne, łatwo dostrzec różnice w szczegółowości obydwu aplikacji.Kliknij, aby powiększyćChociaż mapy Polski i Europy wydają się bardzo podobne, łatwo dostrzec różnice w szczegółowości obydwu aplikacji.Zapowiadane w nazwie 100 teleadresowych planów miast na pierwszy rzut oka trudno dostrzec w aplikacji. Jeśli jednak poszukujesz konkretnej ulicy w większym mieście, a nawet skrzyżowania ulic lub pojedynczego budynku, Autoatlas Polski ujawnia swoją przydatność.

Mapy samochodowe Europy niewiele się różnią się od ograniczonych do terenu Polski. Znajdziesz w nich analogiczne narzędzia i opcje, pamiętaj jednak, że zdecydowane powiększenie obszaru pokazanego na mapie wyraźnie zmniejsza jej szczegółowość. Jeśli więc nie zamierzasz opuszczać Polski nawet podczas wakacji, wybierz Drogową Mapę Polski 2004 lub Autoatlas Polski. Mapy Europy oferują natomiast dobrą informację o głównych drogach i większych miastach. Typowa mapa Europy pozwoli także odnaleźć dowolną mniejszą miejscowość, nawet jeśli widoczną tylko w postaci pojedynczego punktu.

Autoatlas Europy i Autoatlas Polski firmy Cartall zostały wzbogacone o dział krajoznawczy, przypominający programy edukacyjne.Kliknij, aby powiększyćAutoatlas Europy i Autoatlas Polski firmy Cartall zostały wzbogacone o dział krajoznawczy, przypominający programy edukacyjne.Autoatlas Europy jest bardziej rozbudowanym produktem, wyposażono go także w mapę nieco dokładniejszą, niż Drogowa Mapa Europy 2004. Zawiera galerię zdjęć, informacji o najciekawszych miejscowościach i obiektach oraz zestaw podstawowych zagadnień geograficznych. Nie jest to, co prawda, klasyczny przewodnik dla turysty zwiedzającego Europę, ale pozwala wykorzystać Autoatlas nie tylko do wyszukiwania optymalnej trasy podróży, a również jako program edukacyjny.

Dla wymagających użytkowników, także korzystających z elektronicznych map w pracy zawodowej, przeznaczone są produkty z serii Emapa. Chociaż możliwości programu Nawigator Mapa Polski daleko wykraczają poza proste wyszukiwanie trasy przejazdu, warto przynajmniej pobieżnie przyjrzeć się takiemu rozwiązaniu.

Nawigator zawiera bardzo szczegółową drogową mapę Polski, łącznie z ulicami jednokierunkowymi i drogami gruntowymi, a nawet... numeracją budynków. Jest tu 315 adresowych planów miast, a ponieważ może współpracować z systemami GPS, bardzo przyda się firmom intensywnie wykorzystującym transport drogowy. Aplikacja zawiera narzędzia do zarządzania bazą samochodów i kierowców, pozwala także nadzorować koszty odbywanych podróży.