Poznaj swoją cyfrówkę

Nawet stosunkowo tanie aparaty fotograficzne mogą mieć wiele przydatnych funkcji. Niestety, najczęściej z nich nie korzystamy, bo wykonując zdjęcie, najwygodniej jest ograniczać się do naciśnięcia przycisku migawki. Takie podejście nie zawsze jednak owocuje zdjęciami dobrej jakości. Warto zatem poznać swoją cyfrówkę

Nawet stosunkowo tanie aparaty fotograficzne mogą mieć wiele przydatnych funkcji. Niestety, najczęściej z nich nie korzystamy, bo wykonując zdjęcie, najwygodniej jest ograniczać się do naciśnięcia przycisku migawki. Takie podejście nie zawsze jednak owocuje zdjęciami dobrej jakości. Warto zatem poznać swoją cyfrówkę.

Gdy uważniej przyjrzymy się aparatom cyfrowym i porównamy je do kompaktowych aparatów tradycyjnych, łatwo zauważymy różną liczbę przycisków czy dźwigienek na obudowie. Za ich pomocą w dużym stopniu wpływamy nie tylko na jakość zapisywanego obrazu, ale także na jego charakter. Nawet jedne z tańszych aparatów (kosztujących poniżej 2000 zł) mają często sporo funkcji wspomagających fotografowanie. Większość z nich - szczególnie tych, które uaktywnia się raz na jakiś czas - producenci chowają w menu i dlatego fotoamatorzy rzadko ich używają. Warto jednak o nich wiedzieć, bo czasem mogą w dużym stopniu zmienić zdjęcia. Zacznijmy od najprzydatniejszych.

Zobacz również:

Kompensacje

Naszym zdaniem, najważniejszą funkcją w większości aparatów fotograficznych jest kompensacja ekspozycji. Mówiąc krótko, służy do rozjaśniania i przyciemniania rejestrowanego obrazu. W funkcję tę wyposażona jest absolutna większość cyfrówek, niezależnie od klasy danego urządzenia. Niestety, producenci nie zawsze umieszczają na obudowie przyciski do korygowania jasności zdjęcia, musisz zatem poszukać w menu funkcji oznaczonej +/-.

Bardziej zaawansowane modele oferują także innego rodzaju kompensacje, np. błysku wbudowanej lampy. Bardzo często podczas fotografowania z niewielkiej odległości automatyka aparatu źle określa parametry błysku i motyw na pierwszym planie będzie prześwietlony. Szukaj funkcji oznaczanej +/- z "błyskawicą" .

Za jasny (prześwietlony) cyfrowy obraz bardzo trudno poprawić nawet za pomocą profesjonalnego oprogramowania. Tak korzystaj z funkcji kompensacji (zarówno ekspozycji, jak i błysku), żeby obraz nie był za jasny. Gdy wyświetlacz cyfrówki ma tendencję do przekłamywania luminancji rejestrowanej fotografii, ustaw aparat tak, żeby zdjęcia były raczej trochę za ciemne niż za jasne lub użyj bracketingu.

Bracketing

Menu kompensacji lampy błyskowej w aparacie Fujifilm. Użytkownik dzięki pokazanej powyżej funkcji wpływa na siłę błysku wbudowanego flesza.Kliknij, aby powiększyćMenu kompensacji lampy błyskowej w aparacie Fujifilm. Użytkownik dzięki pokazanej powyżej funkcji wpływa na siłę błysku wbudowanego flesza.
Menu funkcji bracketing. Wybierasz stopień określający różnicę jasności poszczególnych ujęć. Używa się takich samych jednostek, jak przy funkcji kompensacji ekspozycji (EV).Kliknij, aby powiększyćMenu funkcji bracketing. Wybierasz stopień określający różnicę jasności poszczególnych ujęć. Używa się takich samych jednostek, jak przy funkcji kompensacji ekspozycji (EV).
Menu wyboru sposobu pomiaru światła w aparacie Nikon. W aparatach cyfrowych najczęściej mamy do czynienia z trzema pierwszymi - ich opis znajduje się poniżej.Kliknij, aby powiększyćMenu wyboru sposobu pomiaru światła w aparacie Nikon. W aparatach cyfrowych najczęściej mamy do czynienia z trzema pierwszymi - ich opis znajduje się poniżej.
Wybór punktu wyboru ostrości w aparacie Olympusa. Na ilustracji podświetlony tryb automatyczny.Kliknij, aby powiększyćWybór punktu wyboru ostrości w aparacie Olympusa. Na ilustracji podświetlony tryb automatyczny.
Przycisk blokady ekspozycji.Kliknij, aby powiększyćPrzycisk blokady ekspozycji.
Bardzo często wyposaża się cyfrówki w tę funkcję. Po jej uaktywnieniu aparat wykonuje nie jedno, a kilka ujęć, z różnie ustawionymi parametrami ekspozycji. Zwiększa to szanse na wykonanie udanego, poprawnego technicznie ujęcia.

Możesz określić różnicę jasności między kolejnymi ujęciami. Na ilustracji pokazujemy menu aparatu Fujifilm F700, które pozwala określić stopień kompensacji poszczególnych zdjęć.

Pomiar światła

Automatyka aparatów (nie tylko cyfrowych) nie zawsze prawidłowo określa parametry ekspozycji. Im bardziej dany model jest zaawansowany, tym lepiej wykorzystuje różne sposoby pomiaru oświetlenia. Możesz je wybierać.

W większości aparatów fotograficznych mamy do czynienia z trzema podstawowymi metodami pomiaru oświetlenia: punktową (spot), centralno-ważoną (center-weighted) oraz matrycową (matrix). W wypadku dużych różnic jasności poszczególnych elementów kadru sporą rolę może odegrać sposób pomiaru. Gdy kadr będzie jednolicie jasny, nie ma to aż takiego znaczenia.

  • Metoda pomiaru punktowego przyda się, gdy fotografujesz niewielki, ciemny obiekt umieszczony na bardzo jasnym tle lub pod światło. Aparat wówczas ustawi prawidłowe parametry naświetlania tylko na wybrany przez ciebie obiekt.

  • Metodę pomiaru centralno-ważonego stosuje się chyba najczęściej - sprawdza się w większości sytuacji. Polega na pomiarze centralnego obszaru kadru z pewnym uwzględnieniem pozostałej jego części (mniej więcej przyjmuje się proporcje: 70 procent środek, 30 procent reszta kadru).

  • Pomiar matrycowy dostarcza danych o świetle z całego obszaru CCD. Wartość jest uśredniana za pomocą specjalnego algorytmu, opracowanego na podstawie kilku (lub kilkudziesięciu) tysięcy wykonanych fotografii. Ten sposób może się sprawdzić na przykład w wypadku zdjęć krajobrazowych, gdzie za najważniejszy przyjmuje się pomiar dolnej części kadru.
Punkt wyboru ostrości, autofokus

W aparatach można wybierać punkt ostrości trzema podstawowymi metodami. Najwygodniej ustawiać ją na centralny punkt kadru. Odruchowo "celujesz" aparatem w interesujący cię motyw, a następnie, z przyciśniętym do połowy przyciskiem migawki komponujesz kadr. Taka metoda oznaczana jest w cyfrówkach ikoną lub słowem Spot. Inny, stosowany w bardziej zaawansowanych modelach sposób polega na wyborze przez fotografującego jednego z kilku punktów znajdujących się na wyświetlaczu. Mogą być rozmieszczone w poziomie (np. trzy - jeden w centrum, pozostałe po bokach) lub w kształcie krzyża (np. pięć - w centrum, po bokach oraz na górze i na dole). Metoda ta przydaje się, gdy wykonujesz na przykład serię podobnych zdjęć, a motyw, na który ma być ustawiana ostrość, zawsze znajduje się w podobnym miejscu kadru.

Ostatnim stosowanym w cyfrówkach sposobem wyboru punktu ostrości jest metoda automatycznego określania punktu AF. Aparat sam wyszukuje mocno kontrastowe obszary kadru. Ponieważ właśnie na takim elemencie najłatwiej jest ustawiać ostrość, automatycznie wybierany jest punkt autofokusu. Na ilustracji pokazujemy wybór pomiędzy metodą punktową (Spot) a automatycznym wyborem punktu. W aparatach Olympusa metoda automatyczna nazywana jest iESP, w innych cyfrówkach stosuje się bardziej intuicyjną nazwę Auto AF.

Wybór trybu autofokusu nie kończy się na określeniu punktu, na który ma być ustawiana ostrość. Często producenci umieszczają w menu opcję Continuous AF lub Fulltime AF. Jej uaktywnienie powoduje permanentne działanie autofokusu. Może się to przydać podczas wykonywania zdjęć sportowych. Funkcja wyraźnie ci przeszkodzi, gdy będziesz wykonywać zdjęcia z małą głębią ostrości, na których wyraźny motyw znajduje się poza centralnym obszarem kadru lub poza którymś z punktów ręcznego wyboru (umieszczonych w jeden linii lub na planie krzyża).

W kilku modelach aparatów tradycyjnych firma Canon zastosowała oryginalny system wyboru punktu ostrości. Dokonywało się go bez używania przycisków. Mówiąc w skrócie, ostrość była ustawiana na punkt, na który fotografujący skierował wzrok - aparat analizował położenie źrenicy oka zbliżonego do wizjera. Rozwiązanie to jednak nie zostało na razie wykorzystane w modelach cyfrowych - może to kwestia niedalekiej przyszłości.