GeForce - reaktywacja

Temat przeróbki kart graficznych co jakiś czas wraca jak bumerang. Tym razem przerabiamy kartę z procesorem FX 5900 na model ponad dwa razy droższy, czyli PX 5950 Ultra, i zostawiamy 1000 zł w kieszeni.

Temat przeróbki kart graficznych co jakiś czas wraca jak bumerang. Tym razem przerabiamy kartę z procesorem FX 5900 na model ponad dwa razy droższy, czyli PX 5950 Ultra, i zostawiamy 1000 zł w kieszeni.

Bardzo często okazuje się, że producenci procesorów graficznych, delikatnie mówiąc, "oszukują" klientów, sztucznie blokując moc swoich układów w celu dywersyfikacji oferty i sprzedaży poszczególnych modeli na określonych poziomach cenowych. Zaawansowani użytkownicy prędzej czy później odkrywają jednak, co producent starał się ukryć i w jaki sposób dokonał odpowiedniej blokady.

Zobacz również:

W ślad za identyfikacją blokady idzie opracowywanie przez brać komputerową stosownych łat, instrukcji przeróbek, które pozwalają na duże oszczędności finansowe. Tym razem podajemy sposób na zaoszczędzenie około 1000 zł, czyli przerabiamy kartę Asusa z procesorem GeForce FX 5900 na model GeForce FX 5950 Ultra.

Karty GeForce FX 5900 i XT to produkty wyjątkowo udane. Za około 1000 zł oferują doskonały stosunek wydajności do ceny. Już w wersji standardowej nie dają dużych powodów do narzekań na płynność generowania grafiki nawet w nowych grach. NVIDIA, prawdopodobnie chcąc odzyskać pozycję rynkową nieco nadszarpniętą przez ofensywę ATI, wprowadziła modele FX 5900, właściwie niewiele się różniące parametrami od kart GeForce FX 5900 i 5950 Ultra. Cenowo różnica jest jednak gigantyczna, bo model 5950 Ultra kosztuje średnio około 2100 zł.

Karta Asusa oparta na procesorze GeForce FX 5900 XT ma solidny system chłodzenia zarówno procesora graficznego, jak i pamięci DDR.Kliknij, aby powiększyćKarta Asusa oparta na procesorze GeForce FX 5900 XT ma solidny system chłodzenia zarówno procesora graficznego, jak i pamięci DDR.Procesor serii FX 59xx to NV35. W wersji FX 5950 Ultra nosi nazwę NV38, jednak w praktyce zmiany są czysto kosmetyczne i nie należy sobie zbytnio zaprzątać nimi głowy. Wszystkie karty serii 59xx mają 4 lub 8 potoków renderingu i po 1 lub 2 jednostce teksturowania na każdy z nich ( w zależności od trybu pracy). Różnice tkwią w ilości pamięci instalowanej na kartach. Ekonomiczne wersje 5900 XT i 5900 mają jej po 128 MB, a wersje 5900 Ultra i 5950 Ultra po 256 MB. Najistotniejsze jest to, że wszystkie modele są wyposażone w 256-bitowy interfejs pamięci. Różna jest, oczywiście, częstotliwość taktowania procesorów i pamięci.

Jak widać w ramce obok, materiał do przeróbek jest znakomity. Ta sama architektura, te same procesory, różna jedynie częstotliwość taktowania i ilość pamięci RAM. O pamięć nie należy się martwić, bo różnica wydajności pomiędzy modelami 128 a 256 MB jest praktycznie żadna. Jak wykazują testy, nowe gry nie adresują do pamięci więcej niż 65 MB, czyli nawet 128 MB nie jest obecnie należycie wykorzystywane. Czy wystarczy zwiększyć odpowiednim programem taktowanie procesora i RAM-u, żeby zagwarantować sukces? Niewykluczone, chociaż podamy pewniejszy sposób "pełnowartościowej" przeróbki.

Na początek uwaga: podatność karty na przetaktowanie i przeróbkę w dużej mierze zależy od jej jakości. Chodzi o wykonanie i rodzaj zastosowanych pamięci, "trafienie" odpowiednio podatnego na podkręcanie rdzenia, a także - co bardzo istotne, układ i sposób chłodzenia pamięci i procesora. Nie każda karta pozwoli na takie samo przetaktowanie, dotyczy to modeli także tej samej serii i tego samego producenta. Trzeba mieć zatem trochę szczęścia, chociaż co najmniej dobre efekty zwiększania wydajności uda się uzyskać w wypadku większości sprzedawanych obecnie kart.

Działania, które opisujemy, mogą spowodować zniszczenie karty. Przeprowadzasz je na własne ryzyko. W wielu wypadkach opisywane przez nas operacje dały doskonałe efekty, nie zdarzyło się ani razu, żeby karta uległa zniszczeniu. Wolimy cię jednak ostrzec, abyś w razie niepowodzenia nie był zaskoczony.

Przeróbka kart GeForce FX 5900 na modele 5950 Ultra jest prosta i polega na wgraniu do karty BIOS-u z mocniejszej wersji. Ponieważ zapewne 99 procent kart tego typu na rynku to konstrukcje oparte na wzorcowym projekcie NVIDII, dlatego nie ma problemu z wymianą BIOS-ów pomiędzy modelami różnych marek. Karta, którą poddaliśmy przeróbce, to Asus V9950 Gamer Edition, standardowo taktowana z częstotliwością 400/700 MHz (rdzeń/pamięci). Na procesorze umieszczono niewielki, lecz pieczołowicie wykonany z miedzi radiator ze zintegrowanym wentylatorem. Solidne radiatory znalazły się także na modułach pamięci RAM.

Co jest potrzebne?

1. Dyskietka startowa lub botowalny CD z systemem operacyjnym Windows 9x/Me, który uruchomi komputer w trybie DOS. Radzimy wybrać minimalny start systemu, bo stabilność komputera podczas flashowania BIOS-u powinna być jak największa. Utrata stabilności w tym czasie grozi nieodwracalnymi zmianami w modyfikowanym produkcie i w rezultacie jego zniszczeniem (to dotyczy uaktualniania BIOS-u wszystkich komponentów, komfort psychiczny gwarantują jedynie płyty główne mające podwójny BIOS).

2. BIOS karty z procesorem GeForce FX 5950 Ultra, dostępny na płycie, oraz:

Gigabyte http://tw.giga-byte.com/Download/Download.asp?DownloadPath=/VGA/FileList/BIOS/bios_n595ugt_f1.exe

Gainward, MSI http://www.3dcht4u.de/3dc/kfd53t5fes8z/geforcefx5900-5950ultra_flash.zip

Leadtek ftp://ftp.winfast.com.tw/entertainment_graphics/BIOS/A360.zip

3. Program do uaktualnienia BIOS-u (może być to firmowa aplikacja konkretnej firmy lub też program NVflash).

4. Narzędzie do przetaktowywania parametrów pracy rdzenia i pamięci (np. dostępne w sterownikach ForceWare, czy popularny PowerStrip).

Przerabiamy

3DMark 2001 SEKliknij, aby powiększyć3DMark 2001 SE
3DMark 2003 (Default)Kliknij, aby powiększyć3DMark 2003 (Default)
Aqua Mark3Kliknij, aby powiększyćAqua Mark3
Demo Unreal Tournament 2003Kliknij, aby powiększyćDemo Unreal Tournament 2003
Do przeróbki użyliśmy bootowalnego CD z system operacyjnym Windows 98 SE. Wcześniej na dyskietkę nagraliśmy pliki aplikacji NVflash oraz BIOS karty z procesorem GeForce FX 5950 Ultra firmy Gigabyte.

Powód był prosty - Asus na swoich stronach internetowych takich BIOS-ów nie udostępnia. Konkurencja - owszem. Po restarcie systemu w trybie DOS w wierszu poleceń podaliśmy napęd dyskietek (w naszym przypadku B:), po czym dla bezpieczeństwa zapisaliśmy aktualny BIOS karty w pliku na dyskietce. Oto co trzeba wpisać, aby wywołać opisywaną operację:

B:\nvflash -b=1 nazwaplikudoarchiwizacji.bin

Nazwę pliku ustalasz sam, warto pamiętać, że nie może ona przekraczać ośmiu znaków (DOS się kłania).

Gdy plik z aktualnym BIOS-em jest już bezpieczny, można przejść do wgrywania BIOS-u z modelu FX 5950 Ultra.

B:\nvflash -f nazwaplikuzbiosem.bin -u -p

Oznaczenia -f, -u, -p dodaliśmy dlatego, że po wykryciu przez program flashujący identyfikatorów, nazw producentów i procesorów graficznych, które nie są ze sobą zgodne, nie chciałby dokonać takiej operacji. Po dodaniu tych poleceń proces flashowania zostanie wymuszony pomimo wspomnianych niezgodności.

Po kilkunastu sekundach wgrywanie BIOS-u powinno się zakończyć i wtedy należy zresetować komputer, korzystając z odpowiedniego przycisku na obudowie. Po uruchomieniu peceta powinieneś zobaczyć, że karta otrzymała nowy identyfikator. W naszym przypadku Asus stał się w kilkanaście sekund Gigabyte'em.

Zmiana BIOS-u ma istotne konsekwencje. Po pierwsze, domyślne taktowanie procesora i pamięci zostaje zmienione na obowiązujące dla kart GeForce FX 5950 Ultra, czyli wynosi 475/950 MHz. Takich wartości może nie wytrzymać każdy produkt sygnowany na początku symbolem FX 5900/XT. To jednak nie jest wielką przeszkodą, bo za pomocą wielu programów do modyfikacji częstotliwości taktowania (np. używanego przez nas Power Strip) można częstotliwość optymalnie dobrać do możliwości określonej karty.

Przed przystąpieniem do przeróbki sprawdziliśmy, jak wysoko można przetaktować standardowy Asus FX 5900. W przypadku naszej karty wartości nie były imponujące. Rdzeń pracował stabilnie do ok. 470 MHz (skok z 400 MHz to całkiem dobry wynik), jednak pamięci kapitulowały wyjątkowo szybko, bo już przy 770 MHz (standard to 700 MHz). Rozczarowani zaryzykowaliśmy zmianę BIOS-u i... okazało się, że z nową, domyślną częstotliwością taktowania 475/950 MHz karta wystartowała bez wahania! Skok taktowania pamięci ze stabilnych wcześniej 770 MHz na 950 MHz zaskakuje, ale nie są to czary, bo karty FX 5950 Ultra mają nieco inny, lepiej zoptymalizowany czas pracy w wysokiej częstotliwosci. Nieco wyższe, mniej więcej o około 0,01 V, jest także napięcie rdzenia.

Wydajność

Okazało się, że wydajność przetaktowanego, lecz nieprzerobionego FX 5900 jest niewiele niższa niż wersji po przeróbce. Okazuje się, że zwiększenie taktowania pamięci nie powoduje dużego wzrostu wydajności generowania grafiki 3D. Najwięcej zależy od taktowania rdzenia procesora, o czym można się przekonać, analizując wyniki wydajności przed i po. Korzyść z aktualizacji BIOS-u jest taka, że w wypadku modelu karty z dobrymi pamięciami lepiej zoptymalizowane parametry pracy pamięci BIOS-u FX 5950 Ultra pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszego taktowania, a w trybie standardowym, bez korzystania z dodatkowych programów typu Power Strip, karta pracuje z wyższym domyślnym taktowaniem. Można kupić karty FX 5900/XT, które pozwalają na uzyskanie częstotliwości taktowania pamięci ponad 1 GHz, a procesora ponad 500 MHz. To zdecydowanie więcej niż oferuje model FX 5950 Ultra! Wykresy przedstawiają wyniki, które uzyskaliśmy, testując kartę z procesorem FX 5950 Ultra, firmowo przetaktowaną przez Gainwarda do 500/1000 MHz. Kosztuje 2600 zł, a testowy Asus 999 zł.

Taktowanie karty

FX 5900 XT - 390/700 MHz

FX 5900 - 400/850 MHz

FX 5900 Ultra - 450/850 MHz

FX 5950 Ultra - 475/950 MHz

(rdzeń/pamięć)

Konfiguracja testowa

P4 3,0 GHz HT, 2x266 MB DDR400 Corsair XMS, płyta główna Asus P4C800, twardy dysk Maxtor 40 GB ATA 133, sterowniki NVIDIA ForceWare 56.72.