Router ze złomu

Jak szybko i tanio udostępnić połączenie internetowe w lokalnej sieci? Z wykorzystaniem dedykowanych dystrybucji linuksowych nie jest to trudne. Opisujemy, jak uruchomić linuksowy router w ciągu 15 minut, ze szczególnym uwzględnieniem Neostrady działającej z modemami USB.

Jak szybko i tanio udostępnić połączenie internetowe w lokalnej sieci? Z wykorzystaniem dedykowanych dystrybucji linuksowych nie jest to trudne. Opisujemy, jak uruchomić linuksowy router w ciągu 15 minut, ze szczególnym uwzględnieniem Neostrady działającej z modemami USB.

Ze stałego dostępu do Internetu korzysta coraz więcej Polaków. Komputer nie jest już luksusem, w niektórych domach są po dwa lub więcej, dlatego coraz częściej pojawia się pytanie, w jaki sposób szybko, bezproblemowo i najmniejszym kosztem udostępnić połączenie wszystkim komputerom znajdującym się w domu czy firmie.

Zobacz również:

Zastosowanie rozwiązań sprzętowych jest na pewno najprostsze, ale również drogie oraz mało elastyczne. Zaletami routerów opartych na Linuksie są niewielkie koszty, a duże możliwości ich rozwoju ogranicza jedynie wydajność sprzętu. Oprogramowanie nie kosztuje, bo jest udostępniane na podstawie Pow-szechnej Licencji Publicznej GNU, wydatek na sprzęt jest znikomy lub żaden, jeśli masz leciwego peceta, z którym nie wiadomo, co zrobić.

Niestety, są też wady. Przeciętny użytkownik Windows ma prawo poczuć się zupełnie obco w środowisku linuksowym. Niewiele osób może sobie pozwolić na spędzenie paru tygodni na zapoznawaniu się z tajnikami nowego systemu i skompilowaniu go do własnych potrzeb. Dla wielu koszty takiego działania byłyby dużo wyższe niż zakup sprzętu. Na szczęście nie jest to powód, żeby rezygnować z Linuksa. Dzięki pasjonatom tego systemu operacyjnego powstają dystrybucje przeznaczone do precyzyjnie określonych zastosowań, m.in. dzielenia łącza internetowego. Na dodatek ich twórcy pomyśleli

o ułatwieniach nawet dla początkującego użytkownika. Zastosowanie skryptów dodatkowo przyspiesza cały proces, zatem możliwe jest uruchomienie routera w ciągu kilkunastu minut. W dalszej części artykułu powiemy, jak stać się właścicielem routera działającego pod kontrolą systemu Linux.

Oprogramowanie

Najważniejszy jest wybór odpowiedniej dystrybucji, która najlepiej będzie odpowiadała twoim potrzebom i umiejętnościom. Poniżej przedstawiamy trzy najlepiej dostosowane do polskich realiów dystrybucje linuksowe możliwe do wykorzystania jako oprogramowanie routera.

Sprzęt potrzebny do uruchomienia routera. Od góry: płyta główna, śledź USB, karta graficzna, karta sieciowa oraz moduły pamięci.Kliknij, aby powiększyćSprzęt potrzebny do uruchomienia routera. Od góry: płyta główna, śledź USB, karta graficzna, karta sieciowa oraz moduły pamięci.Leaf Berings jest bardzo ciekawą dystrybucją, w standardowej wersji mieszczącą się na jednej dyskietce. Nie polecamy tego rozwiązania, bo wymaga utworzenia dyskietki o powiększonej pojemności 1,68 MB, czyli bardziej narażonej na uszkodzenia. W dodatku gdy zechcesz skorzystać z zaawansowanych funkcji, np. obsługi modemów ADSL USB czy SSH, musisz skorzystać z wersji dwudyskietkowej. Wielką zaletą Leaf Berings są natomiast: rozbudowane menu konfiguracyjne, niewielkie rozmiary oraz gotowe pakiety do obsługi modemów Neostrady+: Sagem USB F@st 800 i Thomson Speed Touch 330.

Freesco to dobrze znana, szczególnie korzystającym z SDI, jednodyskietkowa dystrybucja oparta na jądrze serii 2.0.3X. Ma niewielkie wymagania sprzętowe (wystarczy komputer 386 z 8 MB RAM i stacją dysków) i może służyć jako router do łączy SDI, Neostrady (przez Ethernet), DSL i innych opartych na dostępie do Internetu przez kartę sieciową lub modem na złączu szeregowym. Obecnie nie jest zbyt przydatna, ponieważ jej stare jądro nie umożliwia obsługi interfejsu USB, dlatego osoby związane z Polską Stroną Freesco przygotowały własną dystrybucję pod enigmatyczną nazwą NND (Nasza Nowa Dystrybucja).

NND - czyli łatwy router - to najprostsze rozwiązanie w wypadku udostępniania połączenia uzyskiwanego za pośrednictwem portu USB. Na podstawie NND można również udostępniać połączenie SDI, a także Neostradę z modemem wyposażonym w złącze Ethernet. Z konfiguracją poradzą sobie również ci, którzy nie mieli dotychczas nic wspólnego z Linuksem. Skrypt instalacyjny spowoduje automatyczne wykonanie wszystkich operacji, a użytkownik potrzebuje tylko podstawowej wiedzy o swoim sprzęcie. Jak przekonują autorzy, NND to dystrybucja "umożliwiająca w maksymalnie prosty sposób skonfigurowanie routera służącego do podziału łącza przy minimalnych wymaganiach sprzętowych". Niestety, minimalne wymagania to Pentium 100 16 MB RAM i HDD około 100 MB. Istotną wadą NND jest nieobsługiwanie modemów kablowych przez interfejs USB.

Sprzęt

Prawidłowe podłączenie kabliKliknij, aby powiększyćPrawidłowe podłączenie kabliDo uruchomienia linuksowego routera niezbędna jest płyta główna z procesorem, pamięć operacyjna, karta sieciowa, karta graficzna, oraz śledź z gniazdami USB w przypadku braku zintegrowanych z płytą główną. Wymagania sprzętowe zależą od twoich oczekiwań wobec routera i będą wyższe, jeśli ma pełnić również funkcję serwera WWW, FTP. Do podstawowych zastosowań powinien wystarczyć komputer z procesorem Pentium 100.

USB

Aby można było korzystać z modemów USB, płyta główna powinna zawierać kontroler USB. Jak to sprawdzić? Brak zintegrowanych gniazd USB wychodzących bezpośrednio z płyty głównej o niczym nie przesądza. Płyta może zawierać kontroler USB, a dodatkowo wymagać podłączenia śledzia z gniazdami USB. Odpowiednie informacje znajdziesz w podręczniku do płyty głównej, ale jeśli go nie masz, to nic straconego. Wystarczy wejść do BIOS-u. Powinna się tam znajdować pozycja umożliwiająca włączenie lub wyłączenie kontrolera USB. Jeśli jest, to znaczy, że płyta zawiera kontroler, w przeciwnym wypadku jedyną szansą na korzystanie z urządzeń USB jest kupno odpowiedniej karty PCI.

Tak wygląda prawidłowe podłączenie śledzia z gniazdami USB do płyty głównej.Kliknij, aby powiększyćTak wygląda prawidłowe podłączenie śledzia z gniazdami USB do płyty głównej.Jeśli płyta jest odpowiednio wyposażona, trzeba do niej podłączyć śledź z gniazdami USB. W tym celu musisz znaleźć na płycie odpowiednie złącze, co nie stanowi żadnego problemu, jeśli masz wspomniany wyżej podręcznik. Jeśli nie, trzeba go szukać bezpośrednio na płycie. Jeśli złącze na płycie głównej pozwala podłączyć gniazda na wiele sposobów, dowiedz się, jakim sygnałom odpowiadają poszczególne piny (ta informacja powinna być w instrukcji płyty). Kable powinny być przypisane pinom zgodnie z danymi w ramce.

Uwaga! Błędne podłączenie kabli może spowodować spięcie, a co za tym idzie, uszkodzenie sprzętu.

Klawiatura

W zależności od typu płyty potrzebujesz klawiatury z wtyczką w standardzie DIN lub ps2.

RAM

Do korzystania z możliwości linuksowego routera powinno wystarczyć 16 MB (8 MB dla najmniejszych dystrybucji), ale oczywiście im więcej pamięci, tym lepiej, zwłaszcza że im więcej usług uruchomisz na serwerze, tym więcej pamięci operacyjnej wykorzystasz.

Karta sieciowa

Router musi mieć kartę sieciową w standardzie RJ45, ze sterownikami do Linuksa. Warto skorzystać z najbardziej popularnych kart, gdyż wtedy najprawdopodobniej sterowniki do nich będą standardowo dołączone do dystrybucji.

Hub

Do utworzenia lokalnej sieci, za której pośrednictwem udostępnisz Internet, potrzebny będzie również hub. Całkowicie wystarczy model zapewniający przepustowość 10 Mb/s. Należy pamiętać, że komputery w sieci lokalnej łączy się z routerem za pomocą nieskrosowanych kabli RJ45.

Procedura instalacji Thomson Speed Touch 330

Po zakończeniu konfiguracji sieci, podczas której wybierasz opcje konfiguracji modemu Sagem, musisz samodzielnie zainstalować sterowniki do odpowiedniego modemu USB. W tym celu ściągnij ze strony http://www.freesco.pl plik thomson.tar, przegraj go na dyskietkę i umieść ją w stacji dysków routera. Aby mieć dostęp do skopiowanego pliku, musisz "zamontować" dyskietkę w Linuksie, wydając polecenie mount/dev/fd0. Przejdź do katalogu głównego poleceniem cd/ i wypakuj zawartość archiwum zawartego na dyskietce poleceniem tar -zxvf /mnt/fd0/thomson.tar

Teraz zainstaluj wypakowany sterownik, uruchamiając skrypt /var/install/thomson.instal. Konieczne jest ponowne podanie loginu oraz hasła otrzymanego w trakcie rejestracji Neostrady.

Na koniec wprowadź niewielką modyfikację w skrypcie uruchamianym podczas startu systemu, pico/etc/rc.d/rc.router. Po otwarciu pliku odszukaj czwarty wiersz i zastąp wpis /etc/rc.d/rc.neosagem wpisem /etc/rc.d/rc.thomson start. Zamknij edytor, naciskając klawisze [Ctrl X] i odpowiadając twierdząco na pytanie, czy zachować zmiany.

Ponownie otwórz edytor poleceniem pico /etc/rc.d/rc.local i usuń wpis /etc/rc.d/rc.thomson start. Zapisz zmiany, zamknij edytor i uruchom komputer ponownie poleceniem reboot.