Internet przy kawie

Nie masz dostępu do Internetu? Wyjechałeś na wakacje, a nie możesz przeżyć bez ulubionej gry, spotkań na czacie, kontaktu z pracownikami? Jest rozwiązanie - kawiarenki internetowe. Można je znaleźć w każdym niemal miejscu na świecie.

Nie masz dostępu do Internetu? Wyjechałeś na wakacje, a nie możesz przeżyć bez ulubionej gry, spotkań na czacie, kontaktu z pracownikami? Jest rozwiązanie - kawiarenki internetowe. Można je znaleźć w każdym niemal miejscu na świecie.

Kawiarnia internetowa, zwana również net cafe lub cyber cafe, to potoczne określenie jakiegokolwiek miejsca, w którym można skorzystać z dostępu do Internetu. Zwykło się tak nazywać zarówno prawdziwą kawiarenkę czy pub, salon gier, klub komputerowy, jak i salkę w osiedlowym domu kultury czy wydzielony fragment centrum handlowego albo sklepu ze stanowiskami komputerowymi.

Zobacz również:

Coraz więcej osób ma podłączenie do Internetu we własnym domu czy firmie, zwiększa się liczba punktów sieci Wi-Fi, oferującej bezprzewodowy dostęp do Internetu. Mimo to kawiarenki internetowe wciąż mają rację bytu i na brak klientów nie narzekają. Dlaczego? Po pierwsze, nie wszyscy jeszcze ten dostęp mamy. Wystarczy, że sprzęt złośliwie odmówi posłuszeństwa akurat w chwili, kiedy musisz wysłać pocztę, pobrać ważne pliki czy poszukać informacji w serwisach WWW. Wystarczy, że znajdziesz się daleko od domu, np. w jakimś pensjonacie w górach albo na plaży. Wówczas pozostaje poszukać najbliższej kawiarenki internetowej i skorzystać z jej usług. Tym bardziej, że pracując przy komputerze, możesz również napić się kawy czy herbaty, od razu wydrukować pobrane dokumenty, a ważne pliki nagrać na płytę. To właśnie są największe zalety najmniejszej nawet kawiarenki internetowej.

Kafejkowe abecadło

Polska wyszukiwarka udostępnia praktycznie wszystkie niezbędne informacje z bazy kawiarenek internetowych: lokalizację, przepustowość łącza, liczbę stanowisk, cennik, ofertę dodatkowych usług itp.Kliknij, aby powiększyćPolska wyszukiwarka udostępnia praktycznie wszystkie niezbędne informacje z bazy kawiarenek internetowych: lokalizację, przepustowość łącza, liczbę stanowisk, cennik, ofertę dodatkowych usług itp.Ze znalezieniem kawiarenki internetowej nie powinno być większego problemu ani w kraju, ani tym bardziej za granicą. Praktycznie każde niemal miasto ma choć jeden taki punkt. Najczęściej jest to osobny lokal, przeznaczony wyłącznie do oferowania klientom dostępu do Internetu, choć zdarzają się bardziej oryginalne lokalizacje. W Szczecinku net cafe mieści się w Galerii Sztuki, w Sosnowcu w podziemiach plebanii, we Wrocławiu w zabytkowych piwnicach, a w Międzyzdrojach w lokalu z... solarium. Odrębne stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu są również w wielu centrach handlowych.

Tytuł największej kawiarni internetowej w Polsce należy bodaj do megaNET caffe w Łodzi. Większość kawiarenek oferuje jednak zaledwie od sześciu do ośmiu stanowisk komputerowych. Dominują komputery klasy PC, procesory Pentium II, 15-calowe monitory i - z myślą o graczach - akceleratory graficzne. Czasem brak słuchawek i wtedy klienci muszą wysłuchiwać odgłosów z sąsiednich stanowisk. Średnia przepustowość łącza to 2 Mb/s, choć zdarzają się o wiele wolniejsze (nawet takie, które działają na SDI). Najlepsze kawiarenki mają kilku dostawców usług internetowych (Telekomunikację, Dialog, NASK itp.). Różnią się też ceny - od 1 zł do 10 zł za godzinę - oraz godziny otwarcia. Są kawiarenki klubowe czynne przez kilka godzin (np. od 16 do 20), całodobowe (np. przy dworcach kolejowych) i takie, w których można zarezerwować lokal na całą noc.

Poczatować i pograć

Podstawowe informacje na temat oferty przeciętnej kawiarenkiKliknij, aby powiększyćPodstawowe informacje na temat oferty przeciętnej kawiarenkiNocna oferta to głównie propozycja dla graczy, którzy mogą wówczas w spokoju rozegrać turnieje i ligi. W wielu kawiarenkach działają zresztą tzw. klany, czyli drużyny rozgrywające wspólnie mecze w jedną grę. Organizowane są również turnieje wyjazdowe, zaprasza się drużyny z innych miast, co tworzy wokół kawiarenki małą cyberspołeczność. Idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którym obecność grających mogłaby przeszkadzać, jest wybranie kawiarenki z wydzielonymi salami. Najczęściej lokal dzieli się na salę tzw. młodzieżową, ze stanowiskami przeznaczonymi głównie do grania, słuchania muzyki, i tzw. cichą, dla tych, którzy chcieliby po prostu sprawdzić pocztę, napisać jakiś dokument czy poprzeglądać strony. Co ciekawe, w niektórych kawiarenkach znaleźć można również wydzielone sale dla palących.

Najczęściej spotykane oprogramowanieKliknij, aby powiększyćNajczęściej spotykane oprogramowanieW komputerach dominuje system Windows oraz napisane do niego aplikacje internetowe (a także gry, zwykle "Counter Strike", "Quake", "Diablo"). Najczęściej skorzystasz z przeglądarki Internet Explorer, programu pocztowego Outlook czy edytora tekstów Word (rzadziej z całego pakietu Office) i oczywiście różnego rodzaju komunikatorów - ICQ, Gadu-Gadu czy Tlen. Coraz rzadsze są programy do wymiany plików, głównie ze względu na - jak twierdzą właściciele - obciążenie łącza i zaśmiecanie dysków oraz niebezpieczeństwo przesłania wirusów. Programy do nagrywania płyt CD czy skanowania najczęściej uruchamia i obsługuje personel kawiarenki. O bardziej specjalistycznym oprogramowaniu raczej nie ma co marzyć, choć i tu trafiają się chlubne wyjątki. W jednej z kawiarenek jest specjalistyczne stanowisko graficzne z dużym, 19-calowym monitorem oraz programami CorelDRAW i Adobe Photoshop. Z kolei np. w Katowicach można sobie wybrać komputer z Linuksem.

Serwis od A do Z

Na stronach kawiarenek bardzo często są również bogate galerie zdjęć, pozwalające się zorientować nie tylko w wyposażeniu, ale i atmosferze lokalu.Kliknij, aby powiększyćNa stronach kawiarenek bardzo często są również bogate galerie zdjęć, pozwalające się zorientować nie tylko w wyposażeniu, ale i atmosferze lokalu.Większość kawiarenek internetowych oferuje również sporo usług dodatkowych. Najczęściej jest to druk, skanowanie, nagrywanie płyt CD, ksero, bindowanie czy pobieranie plików na zamówienie. Na miejscu często można również kupić dyskietki, płyty, a nawet akcesoria i części komputerowe. Niektóre firmy prowadzą jednocześnie z kawiarenką typowy sklep komputerowy, serwis, szkolenia, zajmują się tworzeniem i utrzymywaniem witryn WWW, a nawet przepisywaniem tekstów. W dobrych kawiarenkach często znajdzie się też ktoś z obsługi, kto bezpłatnie doradzi mniej doświadczonym użytkownikom, zainstaluje grę, pomoże założyć konto pocztowe lub znaleźć poszukiwaną w Sieci informację. Wybór artykułów spoza komputerowej branży jest ograniczony, jeśli w ogóle coś jest, to przeważnie żelazny zestaw: herbata, kawa, soki, napoje gazowane, chipsy i wafelki. Rzadkością są kawiarnie z prawdziwego zdarzenia, nie mówiąc już zamówieniu jakiegoś dania, podczas gdy np. w słowackiej kawiarence internetowej bez problemu otrzymamy pizzę.

Kawiarenki internetowe mają też mniej lub bardziej uciążliwe wady i żeby się ustrzec niemiłych niespodzianek, warto zawczasu sprawdzić, jak wygląda wybrany lokal od środka. Niekoniecznie musisz wybrać się tam osobiście, większość z nich ma własne strony internetowe, na których znajdziesz spis sprzętu, oprogramowania, cennik, a także galerię zdjęć. Dzięki temu nie będziesz się na przykład męczyć z kiepskim sprzętem, w gwarnym tłumie za plecami i w sali zakopconej papierosowym dymem.

Warto się również przygotować na niespodzianki, którymi właściciele nie będą się raczej chwalić w oficjalnej reklamówce. Najpoważniejsza to brak możliwości kupienia na miejscu dyskietki czy płyty, dlatego na wszelki wypadek lepiej mieć jakąś ze sobą. Z kolei pobierając pliki na własny nośnik, trzeba pamiętać, że i w kawiarnianych komputerach zdarzają się wirusy czy konie trojańskie. Dlatego warto skorzystać ze skanera antywirusowego online, a po powrocie do domu nie wolno zapomnieć o przeskanowaniu nośnika programem antywirusowym.