Oszust w Photoshopie

Nadeszła era cyberoszustwa. Jednym kliknięciem myszy można zakłamywać i zniekształcać rzeczywistość. Jaki jest jednak rzeczywisty wpływ takich manipulacji? Aby poznać prawdę, digiś rozmawia z dziennikarzami, profesjonalnymi fotografami, fanatykami Photoshopa i oszustami-amatorami.

Nadeszła era cyberoszustwa. Jednym kliknięciem myszy można zakłamywać i zniekształcać rzeczywistość. Jaki jest jednak rzeczywisty wpływ takich manipulacji? Aby poznać prawdę, digiś rozmawia z dziennikarzami, profesjonalnymi fotografami, fanatykami Photoshopa i oszustami-amatorami.

Photoshop stworzony 15 lat temu przez Johna Knolla, miał być narzędziem dla artystów, służącym przede wszystkim do retuszowania zdjęć i ich obróbki na różne sposoby.

Zobacz również:

Wraz z upływem lat program stał się cyfrową ciemnią dla każdego fotografa. Żyjemy jednak w społeczeństwie internetowym, gdzie każdy może użyć potężnych narzędzi do fotomontażu i w ciągu kilku minut rozesłać sfałszowane zdjęcia na serwery, znajdujące się na wszystkich kontynentach.

W artykule opublikowanym w dzienniku "New York Post" John Knoll napisał: "Pracując nad Photoshopem, widzieliśmy przede wszystkim możliwości, wspaniałe efekty, a nie sposoby wykorzystania ich do niecnych celów". Tymczasem Photoshop wyposażony w ogromną ilość narzędzi do edycji, bywa wykorzystywany przez rebeliantów, którzy zniekształcają lub naginają rzeczywistość do własnych wizji i tworzą całkowicie nowe, fikcyjne światy. Nawet osoba o niewielkim doświadczeniu może kopiować, wklejać i edytować zdjęcia, tworząc idee niosące zupełnie inny komunikat niż oryginały.

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
"Turysta" - to chyba jedno z najsłynniejszych fałszywych zdjęć. Widać tu młodego człowieka, który rzekomo został sfotografowany tuż przed atakiem terrorystów 11 września. Powyżej pokazano oryginał i przerobione zdjęcie, a także kilka podobnych pomysłów.Kliknij, aby powiększyć"Turysta" - to chyba jedno z najsłynniejszych fałszywych zdjęć. Widać tu młodego człowieka, który rzekomo został sfotografowany tuż przed atakiem terrorystów 11 września. Powyżej pokazano oryginał i przerobione zdjęcie, a także kilka podobnych pomysłów.
Każdego dnia do skrzynek pocztowych użytkowników na całym świecie trafiają zabawne zdjęcia, które od początku do końca powstały w Photoshopie lub zostały zmodyfikowane za pomocą tego programu. Czasami uzyskane efekty są naprawdę wspaniałe. Któż z nas nie widział zdjęć rekina atakującego helikopter (patrz: jedna z ilustracji), ogromnych kotów, prezydenta Busha czytającego książkę do góry nogami, kociaków z zespołu rockowego, fałszywych reklam iMaca czy potrójnego tornada kierującego się w stronę miasta.

Inne zdjęcia nie są już tak śmieszne, przynajmniej dla niektórych. Sfałszowane zdjęcie demokratycznego kandydata na prezydenta, Johna Kerry'ego, występującego na meetingu antywojennym wraz z Jane Fondą, trafiło w lutym tego roku na pierwsze okładki wszystkich gazet w Stanach Zjednoczonych. Dopiero po kilku dniach okazało się, że zdjęcie nie jest prawdziwe, ale partia konserwatywna zdobyła kilka cennych punktów.

Równie wielką popularność zyskało zdjęcie mężczyzny na dachu jednego z wieżowców WTC w Nowym Jorku.

W lewym dolnym rogu widoczna była data 11.09.01, a za plecami postaci można było zauważyć srebrny kadłub samolotu lecącego w celu dokonania zniszczenia.

Sprzedawanie kłamstwa

Oczywiście fałszywe zdjęcia nie są niczym nowym. Dopiero ich coraz większa popularność i rozprzestrzenianie doprowadziło do podziałów w środowiskach fotografików i użytkowników Photoshopa. Wielu artystów ostro protestuje przeciwko sprzedawaniu takich zdjęć.

W marcu br. terroryści podłożyli bombę w pociągu do Madrytu. Następnego dnia w prasie na całym świecie pokazano zdjęcia lekarzy i sanitariuszy, którzy próbowali ratować rannych i zakrwawionych pasażerów. Większość gazet opublikowała "oryginalne" zdjęcia, na których widoczne były resztki urwanych kończyn. Niektórzy wydawcy użyli jednak Photoshopa do sklonowania tych części ciała, przez co zdjęcia stały się bardziej krwawe i przerażające.

Również mniej poważne zdjęcia bywają fałszowane. Na okładki kolorowych magazynów trafiają zwykle gwiazdy kina i estrady. Czytelnicy tych pism nie wiedzą jednak, że zdjęcia są przetwarzane cyfrowo. Nie warto tu nawet wspominać o usuwaniu pryszczy i zmarszczek, gdyż fantazja grafików sięga znacznie dalej. Na porządku dziennym jest zwężanie bioder, wydłużanie nóg, wybielanie zębów i ogólne odchudzanie sylwetki.

Nie dziwi to zbytnio, skoro zdjęcia gwiazd sprzedają magazyny, których wydawcy wydają ogromne pieniądze na atrakcyjne zdjęcie na okładkę. Czasami jednak zmiany sięgają zbyt daleko, czego przykładem było słynne zdjęcie "odchudzonej" Kate Winslet na okładce GQ. Wydawcy magazynu FHM nie byli zadowoleni z brzucha Nelly Furtado, gwiazdki pop, zdecydowali się więc dodać jej trochę mięśni, a brzuch spłaszczyć. Grafik "obciął" również koszulkę, tak aby kończyła się tuż pod piersiami piosenkarki. Nelly nie była jednak zachwycona tą publikacją.

Skala zjawiska

Kliknij, aby powiększyć
Ten zbiór zdjęć, znany w Internecie jako "Przytulanki pana Boga", wprowadził w błąd wiele osób, którym wydawało się, że są to zdjęcia prawdziwych chmur. Pochodzą one jednak z francuskiego filmu "Amelia".Kliknij, aby powiększyćTen zbiór zdjęć, znany w Internecie jako "Przytulanki pana Boga", wprowadził w błąd wiele osób, którym wydawało się, że są to zdjęcia prawdziwych chmur. Pochodzą one jednak z francuskiego filmu "Amelia".
Fałszywe zdjęcia są już praktycznie wszędzie - od amatorskich witryn internetowych, aż po okładki magazynów i reportaże w poważnych gazetach.

Firma Adobe twierdzi, że w bazach danych ma zarejestrowanych ponad pięć milionów użytkowników Photoshopa i uproszczonych wersji tego programu. Na rynku dostępnych jest również wiele innych aplikacji graficznych. Nie można się więc dziwić, że niektórzy fotograficy i wydawcy nazywają nasze czasy "erą manipulacji".

Czy można powiedzieć, że amatorskie oszustwa są równie groźne, jak fałszywe zdjęcia w gazetach? Zapytaliśmy o to Roba Manuela, założyciela witryny B3ta.com, która stanowi forum wymiany dla użytkowników Photoshopa. "Prace amatorskie dostarczają rozrywki, nie stanowią więc zagrożenia.

Kiedy zdarzy się jakaś katastrofa, od razu zaczynają krążyć zdjęcia związane z tym wydarzeniem".

Co w takim razie z "normalnymi" gazetami, których wydawcy często manipulują zdjęciami dla zwiększenia sprzedaży. Andrew Wiard, fotograf współpracujący z mediami, twierdzi, że jest to zależne od zdjęcia. "To zależy od tego, co rozumiemy pod pojęciem zdjęcia" - mówi. "Nie martwię się pracami, które od początku do końca zostały utworzone za pomocą tabletu Wacoma. Mam tu na myśli zdjęcia będące wynikiem działania światła, replikacją świata zewnętrznego na nośniku w aparacie. Manipulacja niszczy podstawową ideę fotografii. Manipulacja jest nieetyczna, bo jest zwodnicza. Uzyskany obraz nie jest już fotografią, a jedynie wygląda jak fotografia".

"Jest to bardzo ważne, twierdzi Wiard. Jeżeli dziennikarstwo jest pierwszym szkicem historii, fotografia stanowi fundamentalną część zapisu historycznego. Są osoby mówiące, że istnieje ważniejsza prawda niż dokładny zapis rzeczywistości.

Mam dla nich odpowiedź - weźcie pędzel do dłoni. Nie niszczcie prawdy tak cenionej przez tych, dla których zobaczyć to uwierzyć. Oczywiście dziennikarze i historycy są ważni, ale nie można zapominać też o tych niezliczonych milionach, którzy opierają się na gazetach i książkach, aby poznać świat poza ich codziennym życiem".