Neutralizujemy różne źródła światła

Naprawa zaprezentowanego zdjęcia wydaje się trudna. To ciemny, mało kontrastowy skan, wykonany biurkowym skanerem, bez zastosowanego profilu.

Naprawa zaprezentowanego zdjęcia wydaje się trudna. To ciemny, mało kontrastowy skan, wykonany biurkowym skanerem, bez zastosowanego profilu.

Oświetlenie na zdjęciu pochodzi z różnych źródeł światła - widoczne promienie wieczornego słońca na wieży kościelnej, sztuczne oświetlenie budynku i ogólny półmrok na dziedzińcu.

Zobacz również:

OrginałKliknij, aby powiększyćOrginałPo poprawkachKliknij, aby powiększyćPo poprawkach

Na samym początku przypisujemy profil w Photoshopie. Robimy to trochę metodą prób i błędów, przy założeniu, że monitor jest dobrze skalibrowany.

Doskonałe rezultaty daje profil ColorMatch RGB.

1. Rozpoczynamy od okna Levels, w którym, przytrzymując klawisz Alt, przesuwamy suwak, aby znaleźć, gdzie na zdjęciu znajdują się prawdziwe czernie. Wejście w lewym dolnym rogu wygląda obiecująco.

Rys. 1Kliknij, aby powiększyćRys. 1

2. Przesuwając suwak, będziemy mogli zobaczyć różne niechciane "śmieci", które pozostały w czarnych cieniach. Użyjmy zakraplacza, aby je naprawić. Wybieramy punkt wzorcowy (shift-click) i sprawdzamy w oknie Levels, czy wybraliśmy właściwy punkt (przytrzymując klawisz Alt/Option podczas przesuwania suwaka).

Rys. 2Kliknij, aby powiększyćRys. 2

Po potwierdzeniu, że wybraliśmy najciemniejszy punkt, ustawiamy wartości RGB na 0, 0, 0, aby uzyskać idealną czerń (nie potrzebujemy detali).

3. Przed kliknięciem OK i zamknięciem okna Levels trzeba ustawić jasności.

Używając suwaka wraz z wciśniętym klawiszem Alt, przesuwamy poziom jasności w dół, aż do poziomu oświetlenia podłogi . Teraz ustawiliśmy cienie i jasności w oknie Levels i od razu zdjęcie wygląda o wiele lepiej 3a.

Rys. 3Kliknij, aby powiększyćRys. 3Rys. 3aKliknij, aby powiększyćRys. 3a

4. Fotografia jest nadal za ciemna, a budynek kościoła zbyt niebieski. Może być to spowodowane wartościami tonalnymi, więc powinniśmy najpierw rozjaśnić obraz. Wybieramy modelowy punkt (o średnich wartościach) na cegłach, aby przypisać mu inne wartości w oknie Curves.

Rys. 4Kliknij, aby powiększyćRys. 4

5. Następnie próbujemy tak ustawić wartości RGB, aby rozjaśnić cały obraz.

Rys. 5Kliknij, aby powiększyćRys. 5