PHP-Nuke od podstaw

Jeśli zamierzasz tworzyć rozbudowaną witrynę internetową, nie zaczynaj od pustego pliku HTML. Lepiej wykorzystać gotowe, bezpłatne systemy portalowe, takie jak PHP-Nuke

Jeśli zamierzasz tworzyć rozbudowaną witrynę internetową, nie zaczynaj od pustego pliku HTML. Lepiej wykorzystać gotowe, bezpłatne systemy portalowe, takie jak PHP-Nuke.

PHP-Nuke to, od swoich początków, sięgających 1998 roku, jeden z najpopularniejszych bezpłatnych systemów portalowych na świecie. Jak na 6-letniego internetowego staruszka, trzyma się świetnie i pozostaje powszechnie używany mimo pojawienia się groźnej, również darmowej konkurencji. Jeśli jeszcze nie miałeś do czynienia z PHP-Nuke, wypróbuj możliwości jego najnowszej wersji, korzystając z naszego warsztatu.

Zobacz również:

Trzeba przyznać, że nazwa "portal internetowy" jest myląca. Większość witryn tworzonych przy użyciu PHP-Nuke niewiele łączy z prawdziwymi portalami. Za jego pomocą możesz jednak szybko przygotować efektowną witrynę, wyposażoną w prawie wszystkie typowe moduły: dział aktualności, forum dyskusyjne, komentarze do tekstów czy nawet sklep internetowy. Jeśli chcesz poznać tajniki PHP i MySQL, nie zaczynaj od PHP-Nuke, lecz utwórz witrynę od zera, samodzielnie kodując każdy wiersz skryptów. To najlepszy sposób nauczenia się PHP, ale zdecydowanie najmniej wydajny. Jeśli chcesz szybko uruchomić sensowny serwis internetowy, skorzystaj raczej z darmowych systemów portalowych, które nie tylko oferują sporo bardziej i mniej potrzebnych komponentów, ale też zostały gruntownie przetestowane przez rzesze zapaleńców, są stabilne i bezpieczne.

PHP-Nuke doczekał się już zagorzałych wielbicieli, ale także przeciwników. Ci ostatni zarzucają mu przerost formy nad treścią - rzeczywiście, za jego pomocą każdy może przygotować witrynę-koszmarek, pełną pustych działów i źle wykorzystanych możliwości. Program ma jednak niepodważalne zalety: jest bardzo prosty w obsłudze i zawiera tuziny dodatków, za pomocą których skroisz witrynę na miarę swoich potrzeb.

Aby rozpocząć zabawę z PHP-Nuke, potrzebujesz konta WWW z dostępem do bazy MySQL i możliwością uruchamiania skryptów PHP. Masz kilka możliwości. Możesz wykupić serwer wirtualny u jednego z dostawców (ceny zaczynają się już od ok. 200 zł rocznie). Wiele firm oferuje bezpłatny okres testowy, nawet do 30 dni. Z takich ofert korzystaj jednak jedynie wtedy, gdy naprawdę chcesz uruchomić komercyjny serwis WWW . Większość dostawców serwerów wirtualnych oferuje różne dodatki: panel administrowania swoim kontem z poziomu przeglądarki, wbudowane skrypty (np. sklep internetowy), konta e-mail i bezpłatne aliasy (dodatkowe adresy).

Możesz także wybrać bezpłatne konto WWW z obsługą PHP i MySQL. Co prawda, niewiele jest tego typu ofert, a większość dostępnych wymaga wyświetlania wielu bannerów reklamowych, w tym męczących typu pop-up i pop-under. Korzystanie z bezpłatnych kont WWW z obsługą PHP i MySQL to opcja wyłącznie dla najbardziej wytrwałych. Są jednak firmy oferujące bezpłatne konta WWW obsługujące PHP i MySQL wszystkim tym, którzy przedstawią projekt interesującej witryny. Jeśli masz ciekawy pomysł - skontaktuj się z dostawcami usług hostingowych, a może otrzymasz bezpłatny dostęp do konta z PHP i MySQL.

Jeśli chcesz tylko przetestować budowanie serwisu internetowego na podstawie PHP-Nuke, możesz uruchomić serwer WWW z obsługą PHP i dostępem do bazy MySQL na własnym komputerze. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie ważne elementy budowy witryny przetestujesz na swoim sprzęcie, zwłaszcza w Windows. Nie będziesz chociażby musiał ustalać praw dostępu do plików i folderów, co jest praktyką w wypadku kont WWW utrzymywanych na serwerach uniksowych i linuksowych. Zaletą kont WWW udostępnianych przez komercyjnych dostawców jest uwolnienie użytkownika od konfiguracji serwera WWW i bazy danych, nie wspominając już o takich dodatkach, jak automatyczne tworzenie kopii bezpieczeństwa witryny i bazy danych.

Instalacja serwera WWW i MySQL

Bardziej zaawansowani mogą się pokusić o samodzielną konfigurację serwera WWW i bazy MySQL na własnym komputerze. Na potrzeby naszego warsztatu polecamy jednak użycie jednego z gotowych pakietów, automatycznie instalujących zestaw Apache+PHP+MySQL (na naszym krążku).

1Kliknij, aby powiększyć11. Uruchom program instalacyjny. Instalacja FoxServ trwa dość długo, gdyż zawiera m.in. obsługę języków Perl i Python, z których nie będziemy korzystać, budując serwis oparty na PHP-Nuke.

Takie są jednak wady gotowych pakietów instalacyjnych.

Niewątpliwą zaletą jest natomiast banalnie prosta instalacja całości. Po zainstalowaniu FoxServ koniecznie zrestartuj system operacyjny.

2. Abyś mógł w pełni przetestować działanie PHP-Nuke, musisz dodatkowo, przed uruchomieniem serwera Apache, skonfigurować obsługę poczty email (PHP-Nuke wykorzystuje wiadomości e-mail np. do aktywacji kont użytkowników).

Otwórz folder z instalacją systemu operacyjnego (z reguły C:\Windows) i odszukaj plik php.ini.

Otwórz ten plik w Notatniku i poszukaj działu [mail function]. W wierszu zaczynającym się od SMTP = wpisz adres swojego serwera pocztowego (SMTP, odpowiedzialnego za wysyłanie poczty), np. SMTP = smtp.twojapoczta.pl, a w wierszu rozpoczynającym się od sendmail_from = podaj adres swojego konta e-mail, np. sendmail_from =twojekonto@ twojapoczta.pl. Zamknij pliki php.ini, zapisując wprowadzone zmiany.

3Kliknij, aby powiększyć33. Uruchom serwer WWW . Najwygodniej zrobić to za pomocą panelu kontrolnego FoxServ, klikając przycisk Start FoxServ. Następnie kliknij przycisk Visit localhost, aby sprawdzić, czy serwer WWW działa poprawnie. Dość często uruchamianie serwera WWW w opisany sposób nie działa. Uruchom wtedy skrót Start | Programy |FoxServ| Start Apache Service. Poprawnie uruchomiony serwer WWW przywita cię takim komunikatem:

4. Samotny serwer WWW to za mało, musisz jeszcze uruchomić i skonfigurować bazę danych MySQL, której użytkownikiem jest jej administrator o nazwie root i pustym haśle. W ramach naszego warsztatu możesz wykorzystać tego użytkownika do obsługi bazy z poziomu PHP-Nuke, ale jest to dopuszczalne wyłącznie do celów testowych.

5Kliknij, aby powiększyć55. Możesz także dodać nowego użytkownika. Jak to zrobić? Wraz FoxServ zainstalowany został phpMyAdmin, doskonałe narzędzie do administracji bazami MySQL, dostępne z poziomu przeglądarki WWW . Otwórz w przeglądarce stronę http://localhost/phpMyAdmin i zaloguj się, podając login root@localhost i puste hasło. Jeśli nie możesz się zalogować, sprawdź, czy serwer MySQL na pewno jest uruchomiony (np. uruchamiając program WinMySQLAdmin w grupie FoxServ). Na głównej stronie phpMyAdmin kliknij odnośnik Użytkownicy, a na kolejnej stronie w sekcji Dodanie nowego użytkownika zaznacz opcje Dowolny host, Nazwa użytkownika, Hasło oraz podaj jego nazwę i hasło. Zaznacz też opcje Select, Update, Insert, Delete, References w części Uprawnienia. Po dodaniu użytkownika kliknij Przeładowanie MySQL.

6. Wróć na główną stronę phpMyAdmin i w polu Utworzenie nowej bazy danych wpisz pcwkserwis, po czym kliknij przycisk Utworzenie. W tej chwili serwer WWW i baza MySQL są już gotowe do zainstalowania PHP-Nuke. Oczywiście tak przygotowany serwer może posłużyć wyłącznie do celów testowych i nauki obsługi PHP-Nuke. Jeśli chcesz uruchomić prawdziwy serwis, dostępny dla dużej liczby internautów, skorzystaj raczej z komercyjnych usług hostingowych.

Instalacja PHP-Nuke

Nadeszła pora na instalację PHP-Nuke. Najpierw rozpakuj plik z dystrybucją PHP-Nuke 7.1. Wszystkie pliki i foldery z folderu html skopiuj do folderu C:\FoxServ\www lub na swoje konto WWW, do folderu przeznaczonego na witrynę. Jeśli w folderze tym znajduje się plik index.html, usuń go.

Teraz przygotuj bazę danych, która stanowić będzie podstawę serwisu. W tym celu za pomocą phpMyAdmin uruchom plik nuke.sql z folderu nuke (wybierz bazę, w naszym przykładzie pcwkserwis, po czym w sekcji Lokalizacja pliku tekstowego kliknij przycisk Przeglądaj i wskaż plik nuke.sql, a następnie kliknij Wykonanie). Efektem tych działań powinno być utworzenie 93 tabel składających się na bazodanowe zaplecze serwisu.