Windows na diecie

System Windows i pakiet Office instalują się w wersji XXL. Wiele elementów nie znajduje zastosowania, jednak blokują cenne zasoby i miejsce na twardym dysku. Podpowiemy ci, jak się ich pozbyć, mimo że producent nie przewidział takiej możliwości.

System Windows i pakiet Office instalują się w wersji XXL. Wiele elementów nie znajduje zastosowania, jednak blokują cenne zasoby i miejsce na twardym dysku. Podpowiemy ci, jak się ich pozbyć, mimo że producent nie przewidział takiej możliwości.

Przyznaj się z ręką na sercu - ilu składników Windows i pakietu Office używasz, a ile z nich leży odłogiem? Gdy system musi ciągnąć ze sobą zbędny bagaż, obniża to wydajność komputera i dekoncentruje użytkownika, a w najgorszym przypadku wypiera preferowane przez niego elementy. Nie bez powodu zarzuca się producentowi, że wyposaża system w coraz więcej składników, aby wyrzucić z rynku programy konkurencji. Niektóre akcesoria są tak mocno związane z systemem, że ich usunięcie jest równie trudne, jak zabieg chirurgiczny na otwartym sercu. Windows czuwa z zatroskaniem nad swoimi podopiecznymi i broni ich, gdy ktoś zechce się ich pozbyć. Poniższy materiał opisuje, jak przedrzeć się przez zabezpieczenia systemu i wyrzucić niepotrzebne składniki. Na dołączonej płycie znajdziesz stosowne narzędzia i skrypty.

Zobacz również:

Wiele z opisanych czynności wymaga pewnego doświadczenia, jednak nie zawsze trzeba sięgać po cyfrowy skalpel, aby zaprowadzić ład i porządek. Wystarczy uporządkować pulpit, menu Start, menu podręczne i paski narzędzi, a wszystko, co istotne, trafi na pierwszy plan. Celowo pominęliśmy podstawowe porządki, takie jak opróżnianie Kosza, zakładając, że są ci dobrze znane. Artykuł koncentruje się na metodach, które nie są tak oczywiste, lecz wymagają wglądu w Rejestr i zależności między plikami.

Odchudzanie Windows

Diety, ciągłe dbanie o linię i nieodparta chęć uzyskania idealnej wagi - to, co nam, ludziom, spędza sen z oczu, pozostawia Windows bez cienia emocji. Z dnia na dzień staje się coraz bardziej tłusty i ociężały. Trudno się dziwić, że nie przykłada wagi do swej figury - w końcu to użytkownik musi wypić nawarzone piwo. To jego cenny czas upływa, gdy Windows nie potrafi dotrzymać kroku. W poniższych punktach znajdziesz przydatne porady dietetyczne, które pozwolą ci się wziąć za system i zmusić go do pozbycia się zbędnych kilogramów.

1. Bez chwili spoczynku - 2000, XP

Wyspany system - wyłączając hibernację, zwolnisz kilkaset megabajtów na twardym dysku (punkt 1).Kliknij, aby powiększyćWyspany system - wyłączając hibernację, zwolnisz kilkaset megabajtów na twardym dysku (punkt 1).Kierowany ciągłym pędem do oszczędzania energii, Windows przełącza się w stan hibernacji po upływie określonego czasu bezczynności. Aby po przebudzeniu (czyli po ponownym włączeniu) system przywracał wszystkie uruchomione uprzednio aplikacje i otwarte w nich pliki, tworzy plik HIBERFIL.SYS, zapisując w nim dane potrzebne do odtworzenia poprzedniego stanu. Zbiór ten może zajmować nawet kilkaset megabajtów. Domyślnie jest umieszczany na partycji systemowej.

Wykorzystując komputer np. do zwyczajnych czynności biurowych, zazwyczaj nie korzysta się z hibernacji. Wyłączając ją, zwolnisz sporo miejsca na twardym dysku. Przywołaj Panel sterowania i kliknij dwukrotnie aplet Opcje zasilania. Następnie wskaż kartę Hibernacja i usuń zaznaczenie pola wyboru Włącz hibernację. Na koniec sprawdź, czy na partycji systemowej nadal figuruje plik HIBERFIL.SYS. Jeśli tak, usuń go, aby zwolnić miejsce na dysku.

2. "Ukryte" narzędzia - 2000, XP

Windows 2000 i XP zawierają wiele niepotrzebnych dodatków, które nawet nie figurują na liście zainstalowanych składników. Aby je usunąć, musisz dokonać edycji jednego pliku INF (punkt 2).Kliknij, aby powiększyćWindows 2000 i XP zawierają wiele niepotrzebnych dodatków, które nawet nie figurują na liście zainstalowanych składników. Aby je usunąć, musisz dokonać edycji jednego pliku INF (punkt 2).Windows 2000 i XP są wyposażone w liczne narzędzia, które nie są nieodzowne do funkcjonowania systemu operacyjnego. Znajdziesz je w menu Start | Programy | Akcesoria (niekiedy również w menu Start | Programy). Na przykład w Windows XP figuruje tu przeglądarka MSN Explorer.

Niestety, program instalacyjny nie daje użytkownikowi wyboru, samowolnie umieszczając wspomniane akcesoria na dysku i integrując je z powłoką Windows. Na domiar złego nie tak łatwo się ich pozbyć, bo nie widnieją na liście zainstalowanych składników systemu, którą przywołuje się apletem Dodaj lub usuń programy z Panelu sterowania. Windows najwyraźniej maskuje zapisy domyślnych narzędzi systemu. Aby je odsłonić, musisz dokonać zmian w jednym z plików systemowych. Zbiór ten jest opatrzony atrybutem "ukryty", więc domyślnie nie pojawia się w oknach Eksploratora.

Jeśli do tej pory nie skonfigurowałeś systemu tak, aby wyświetlał ukryte pliki, możesz to teraz nadrobić. Przywołaj Eksploratora Windows, kliknij menu Narzędzia | Opcje folderów i zaznacz opcję Pokaż ukryte pliki i foldery na karcie Widok.

Aby wykonać poniższe czynności, musisz być zalogowany w systemie jako administrator lub użytkownik o równorzędnych uprawnieniach. Przejdź do katalogu %windir%\INF i otwórz w Notatniku plik SYSOC.INF. Zbiór ten decyduje, które składniki systemu są widoczne w zestawieniu Zmień lub usuń programy. Zapisy, które mają być ukryte, są tu oznaczone parametrem hide. Wprawdzie możesz usunąć wszystkie łańcuchy "hide", jednak ma to sens tylko w przypadku wybranych akcesoriów. Niektórych narzędzi, np. elementu COM+, nie pozbędziesz się, mimo że jego zapis pojawi się na liście zainstalowanych składników systemu. Dlatego zaleca się odsłonić tylko te akcesoria, które można będzie później usunąć.

W Windows XP na pierwszy ogień powinien iść komunikator Windows Messenger, którego wpis widnieje jako szesnasty wiersz pliku SYSOC.INF. Usuń z niego łańcuch "hide". Po wykonaniu tej operacji wiersz powinien mieć następującą postać:

msmq=msmqocm.dll,MsmqOcm'msmqocm.inf''6

Pomiń kilka następnych wierszy, przechodząc bezpośrednio do kolejnego akapitu. Znajdziesz w nim wiersz Games=. Następujące po nich wpisy są opatrzone parametrem hide (dotyczy to zarówno Windows XP, jak też Windows 2000). Możesz usunąć wszystkie łańcuchy "hide" znajdujące się w tej sekcji, bo wyszczególnione w niej akcesoria wcale nie są wymagane do poprawnego działania systemu operacyjnego. Na koniec zapisz zmiany w pliku - będą obowiązywały natychmiast, tj. bez konieczności restartowania systemu Windows.

Jeśli nie chcesz bawić się w ręczne edytowanie pliku SYSOC.INF, skorzystaj ze skryptu PCWKOMPOST.JS. Samodzielnie wykona czynności opisane powyżej. Skrypt nie wymaga instalowania. Wystarczy skopiować go do dowolnego katalogu na twardym dysku, zalogować się w systemie jako administrator i kliknąć dwukrotnie ikonę skryptu. Przed usunięciem łańcuchów "hide" ze zbioru SYSOC.INF skrypt utworzy jego zapasową kopię, zapisując ją pod nazwą SYSOC_BAK.INF.

Niezależnie od tego, czy dokonałeś edycji własnoręcznie, czy za pomocą skryptu, otwórz ponownie Panel sterowania i przywołaj aplet Dodaj lub usuń programy. Kliknij przycisk Dodaj/Usuń składniki systemu Windows. Teraz możesz się zabrać do porządkowania systemu, usuwając niepotrzebne elementy. Gdy kiedyś będziesz potrzebował któregoś z odinstalowanych w ten sposób składników, bez trudu go ponownie zainstalujesz - wystarczy przywołać tę samą listę i zaznaczyć odpowiednie pole wyboru. Zauważ, że wówczas nie obejdziesz się bez instalacyjnej płyty systemu Windows.

Wyjątkowo twardą sztuką okazuje się komunikator Windows Messenger w Windows XP. Nawet po poprawnym odinstalowaniu z poziomu Panelu sterowania pozostawia po sobie pliki na twardym dysku. Dlatego warto się go pozbywać nieudokumentowaną metodą, którą opisujemy w poradzie 4.