Załamania światła

Obrazy tworzone przez światło załamujące się w szkle, są sztuką samą w sobie. Chaotycznie wykrzywiające się obiekty wygrywają nawet z wyobraźnią najbardziej kreatywnych artystów abstrakcyjnych.

Załamania światła

Obrazy tworzone przez światło załamujące się w szkle, są sztuką samą w sobie. Chaotycznie wykrzywiające się obiekty wygrywają nawet z wyobraźnią najbardziej kreatywnych artystów abstrakcyjnych.

Kliknij, aby powiększyćNaszym zadaniem w tym przykładzie jest nie tylko "przepuszczenie" pewnego tła przez szklaną powierzchnię, ale w ogóle jej stworzenie.

Zobacz również:

1 Zróbmy okrągły zarys o kształcie kuli.

2 Wciśnijmy Ctrl (¤) + J, by skopiować zarys do nowej warstwy. Nazwijmy ją Distort.

1Kliknij, aby powiększyć12Kliknij, aby powiększyć2

3 Popularną metodą tworzenia wykrzywień symulujących załamania światła w szkle jest użycie filtra Spherize. Sposób ten daje akceptowalne rezultaty, chociaż obraz jest trochę zbyt rozmazany i zniekształcony. Alternatywną metodą jest użycie filtra Liquify o podobnym działaniu, chociaż oferuje on większą kontrolę i szerszy wybór załamań. Wybierzmy w menu Filter > Liquify. Posłużmy się narzędziem Bloat do stworzenia załamań.

4 Zastosujmy teraz narzędzie Forward Warp i zniekształćmy tylko jeden fragment chmur. Pomoże to stworzyć iluzję dopasowania chmur do kształtu szklanej kuli.

3Kliknij, aby powiększyć34Kliknij, aby powiększyć4

5 Na koniec narzędziem Mirror zwiększymy ilość chmur i naciśniemy OK.

6 Ostry cień dookoła obwodu uwydatnia kształt kuli. Tworząc go należy jednak być dość ostrożnym, aby nie wyodrębnić kuli zbytnio od tła. Kliknijmy na ikonę Layer Style na dola palety Layers i wybierzmy Inner Shadow.

5Kliknij, aby powiększyć56Kliknij, aby powiększyć6
7 Ustawmy wszystkie parametry, tak jak pokazano na rysunku.

7Kliknij, aby powiększyć78Kliknij, aby powiększyć8

8 Obiekt już wygląda właściwie, ale warto nadać mu jeszcze trochę charakteru. Stwórzmy nową warstwę i nazwijmy ją Body.

9 Wciśnijmy Ctrl (¤) i kliknijmy na warstwę Distort, aby wczytać wybór.

8aKliknij, aby powiększyć8a9Kliknij, aby powiększyć9

10 Zastosujmy okrągły gradient White to Black na wybranym obiekcie. Zdejmijmy zaznaczenie.