Przyrodnicze potyczki z wektorami

Zajmiemy się teraz reklamówką fikcyjnego kanału przyrodniczego. Skupimy się głównie na pomyśle oraz na sposobach jego realizacji w trzech głównych programach do grafiki wektorowej.

Zajmiemy się teraz reklamówką fikcyjnego kanału przyrodniczego. Skupimy się głównie na pomyśle oraz na sposobach jego realizacji w trzech głównych programach do grafiki wektorowej.

Nie będzie to jednak poradnik w stylu "jak to zrobić", gdyż zakładamy, że Czytelnicy znają podstawy obsługi pakietów wektorowych (dokładniejszy opis będzie dotyczył pracy w Macromedia FreeHandzie), znajdzie się tu natomiast praktyczny, przeprowadzony "na żywo" test trzech wektorowych rywali - FreeHanda 10, Corela 11 i Illustratora 10.

Zobacz również:

Pracę rozpoczynamy w programie Macromedia FreeHand. Rysujemy dwie elipsy i ustawiamy je w kształt kociego oka. Większą elipsę skalujemy i przesuwamy jej punkty kontrolne.

Całość powinna wyglądać tak jak na rysunku 1. Pionowej elipsie, która będzie symulowała źrenicę, nadajemy czarne wypełnienie i biały, 2-punktowy obrys.

Gałki oczne umiejscowione są w zagłębieniu oczodołów, nadajemy więc im smugi cienia, by uzyskać realistyczny efekt. Tworzymy je rysując poziomą elipsę, którą następnie kopiujemy, przesuwamy nieznacznie w dół (wielkość tego przesunięcia definiuje rozmiar naszej smugi cienia), po czym zaznaczamy obydwie i poleceniem modify-combine-divide otrzymujemy kształt widoczny na rysunku 2. Piórem (bądź kopiując i modyfikując jedną ze smug) tworzymy jeszcze jedną smugę - tym razem będzie to refleks świetlny na gałce ocznej (które, jak wiadomo, są naturalnie wilgotne).

1Kliknij, aby powiększyć1
2Kliknij, aby powiększyć2
3Kliknij, aby powiększyć3
4Kliknij, aby powiększyć4
5Kliknij, aby powiększyć5
6Kliknij, aby powiększyć6
Zaznaczamy dwie największe elipsy i, trzymając przy tym wciśnięty klawisz Alt, przesuwamy je na bok - program utworzy kopie obydwu obiektów. Większą z elips, przesuwamy do tyłu (Ctrl + Shift + strzałka w dół), po czym dodajemy do zaznaczenia (klikając z Shiftem) mniejszą elipsę i poleceniem modify-combine-punch wycinamy kształt mniejszy z kształtu większego. Właśnie stworzyliśmy obrys oka. Dołek łzowy tworzymy rysując piórem kształt w miarę podobny do kształtu spotykanego u ludzi. Dodajemy do zaznaczenia obrys oka i poleceniem modify-combine-union łączymy wszystko w całość 3.

Tą samą metodą (pióro i operacje wycinania) tworzymy błoniastą narośl na oku oraz krostowate wypustki tuż pod okiem.

Górnemu elementowi wypustki nadajemy radialny gradient z przejściem od białego do jasnoszarego. Dolnemu, nadajemy nieco ciemniejszy odcień szarości.

Całość grupujemy i poleceniem modify-brush-create brush przekształcamy obiekt we wzór obrysu. Rysunek 4 przedstawia gotową krostę, zaś na ilustracji 5 znajduje się panel ustawień dla naszego obrysu.

Czas zebrać wszystko w całość i pokolorować. Na rysunku 6 są przedstawione cztery kolejne fazy powstawania oka.

Cienie tworzymy nadając smugom kolor czarny, po czym w panelu fill wybieramy opcję lens i nadajemy stopień przezroczystości. Gałce ocznej nadajemy gradient z radialnym przejściem od białego do pomarańczowego. Kropki na błoniastej narośli to czarne koła z radialnym czarno-zielonym gradientem.

Smugę światła tworzymy tak samo, jak cienie, z tą tylko różnicą, że kolorem wyjściowym jest biel.

W ten sam sposób powstają rysy na siatkówce - są to rysowane ołówkiem kształty (tu nieoceniony okazuje się, choćby najprostszy, tablet) z nadanym później kolorem i stosowną przezroczystością.

Kształt rys 6 dostosowujemy do siatkówki narzędziem subselect (A). Obrys dookoła oka powstaje poprzez przekształcenie obrysu kształtu tworzącego oko (rysunek 6 na dole) w obiekt o grubości 10 punktów (modify-alter path-expand stroke) i nadanie mu liniowego gradientu o pochyłości 135 stopni.

Krosty dookoła oka tworzymy rysując krzywą Béziera (nie musi być zamknięta) i z panelu stroke wybieramy opcję brush, a następnie nazwę pędzelka, który w tym przypadku nazywa się "narosl".

Jak widać na załączonym obrazku, krzywej został nadany wcześniej zdefiniowany obrys. Obrys ten można modyfikować, klikając strzałkę w prawym górnym rogu panelu stroke. Aby krosty nie wyglądały zbyt jednolicie, zaznaczamy obrys. Z panelu modify-brush wybieramy opcję release brush i ręcznie deformujemy poszczególne narośle.

Dla zróżnicowania można stworzyć kilka dodatkowych kształtów i rozmieścić je wedle uznania 7.

Po zrobieniu oka trzeba wszystko złożyć w jeden spójny projekt. Ponieważ, podstawową cechą reklamy jest jej czytelność, oko oraz tekst do niego dodany NIE MAJ„ PRAWA zlewać się z tłem.

Rozwiązujemy to poprzez nadanie tłu gradientu, z dużym pasem bieli pośrodku oraz kolorowymi plamami przy krawędziach. Kolory gradientu powinny być zbliżone do kolorów wykorzystanych w oku.

Napis "nature channel", z racji tego, że jest to nazwa zleceniodawcy (klienta), główny przedmiot naszej reklamy musi być widoczny na pierwszy rzut oka.

Umieszczamy go więc tam, gdzie będzie najbardziej widoczny - na białym pasie przestrzeni. Pod spodem wciąż jeszcze na białym pasie, choć już nieco jaśniejszym kolorem dodajemy hasło reklamowe. Hasło powinno być dokładnie takiej szerokości, jak główny napis - stwarza to poczucie spójności, i pomimo różnych kolorów czcionki żaden napis nie wyłamuje się z optycznego porządku.

Adobe Illustrator

W Adobe Illustratorze wykonujemy te same czynności przy użyciu tych samych narzędzi, różnica polega tylko na nazwach narzędzi oraz ich umiejscowieniu w programie.

Cienie do gałki ocznej tworzymy filtrem divide z palety pathfinders, grupujemy obiekty, korzystamy z polecenia object-expand (co usuwa nam wszystkie zależności między obiektami) i przesuwamy poza obszar roboczy. Narośl na oku, rysy na siatkówce - wszystko to powstaje przy użyciu pióra, ołówka i tabletu (można to wykonać myszką, ale z komfortem pracy niewiele będzie to miało wspólnego).

Pierwsza znacząca różnica występuje, gdy próbujemy przygotowany kształt krosty pod okiem przekształcić we wzór obrysu (robimy to w najprostszy ze sposobów - przeciągamy stosowną grafikę na paletę strokes) - pojawia się wówczas komunikat, widoczny na rysunku 8.