Office na walizkach

Word, Excel, Outlook... - czy wiesz, gdzie składniki Office'a ukrywają swoje ustawienia? Znając ich lokalizację, możesz wygodnie przerzucić aplikacje biurowe do drugiego peceta, a także sporządzić zapasową kopię, aby nie utracić konfiguracji w razie awarii.

Word, Excel, Outlook... - czy wiesz, gdzie składniki Office'a ukrywają swoje ustawienia? Znając ich lokalizację, możesz wygodnie przerzucić aplikacje biurowe do drugiego peceta, a także sporządzić zapasową kopię, aby nie utracić konfiguracji w razie awarii.

Przenoszenie oprogramowania z jednego komputera na drugi nie należy do prostych zadań. W materiale "Windows na walizkach" (PCWK 6/2004, str. 112) przedstawiliśmy metody reorganizowania i przeprowadzania całego systemu operacyjnego. Tym razem opisujemy sposób na "przeprowadzkę" pakietu biurowego Office. Jak się okazuje, jego aplikacje nie dają się wcale tak łatwo przenieść. Podczas instalowania nowego pakietu Word, Excel i pozostałe programy aktualizują liczne pliki systemowe, a nawet wybrane składniki Windows (np. przeglądarkę Internet Explorer). Bez tych aktualizacji Office odmawia posłuszeństwa. Z tego względu stanowczo odradzamy ręczne kopiowanie folderu z pakietem (domyślnie: \PROGRAM FILES\MICROSOFT OFFICE). Zamiast tego zalecamy ponowną instalację pakietu, a potem przywrócenie swojej konfiguracji. Możesz przejąć komplet ustawień lub tylko wybrane przez siebie elementy. Porady zgromadzone w tym artykule pomogą nie tylko w przeprowadzce pakietu. Pozwolą także utworzyć zapasową kopię konfiguracji Office'a, która zapewne przyda się w przypadku poważnej awarii - chociażby twardego dysku czy samego oprogramowania.

Zobacz również:

1. Asystent przeprowadzki - Office 2000, XP, 2003

Chciałbyś utworzyć na wszelki wypadek zapasową kopię ustawień pakietu Microsoft Office, abyś mógł je przywrócić w razie poważnej awarii systemu. A może masz zamiar przenieść konfigurację, do której się przyzwyczaiłeś, do innego komputera? Oprócz poszczególnych ustawień i opcji duplikat ma zawierać utworzone przez ciebie paski narzędzi, makra i listy Autokorekty.

W archiwizowaniu i przywracaniu konfiguracji pomoże ci narzędzie Kreator zapisywania moich ustawień. Użytkownicy pakietu Office XP i 2003 znajdą go w menu Start | Programy | Narzędzia Microsoft Office. Kreator, w który została wyposażona pierwotna wersja Office'a XP, nie zawsze działa bezawaryjnie.

Dlatego przed jego użyciem powinieneś zaktualizować go, instalując pakiet Service Pack - jeśli nie zrobiłeś tego dotychczas. Najszybciej pobierzesz go z witryny http://office.microsoft.com/officeupdate .

Wystarczy kliknąć łącze Wyszukaj aktualizacje.

Obsługa kreatora jest bardzo prosta. Najpierw należy wybrać typ operacji - archiwizowanie ustawień lub ich przywracanie. W przypadku archiwizowania można zapisać je w pliku na twardym dysku lub na serwerze Microsoftu w Internecie. Odtwarzanie ustawień odbywa się bardzo podobnie.

Wprawdzie Office 2000 nie jest wyposażony w kreator, o którym mowa, jednak użytkownicy tej edycji pakietu mogą go pobrać z Internetu i doinstalować. Jest dostępny bezpłatnie pod adresem http://office.microsoft.com/downloads/2000/o2ksmsdd.aspx (rozmiar pliku: 275 KB, środowiska: Windows 98/Me/2000/XP).

Zauważ, że ta wersja kreatora nie pozwala zapisywać ustawień w pliku na lokalnym dysku, lecz wyłącznie na serwerze Microsoftu w Sieci. Jeśli nie chcesz powierzać swoich osobistych danych Microsoftowi, używaj bezpłatnego kreatora, który wchodzi w skład angielskojęzycznego pakietu narzędziowego Office Resource Kit (bezpłatny, dostępny pod adresem http://www.microsoft.com/office/ork/2000/appndx/toolbox.htm/#orktools , rozmiar pliku: 9 MB, środowiska: Windows 98/Me/2000/XP).

Kreator zawarty w tym zestawie pozwala na archiwizowanie konfiguracji Office'a w dowolnym katalogu na twardym dysku. Średnio zaawansowani użytkownicy mogą nie tylko używać kreatora z poziomu Windows. Przywoływany z wiersza poleceń daje się sterować za pomocą parametrów i pliku INI. Na przykład poleceniem

<ścieżka>\proflwiz.exe /s c:\backupoffback.ops /q

zainicjujesz zapisanie ustawień w pliku C:\BACKUP\OFFBACK.OPS - operacja zostanie wykonana w tle, bez wyświetlania pasków postępu ani komunikatów o błędach lub pomyślnym zakończeniu. Pamiętaj o tym, że Kreator zapisywania moich ustawień nie archiwizuje osobistych folderów Outlooka (są zgromadzone w plikach PST). Jeśli chcesz je zachować, musisz to zrobić ręcznie (patrz porada 9).

2. Szablony - Word 97, 2000, XP, 2003

Na tej karcie znajdziesz ścieżkę docelową szablonu globalnego NORMAL.DOT - figuruje w wierszu Szablony użytkownika (punkt 2).Kliknij, aby powiększyćNa tej karcie znajdziesz ścieżkę docelową szablonu globalnego NORMAL.DOT - figuruje w wierszu Szablony użytkownika (punkt 2).Używasz szablonów formatowania, wpisów Autotekstu, pasków narzędzi i makr. Chciałbyś, aby były nadal dostępne po przeniesieniu Worda na nowy twardy dysk lub do innego komputera.

Wspomniane elementy są zapisywane domyślnie w szablonie globalnym NORMAL.DOT. Dlatego w większości przypadków wystarczy utworzyć zapasowy duplikat tego pliku i skopiować go do nowo zainstalowanego Worda. Aby ustalić bieżącą lokalizację pliku NORMAL.DOT, przywołaj menu Narzędzia | Opcje i wskaż kartę Lokalizacje plików (w Office 2000 - Położenie plików). Ścieżka docelowa jest wyszczególniona w wierszu Szablony użytkownika. Przejdź do tego katalogu i skopiuj plik NORMAL.DOT do katalogu przeznaczonego na archiwa zapasowe. Jeśli dysponujesz własnymi szablonami, powinny figurować w tym samym katalogu - rozpoznasz je po rozszerzeniu DOT. Powinieneś dołączyć je do swojej zapasowej kopii.

W Windows XP szablony Worda znajdują się domyślnie w katalogu C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\ <nazwa_użytkownika>\DANE APLIKACJI\MICROSOFT\SZABLONY. Zmienna <nazwa_użytkownika> symbolizuje nazwę, pod którą logujesz się w systemie Windows. Jeśli w systemie utworzono więcej niż jedno konto użytkownika, każdy z nich ma pliki DOT we własnym katalogu szablonów. W tym przypadku musisz dokonać archiwizacji dla każdego użytkownika oddzielnie.

W dalszej kolejności nagraj zawartość folderu z kopią zapasową na dyskietkę, płytę CD-ROM, dysk USB lub inny wymienny nośnik danych. Po ponownym zainstalowaniu Office'a skopiuj pliki do katalogu szablonów, zastępując zbiory domyślne utworzone przez program instalacyjny.

3. Autokorekta - Word 97, 2000, XP, 2003

Wpisy Autokorekty dokonywane na tej karcie są przechowywane w plikach ACL. Ich nazwa i lokalizacja zależy od wersji Office'a (punkt 3).Kliknij, aby powiększyćWpisy Autokorekty dokonywane na tej karcie są przechowywane w plikach ACL. Ich nazwa i lokalizacja zależy od wersji Office'a (punkt 3).Za pośrednictwem menu Narzędzia | Autokorekta lub Narzędzia | Opcje Autokorekty możesz definiować na karcie Autokorekta błędnie i poprawnie napisane łańcuchy, które Word samoczynnie wymienia podczas wprowadzania tekstu. Chciałbyś nadal mieć do dyspozycji listę wpisów Autokorekty po ponownym zainstalowaniu edytora.

Poszczególne wersje Worda archiwizują wpisy Autokorekty na różne sposoby. Zasadniczo gromadzą je w plikach ACL. W Wordzie 97 nazwy tych zbiorów są tworzone według schematu <użytkownik>.ACL, gdzie <użytkownik> to nazwa, którą stosujesz do logowania się w systemie. Tymczasem Word 2000, XP i 2003 umieszcza plik ACL w katalogu DANE APLIKACJI\MICROSOFT\OFFICE, który mieści się w folderze WINDOWS lub w folderze profilu danego użytkownika. Nazwa tego zbioru zależy od wersji językowej edytora i bieżącego języka dokumentu.

W polskiej wersji językowej Worda i dla dokumentów po polsku jest to plik MSO1045.ACL. Chcąc utworzyć zapasowy duplikat Autokorekty, skopiuj wszystkie pliki ACL.

W Wordzie XP i 2003 nie musisz wykonywać tego ręcznie. W archiwizowaniu wpisów Autokorekty pomoże ci makro AutoCorrectBackup z szablonu SUPPORT.DOT (w Wordzie 97 - MAKRO80.DOT). Szukaj go w folderze MACROS, który znajduje się w katalogu z zainstalowanym pakietem Office. Jeśli nie znajdziesz na dysku wspomnianego pliku lub folderu, doinstaluj go za pomocą programu SETUP.EXE na płycie pakietu Office. Znajdziesz go w gałęzi podrzędnej Więcej szablonów i makr, tę zaś w obrębie gałęzi Kreatorzy i szablony.

W Wordzie 2000 producent nie dołączył szablonu SUPPORT.DOT. Aby uzyskać szablon z dodatkowymi makrami, pobierz bezpłatny plik MACROS.EXE z witryny Microsoftu (dostępny pod adresem: http://download.microsoft.com/download/word2000/macros/2000/WIN98/DE/Macros.exe , rozmiar pliku: 401 KB). Przywrócenie wpisów Autokorekty z zapasowej kopii wymaga zainstalowania wymienionego makra również w komputerze docelowym.