Pierwsze kroki we dwoje

Krótki poradnik dla początkujących - jak poprawić zdjęcia w programie graficznym. Prezentujemy drugą część poradnika dotyczącego podstaw obsługi programów graficznych.

Krótki poradnik dla początkujących - jak poprawić zdjęcia w programie graficznym. Prezentujemy drugą część poradnika dotyczącego podstaw obsługi programów graficznych.

Tak jak w poprzednim odcinku, prezentowane przykłady będą opisywać obsługę jednego z najpopularniejszych programów, który bardzo często dołączany jest do aparatów cyfrowych - Adobe Photoshop Elements. Wygląd narzędzi i umieszczenie ich w przyborniku może różnić się w innych programach, ale zasada obsługi jest zawsze taka sama, dlatego poradnik może pełnić również rolę podręcznika uniwersalnego.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Tym razem opowiemy, jak korygować dwa najczęstsze błędy, czyli zdjęcia prześwietlone i niedoświetlone. Pierwsze poznajemy po wypranych kolorach i małej ilości szczegółów w jaśniejszych partiach obrazu. Niestety, takie zdjęcia bywają nie do uratowania, bo czasem mała ilość szczegółów oznacza, że zostały one utracone przez aparat. Ale zawsze warto próbować.

Korektę prześwietlonego zdjęcia rozpoczynamy od utworzenia nowej warstwy zawierającej obraz pierwotny. Najprościej uczynić to klikając prawym klawiszem myszy na warstwie tła ("Bckground") i wybierając polecenie "Duplicate layer" (powiel warstwę).Kliknij, aby powiększyćKorektę prześwietlonego zdjęcia rozpoczynamy od utworzenia nowej warstwy zawierającej obraz pierwotny. Najprościej uczynić to klikając prawym klawiszem myszy na warstwie tła ("Bckground") i wybierając polecenie "Duplicate layer" (powiel warstwę).Teraz w okienku trybu mieszania dla nowej warstwy wybieramy "Multiply", czyli mnożenie. Operacja przyciemniła cienie, pozostawiając światła. Jeśli efekt jest zbyt słaby, można zabieg powtórzyć, jeśli zbyt silny, można zmniejszyć krycie warstwy za pomocą suwaka "Opacity".Kliknij, aby powiększyćTeraz w okienku trybu mieszania dla nowej warstwy wybieramy "Multiply", czyli mnożenie. Operacja przyciemniła cienie, pozostawiając światła. Jeśli efekt jest zbyt słaby, można zabieg powtórzyć, jeśli zbyt silny, można zmniejszyć krycie warstwy za pomocą suwaka "Opacity".
Zdjęcia niedoświetlone korygujemy podobnie, tyle że zamiast "Multiply", wybieramy polecenie "Screen". W tym przypadku niebo stało się zbyt jasne. Tworzymy więc jeszcze jedną warstwę i zaznaczamy całe niebo za pomocą magicznej różdżki z przybornika.Kliknij, aby powiększyćZdjęcia niedoświetlone korygujemy podobnie, tyle że zamiast "Multiply", wybieramy polecenie "Screen". W tym przypadku niebo stało się zbyt jasne. Tworzymy więc jeszcze jedną warstwę i zaznaczamy całe niebo za pomocą magicznej różdżki z przybornika.Jeśli różdżka zaznacza zbyt mało, zwiększamy parametr tolerance w pasku na górze okna programu. Jeśli zaznacza za dużo, zmniejszamy ten parametr. Gdy niebo już jest zaznaczone, usuwamy je klawiszem Delete. Teraz warstwie z niebem nadajemy przeźroczystość 20%, a warstwie bez nieba 80%.Kliknij, aby powiększyćJeśli różdżka zaznacza zbyt mało, zwiększamy parametr tolerance w pasku na górze okna programu. Jeśli zaznacza za dużo, zmniejszamy ten parametr. Gdy niebo już jest zaznaczone, usuwamy je klawiszem Delete. Teraz warstwie z niebem nadajemy przeźroczystość 20%, a warstwie bez nieba 80%.

Oprócz zdjęć prześwietlonych częstym błędem aparatu cyfrowego są fotografie niedoświetlone. Tak jest zawsze, wtedy gdy główny motyw zdjęcia jest ciemny. Na szczęście ten błąd łatwiej naprawić.

Warstwy - najlepszy przyjaciel fotoedytora

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Jednym z najważniejszych narzędzi służących do operowania obrazami w programach graficznych są warstwy. Praca na warstwach przypomina blok rysunkowy pełen zamalowanych kartek. Kartki możemy czynić przeźroczystymi, niewidzialnymi, wycinać z nich fragmenty itp. Malować możemy tylko na jednej kartce naraz, ale do stworzenia rysunku możemy wykorzystać ich dowolnie dużo. Do kontroli warstw służy specjalna paleta (na rysunku), która zwykle jest umieszczona z prawej strony programu graficznego (możemy ją przestawić w dowolne miejsce). Nie sposób omówić wszystkie możliwe operacje na warstwach. Po prostu przez kolejne odcinki tego podręcznika przewijać się będzie pojęcie warstwy, z którym musimy się po prostu oswoić.

Paleta warstw pokazuje nam na niebiesko tę warstwę, na której będziemy rysować. Zmiana aktywnej warstwy jest banalnie prosta - wystarczy w palecie kliknąć na tę, którą chcemy uaktywnić. Wygodę rysowania poprawia również możliwość ukrywania pewnych warstw - robimy to, klikając na małe oko w pierwszej kratce od lewej na poziomie konkretnej warstwy w palecie.