Cyfrowy puder

Każda kobieta chciałaby wyglądać na zdjęciach jak modelka z kolorowych czasopism albo przynajmniej jak prezenterka z telewizji...

Każda kobieta chciałaby wyglądać na zdjęciach jak modelka z kolorowych czasopism albo przynajmniej jak prezenterka z telewizji...

Kliknij, aby powiększyćSkóra ludzka jest niefotogeniczna. Odbija paskudnie światło, przez co na zdjęciach i na filmach powstają jasne placki. Dlatego zawsze przed sesją fotograficzną albo filmowaniem w studiu wszyscy są pudrowani, by twarze im nie błyszczały. Niestety, gdy robimy zdjęcia na co dzień, choćby w czasie rodzinnego grilla, ani panowie, ani panie nie mają na twarzy warstwy pudru niwelującego refleksy. I nawet jeśli zdjęcia wyjdą dobrze, jasne placki zdradzają nieprzygotowanie modelki czy modela. I w tym momencie pomocny okazuje się komputer...

Zobacz również:

Zaczynamy od wczytania zdjęcia, które chcemy poprawić. Kolejnym krokiem jest stworzenie warstwy z kopią obrazu wyjściowego. W tym celu naciskamy klawisze: Ctrl-A, Ctrl-C i Ctrl-V. Kiedy w okienku warstw pojawi kopia tła, wtedy zaznaczamy nową warstwę i rozmywamy ją za pomocą polecenia: Filter->Blurr->Gaussian blurr. Następnie ustawiamy promień rozmycia wg angielskiej zasady parzenia herbaty: po jednej łyżeczce na osobę plus jedna "dla imbryka". Należy usunąć wszystkie nierówności i przebarwienia skóry plus 50%. W tym konkretnym przypadku do wygładzenia skóry wystarcza promień 10, dodajemy jeszcze 5, czyli ostatecznie rozmywamy o 15 pikseli.

Po tej operacji wprawdzie zniknęły wszystkie nierówności na twarzy fotografowanej osoby, ale zniknęły też wszystkie kontury, a nie o to przecież chodziło. By odzyskać zdjęcie, trzeba jeszcze ustawić na ok. 50% krycie warstwy ("Opacity"), którą przed chwilą rozmywaliśmy.

Pudrowanie rozpoczynamy od utworzenia nowej warstwy, zawierającej retuszowany obraz. Można to osiągnąć przez wybranie z menu polecenia Layer->New->Layer via copy.Kliknij, aby powiększyćPudrowanie rozpoczynamy od utworzenia nowej warstwy, zawierającej retuszowany obraz. Można to osiągnąć przez wybranie z menu polecenia Layer->New->Layer via copy.Operacja tworzy nową warstwę. W okienku warstw pokazuje się ona jako "Layer 1". W czasie wszystkich kolejnych operacji pamiętajmy, żeby właśnie ta warstwa była zawsze wybrana.Kliknij, aby powiększyćOperacja tworzy nową warstwę. W okienku warstw pokazuje się ona jako "Layer 1". W czasie wszystkich kolejnych operacji pamiętajmy, żeby właśnie ta warstwa była zawsze wybrana.
Teraz zaznaczamy pierwszą warstwę i dokonujemy rozmycia gaussowskiego (Gaussian blurr) o promieniu 15 pikseli, tak by zniknęły wszystkie nierówności skóry na twarzy modelki.Kliknij, aby powiększyćTeraz zaznaczamy pierwszą warstwę i dokonujemy rozmycia gaussowskiego (Gaussian blurr) o promieniu 15 pikseli, tak by zniknęły wszystkie nierówności skóry na twarzy modelki.By odzyskać kontury utracone w czasie rozmywania, ustawiamy przeźroczystość warstwy na 50%. Twarz na powrót staje się wyraźna.Kliknij, aby powiększyćBy odzyskać kontury utracone w czasie rozmywania, ustawiamy przeźroczystość warstwy na 50%. Twarz na powrót staje się wyraźna.

Lepsze przyjacielem dobrego

Jest już dobrze, ale może być jeszcze lepiej. Sęk w tym, że rozmywając skórę na twarzy, rozmyliśmy całą resztę zdjęcia. Warto przeprowadzić operację tylko na skórze twarzy, zostawiając resztę obrazu nietkniętą. W tym celu musimy zaznaczyć twarz. Sposobów jest mnóstwo, najwygodniej chyba użyć najpierw narzędzia "Selection tool brush"(pędzel selekcji), którym obrysowujemy precyzyjnie kontur twarzy. Teraz wybieramy lasso i trzymając klawisz shift, obrysowujemy kontur wokół paska, który narysowaliśmy pędzlem selekcji. Można to zrobić na raty, a zaznaczenie, które wykonaliśmy za pomocą pędzla selekcji, zostawia duży margines na drgnięcie ręki. Zaznaczanie samym lassem byłoby niewygodne.

Gdy już zaznaczymy twarz, robimy nową warstwę za pomocą kombinacji klawiszy: Ctrl-C, Ctrl-V. Pojawia się nowa warstwa z samą tylko twarzą. Musimy jeszcze zmniejszyć krycie warstwy pierwotnej do 20% i nowej do 30% (prawidłowe parametry dobieramy eksperymentalnie). Nie możemy zrezygnować z krycia warstwy pierwotnej, bowiem włosy i bluzka będą wyglądały nienaturalnie ostro.

Teraz musimy wyizolować samą twarz z obrazu. Służą do tego narzędzia "Pedzel selekcji" (paleta z lewej) i "Lasso" (paleta z prawej).Kliknij, aby powiększyćTeraz musimy wyizolować samą twarz z obrazu. Służą do tego narzędzia "Pedzel selekcji" (paleta z lewej) i "Lasso" (paleta z prawej).Za pomocą pędzla selekcji obrysowujemy kontur twarzy.Kliknij, aby powiększyćZa pomocą pędzla selekcji obrysowujemy kontur twarzy.
Za pomocą lassa wybieramy resztę powierzchni twarzy. Pamiętajmy, że w czasie całej operacji trzeba trzymać klawisz Shift.Kliknij, aby powiększyćZa pomocą lassa wybieramy resztę powierzchni twarzy. Pamiętajmy, że w czasie całej operacji trzeba trzymać klawisz Shift.Teraz tworzymy nową warstwę, zawierającą samą twarz. Najłatwiej za pomocą sekwencji klawiszy: Ctrl-C, Ctrl-V.Kliknij, aby powiększyćTeraz tworzymy nową warstwę, zawierającą samą twarz. Najłatwiej za pomocą sekwencji klawiszy: Ctrl-C, Ctrl-V.

Ostatnim krokiem będzie obrysowanie oczu, ust i brwi pędzlem selekcji. Teraz zaznaczamy górną warstwę, naciskamy klawisz Delete - zaznaczone fragmenty nabierają ostrości. Możemy usunąć zaznaczone fragmenty z warstwy niżej, co spowoduje dodatkowe wyostrzenie zębów i oczu. Na koniec możemy spłaszczyć obraz i zapisać.

Pasta wybielająca

Każda kobieta będzie wdzięczna za kolejne zabiegi dokonane na zdjęciu: wybielenie zębów i podkreślenie koloru oczu. Najpierw cierpliwie pędzlem selekcji zaznaczamy zęby. Następnie wywołujemy okienko barwy i nasycenia (Hue/saturation) za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl-U. Zmniejszamy nasycenie (saturation) o co najmniej 40% i zwiększamy jasność o 8%. Musimy bardzo czujnie operować suwakami, bowiem zbyt duże wartości korekcji sprawią, że zęby będą wyglądały nienaturalnie. By pozbyć się migającego konturu wokół zaznaczonych zębów, możemy nacisnąć klawisze Ctrl-H (ta sama kombinacja pokazuje znów kontur).

Starej warstwie nadajemy przeźroczystość 20%, a nowej 30%. Za pomocą pędzla selekcji zaznaczamy teraz usta oczy i brwi.Kliknij, aby powiększyćStarej warstwie nadajemy przeźroczystość 20%, a nowej 30%. Za pomocą pędzla selekcji zaznaczamy teraz usta oczy i brwi.Naciskamy klawisz Delete, który usuwa zaznaczone fragmenty, a tym samym usta, oczy i brwi stają się ostrzejsze. Jeśli jesteśmy zadowoleni z efektów, spłaszczamy obraz.Kliknij, aby powiększyćNaciskamy klawisz Delete, który usuwa zaznaczone fragmenty, a tym samym usta, oczy i brwi stają się ostrzejsze. Jeśli jesteśmy zadowoleni z efektów, spłaszczamy obraz.
Możemy jeszcze wybielić zęby. Znów używamy pędzla selekcji, tym razem zaznaczamy zęby.Kliknij, aby powiększyćMożemy jeszcze wybielić zęby. Znów używamy pędzla selekcji, tym razem zaznaczamy zęby.Naciskając klawisze Ctrl-U, wywołujemy paletę nasycenia i jasności. Zmniejszamy nasycenie (Saturation) i zwiększamy jasność (Lightness).Kliknij, aby powiększyćNaciskając klawisze Ctrl-U, wywołujemy paletę nasycenia i jasności. Zmniejszamy nasycenie (Saturation) i zwiększamy jasność (Lightness).

Gdy zęby są już w porządku, przechodzimy do oczu. Znowu zaczynamy od starannego zaznaczenia ich pędzlem selekcji i zmieniamy kolor oczu za pomocą tego samego narzędzia, którym posłużyliśmy się w przypadku zębów. Suwak nasycenia ("Saturation") pomoże nam zwiększyć intensywność koloru, a suwak barwy ("Hue") umożliwi uzyskanie pożądanego koloru oczu. I już możemy podziwiać efekty. Niewiele kobiet będzie niezadowolonych z takich poprawek. Gwarantujemy!

Czego uczymy: usuwanie przebarwień skóry, refleksów świetlnych, wybielanie zębów, zmiana koloru oczu

Poziom trudności: średnio zaawansowany

Potrzebne umiejętności: operacje na warstwach, zaznaczanie

Programy: Adobe Photoshop Elements

Sprzęt: komputer